Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Porodnice na Obilním trhu v Brně zatím zůstane, na přesun chybí peníze

  13:59aktualizováno  13:59
Maminky budou dál rodit v chátrající budově porodnice na brněnském Obilním trhu. Prestižní Gynekologicko-porodnická klinika se letos nedočká plánovaného stěhování a sloučení se svou moderní "sestrou" v Brně-Bohunicích. Ministerstvu zdravotnictví na to totiž chybí peníze.

Porodnice na Obilním trhu v Brně. | foto: Fakultní nemocnice Brno

Porodnice na Obilním trhu, kde ročně odborníci odrodí drtivou většinu rizikových porodů z celého kraje, chátrá čím dál víc. Náklady na opravy sto třicet let starého areálu by však byly kvůli letitému zanedbávání astronomické.

Pracoviště porodnice se proto mají přesunout do sedm kilometrů vzdálených Bohunic, kde se výstavba prostor pro kliniku již připravuje. Kvůli krizi se ale sloučení "Obilňáku" s moderním pracovištěm v Brně-Bohunicích opět nekoná.

Porodnice Obilní trh

Věhlasná brněnská porodnice na Obilním trhu je jedním ze dvou pracovišť Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Někdejší Zemská porodnice byla založena v roce 1888, svého času patřila mezi nejmodernější porodní ústavy. V posledních letech ovšem budovy výrazně chátrají.

Na centralizaci obou pracovišť ale stát ani letos nenajde peníze. Přesto lékaři jen na Obilním trhu ročně odrodí okolo tří tisíc dětí z celého kraje.

"Peněz na investice má ministerstvo zdravotnictví pro letošní rok velmi málo s výjimkou ICRC (Mezinárodního centra klinického výzkumu při nemocnici u svaté Anny, pozn. red.). V investicích do brněnských nemocnic i mimo ICRC předčilo totiž Brno jiné regiony. Obávám se tedy, že peníze teď budou více potřeba jinde," vzkázal ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Potřebné peníze na stavbu nové budovy v Bohunicích, kam by se přesunuli zdravotníci z chátrající budovy na Obilním trhu, se přitom šéf Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus snaží intenzivně získat už nejméně tři roky.

"Před čtyřmi roky jsme zahájili jakousi nultou etapu stavby. Za sklady a kuchyně jsme zhruba za 37 milionů postavili nové. K výstavbě nové porodnice v Bohunicích je vše připravené," uvedl Kraus.

Vzhledem k očekávanému stěhování se do areálu na Obilním trhu logicky investuje minimálně. Na opravy chybí peníze.

Situací by se měli zabývat i místní politici, říká přednosta

Komplikovanou situací pracoviště, kam jen za umělým oplodněním jezdí nejen ženy z celého kraje a republiky, ale i ze zahraničí, by se podle přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Pavla Ventruby měli zabývat i místní politici.

"Porodnice je sice státní, ale rodí se v ní polovina všech dětí z kraje. Sehnat peníze na sloučení obou pracovišť by tedy mělo být i v jejich zájmu, když pro kraj zajišťujeme zdravotní péči," je přesvědčen přednosta prestižní kliniky, která odvádí komplikované porody i závažné ženské operace.

Porodnicí se v nejbližší době bude zabývat hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Ten se na Obilním trhu narodil. "Požádám ředitele pana Krause o aktuální informace o záměrech s porodnicí na Obilním trhu a poté se jako hejtman dále vyjádřím," vzkázal zdravotníkům jeden z VIP odrozenců tamního pracoviště.

Obilní trh je prestižním pracovištěm, kde například před jednatřiceti lety přišla na svět evropská rarita - první dítě ze zkumavky. "A stejně tak první dvojčata a trojčata," přiblížil jedinečnost svého pracoviště Pavel Ventruba.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Najdete na iDNES.cz