Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Posádka ve Vyškově zeštíhlí, výpověď dostane 65 „civilů“

  10:48aktualizováno  10:48
Ministerstvo obrany šetří, proto už propouští své civilní zaměstnance. Také do Vyškova minulý týden dorazila zpráva, že výpovědi bude muset dávat i zdejší posádka. Odejít budou muset desítky zaměstnanců a výpovědi dostanou už letos v říjnu.

Ministerstvo obrany šetří a propouští civilní zaměstnance. Zeštíhlí i vyškovská posádka, kterou opustí 65 lidí. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Zprávy o propuštění městem kolují již několik dnů, minulý týden však již bylo jasno. "Ministr obrany Alexandr Vondra schválil návrh zrušení pětašedesáti pracovních míst civilních zaměstnanců," uvedl mluvčí Velitelství výcviku Pavel Kočvara.

Podle něho již velitel Ján Kožiak předal předsedovi odborů seznam zaměstnanců, kterých se propouštění týká.

Odbory s propuštěním zaměstnanců nesouhlasí

"Je to moc špatná zpráva. V podstatě to znamená, že z vyškovské posádky bude muset odejít téměř každý druhý civilní zaměstnanec," uvedl předseda odborů vyškovské posádky Karel Zvěřina.

Deset let vstupu Česka do NATO si připomněli vojáci ve Vyškově slavnostním nástupem.Deset let vstupu Česka do NATO si připomněli vojáci ve Vyškově slavnostním nástupem.

Lidé, kterých se to týká, absolvují podle něho v dalších dnech pohovory. V říjnu dostanou dvouměsíční výpověď a práci na Velitelství výcviku ukončí k 31. prosinci.

"Jsou to lidé různých profesí, od skladníků až po vědecké pracovníky, a do Vyškova někteří dojížděli z celé jižní Moravy," upřesnil Karel Zvěřina.

Odbory s propuštěním nesouhlasí a už o tom informovaly své ústředí. "V pondělí odesílám dopis se žádostí o pomoc," dodal předseda odborů.

Zeštíhlení by funkčnost základny ohrozit nemělo

Mluvčí Pavel Kočvara uvedl, že Velitelství výcviku - Vojenská akademie v současné době zaměstnává na pět set civilních zaměstnanců. A propouštění se podle něho v drtivé většině týká pracovníků vyškovské posádky a ne podřízených útvarů, které pod něj spadají.

"Její zeštíhlení proběhne tak, aby to neohrozilo její funkčnost," ujišťuje Pavel Kočvara a uvedl, že to není první restrukturalizace, kterou zdejší útvar prošel. "V posledních pěti letech k ní došlo již třikrát," dodal.

Trénink civilních pracovníků NATO z evropských zemí ve Vyškově - všichni mají zájem o účast v zahraniční misiTrénink civilních pracovníků NATO z evropských zemí ve Vyškově - všichni mají zájem o účast v zahraniční misi

"Do poslední chvíle jsem věřil, že z vyškovské posádky nebude muset odejít tolik lidí," řekl zaměstnanec, který nyní také čeká na výpověď. "Mám strach, že místo ve své profesi nyní těžko seženu," dodal.

Ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan MarekPropuštění z vyškovské posádky se obává i ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek. Podle něho to však není poprvé, armáda totiž snižuje počet svých zaměstnanců již několik let.

Velitelství výcviku - Vojenská akademie zajišťuje kariérové vojenské vzdělávání a výcvik profesionálních vojáků. Stará se i o modernizaci a rozvoj simulačních a trenažérových technologií.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz