Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Porodnice na Obilním trhu v Brně zatím zůstane, na přesun chybí peníze

  13:59aktualizováno  13:59
Maminky budou dál rodit v chátrající budově porodnice na brněnském Obilním trhu. Prestižní Gynekologicko-porodnická klinika se letos nedočká plánovaného stěhování a sloučení se svou moderní "sestrou" v Brně-Bohunicích. Ministerstvu zdravotnictví na to totiž chybí peníze.

Porodnice na Obilním trhu v Brně. | foto: Fakultní nemocnice Brno

Porodnice na Obilním trhu, kde ročně odborníci odrodí drtivou většinu rizikových porodů z celého kraje, chátrá čím dál víc. Náklady na opravy sto třicet let starého areálu by však byly kvůli letitému zanedbávání astronomické.

Pracoviště porodnice se proto mají přesunout do sedm kilometrů vzdálených Bohunic, kde se výstavba prostor pro kliniku již připravuje. Kvůli krizi se ale sloučení "Obilňáku" s moderním pracovištěm v Brně-Bohunicích opět nekoná.

Porodnice Obilní trh

Věhlasná brněnská porodnice na Obilním trhu je jedním ze dvou pracovišť Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Někdejší Zemská porodnice byla založena v roce 1888, svého času patřila mezi nejmodernější porodní ústavy. V posledních letech ovšem budovy výrazně chátrají.

Na centralizaci obou pracovišť ale stát ani letos nenajde peníze. Přesto lékaři jen na Obilním trhu ročně odrodí okolo tří tisíc dětí z celého kraje.

"Peněz na investice má ministerstvo zdravotnictví pro letošní rok velmi málo s výjimkou ICRC (Mezinárodního centra klinického výzkumu při nemocnici u svaté Anny, pozn. red.). V investicích do brněnských nemocnic i mimo ICRC předčilo totiž Brno jiné regiony. Obávám se tedy, že peníze teď budou více potřeba jinde," vzkázal ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Potřebné peníze na stavbu nové budovy v Bohunicích, kam by se přesunuli zdravotníci z chátrající budovy na Obilním trhu, se přitom šéf Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus snaží intenzivně získat už nejméně tři roky.

"Před čtyřmi roky jsme zahájili jakousi nultou etapu stavby. Za sklady a kuchyně jsme zhruba za 37 milionů postavili nové. K výstavbě nové porodnice v Bohunicích je vše připravené," uvedl Kraus.

Vzhledem k očekávanému stěhování se do areálu na Obilním trhu logicky investuje minimálně. Na opravy chybí peníze.

Situací by se měli zabývat i místní politici, říká přednosta

Komplikovanou situací pracoviště, kam jen za umělým oplodněním jezdí nejen ženy z celého kraje a republiky, ale i ze zahraničí, by se podle přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Pavla Ventruby měli zabývat i místní politici.

"Porodnice je sice státní, ale rodí se v ní polovina všech dětí z kraje. Sehnat peníze na sloučení obou pracovišť by tedy mělo být i v jejich zájmu, když pro kraj zajišťujeme zdravotní péči," je přesvědčen přednosta prestižní kliniky, která odvádí komplikované porody i závažné ženské operace.

Porodnicí se v nejbližší době bude zabývat hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Ten se na Obilním trhu narodil. "Požádám ředitele pana Krause o aktuální informace o záměrech s porodnicí na Obilním trhu a poté se jako hejtman dále vyjádřím," vzkázal zdravotníkům jeden z VIP odrozenců tamního pracoviště.

Obilní trh je prestižním pracovištěm, kde například před jednatřiceti lety přišla na svět evropská rarita - první dítě ze zkumavky. "A stejně tak první dvojčata a trojčata," přiblížil jedinečnost svého pracoviště Pavel Ventruba.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Lidé nám vyčítali, že jsme jim ukradli nápad, vzpomíná šéf stánků s kávou

Igor Slavík několik let učil češtinu a tělocvik. V roce 2008 rozjel v Brně...

K centru Brna v České ulici dnes už neodmyslitelně patří stánek s kávou Kofi Kofi. Za devět let existence se pojízdné...

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Trolejbusy s akumulátory pořizuje i Brno, energii umí vrátit do sítě

Brno budou nově brázdit trolejbusy se zabudovanými akumulátory a klimatizací.

Dopravní podnik města Brna má nově ve vozovém parku trolejbusy, které dokážou jet i se staženými sběrači – tedy bez...

Najdete na iDNES.cz