Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Matky mají vlastní porodní „báby“. A z porodnice před zánikem je hit

  7:27aktualizováno  7:27
Vyškovské porodnici hrozilo uzavření kvůli nedostatku porodů. Začala proto jako jediná v kraji umožňovat ženám rodit s vlastními porodními asistentkami. Nyní do Vyškova jezdí rodit matky až z Prahy či Bratislavy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Díky revolučnímu kroku se vyškovská porodnice nejspíš zachránila před zánikem. Nesplňovala totiž limit 800 porodů ročně, který dříve požadovalo ministerstvo zdravotnictví. Loni však ve Vyškově zaznamenali nebývalý nárůst. Narodilo se tam 950 dětí. To je o 200 více než v předchozím roce.

„Stali jsme se takzvanou Baby friendly hospital. Možnost přizvat si svou porodní asistentku je pouze jedna z dílčích novinek. Ženám nabízíme také kurzy plavání a další poradenství,“ nastínila ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

Soukromá porodní asistentka

  • poskytuje informace, upozorňuje na možná rizika, připravuje ženy k porodu
  • doporučuje a předepisuje vyšetření nutná ke sledování fyziologického těhotenství
  • může sama vést porod
  • pečuje o ženu bezprostředně po porodu
  • poskytuje péči také dítěti

Toto zařízení je jedno ze tří v tuzemsku, které má se soukromými porodními asistentkami smlouvu. V praxi to znamená, že mohou přímo vést porod. „V ostatních nemocnicích můžeme porodu pouze přihlížet,“ přiblížila porodní asistentka Jarmila Kovaříková.

Pokud si rodičky objednají její služby, je k dispozici 24 hodin denně. „Mám stále zapnutý mobil. Když je potřeba, jedu za klientkou i v noci domů. Doprovázím ji do nemocnice, zůstávám po porodu. Učím ji, jak má správně kojit a starat se o miminko. Když opustí nemocnici, navštěvuju je doma,“ popsala Kovaříková práci externí porodní asistentky.

Klientky z Brna, Prahy či Bratislavy

Nemocnice mají své stálé porodní asistentky, ty se ale rodičkám nemohou věnovat tak intenzivně jako soukromá asistentka. „Musí zvládnout mnoho jiné práce. Navíc mají určitou pracovní dobu, takže se obměňují. Během porodu se tak mohou u ženy vystřídat třeba tři porodní asistentky,“ podotkla Kovaříková.

Měsíčně v průměru vede porod u pěti rodiček. Většina z nich nepochází z Vyškovska. „Mám klientky většinou z Brna, ale občas i z Prahy a Bratislavy, které rodí v nemocnici ve Vyškově. Společně se mnou tam funguje asi šest dalších externích porodních asistentek, některé jsou ale na mateřské,“ poznamenala Kovaříková.

U porodu pomáhala například Veronice Slámové z Vyškovska. „Mohla jsem paní Kovaříkové kdykoliv zavolat. Během porodu se postarala o vše potřebné. Všechno proběhlo v klidu a bez komplikací. Zajistila, abych měla miminko po porodu u sebe,“ chválí Slámová.

„Rozhodla jsem se pro tuto pomoc také kvůli zkušenostem z prvního porodu. Porodnictví se sice za poslední léta posunulo dopředu, ale i tak se lékaři s personálem nemají rodičce čas věnovat na plno. Pomoc potřebuje třeba několik žen najednou a přednost dostávají rizikové porody,“ popsala Slámová.

Ve světě běžné. U nás už jen v Neratovicích a Teplicích

Kromě Vyškova mají smlouvu s externími asistentkami ještě v Neratovicích a Teplicích. Brzo by se k průkopníkům v poskytování těchto služeb mohlo připojit také Brno. Unie porodních asistentek tady chce zřídit první porodní dům.

„Ve světě jsou taková zařízení běžná. Pracují tam porodní asistentky, které rodičkám zajišťují péči až po samotný porod. Zároveň spolupracují s lékaři,“ informovala výkonná ředitelka unie Kateřina Hájková Klíčová.

A proč si zvolili Brno? Podle Hájkové Klíčové tady nebyla tradice porodních asistentek tak potlačovaná jako jinde v republice.

„Mnoho žen si přeje rodit doma. Důvodem bývají špatné zkušenosti z nemocnice, které si zažily u dřívějších porodů. Pomoc soukromé asistentky je pro ně alternativou. Ženy jsou ve větší psychické pohodě, protože mají individuální péči,“ vysvětlila důležitost soukromých asistentek u porodu.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz