Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Posádka ve Vyškově zeštíhlí, výpověď dostane 65 „civilů“

  10:48aktualizováno  10:48
Ministerstvo obrany šetří, proto už propouští své civilní zaměstnance. Také do Vyškova minulý týden dorazila zpráva, že výpovědi bude muset dávat i zdejší posádka. Odejít budou muset desítky zaměstnanců a výpovědi dostanou už letos v říjnu.

Ministerstvo obrany šetří a propouští civilní zaměstnance. Zeštíhlí i vyškovská posádka, kterou opustí 65 lidí. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Zprávy o propuštění městem kolují již několik dnů, minulý týden však již bylo jasno. "Ministr obrany Alexandr Vondra schválil návrh zrušení pětašedesáti pracovních míst civilních zaměstnanců," uvedl mluvčí Velitelství výcviku Pavel Kočvara.

Podle něho již velitel Ján Kožiak předal předsedovi odborů seznam zaměstnanců, kterých se propouštění týká.

Odbory s propuštěním zaměstnanců nesouhlasí

"Je to moc špatná zpráva. V podstatě to znamená, že z vyškovské posádky bude muset odejít téměř každý druhý civilní zaměstnanec," uvedl předseda odborů vyškovské posádky Karel Zvěřina.

Deset let vstupu Česka do NATO si připomněli vojáci ve Vyškově slavnostním nástupem.Deset let vstupu Česka do NATO si připomněli vojáci ve Vyškově slavnostním nástupem.

Lidé, kterých se to týká, absolvují podle něho v dalších dnech pohovory. V říjnu dostanou dvouměsíční výpověď a práci na Velitelství výcviku ukončí k 31. prosinci.

"Jsou to lidé různých profesí, od skladníků až po vědecké pracovníky, a do Vyškova někteří dojížděli z celé jižní Moravy," upřesnil Karel Zvěřina.

Odbory s propuštěním nesouhlasí a už o tom informovaly své ústředí. "V pondělí odesílám dopis se žádostí o pomoc," dodal předseda odborů.

Zeštíhlení by funkčnost základny ohrozit nemělo

Mluvčí Pavel Kočvara uvedl, že Velitelství výcviku - Vojenská akademie v současné době zaměstnává na pět set civilních zaměstnanců. A propouštění se podle něho v drtivé většině týká pracovníků vyškovské posádky a ne podřízených útvarů, které pod něj spadají.

"Její zeštíhlení proběhne tak, aby to neohrozilo její funkčnost," ujišťuje Pavel Kočvara a uvedl, že to není první restrukturalizace, kterou zdejší útvar prošel. "V posledních pěti letech k ní došlo již třikrát," dodal.

Trénink civilních pracovníků NATO z evropských zemí ve Vyškově - všichni mají zájem o účast v zahraniční misiTrénink civilních pracovníků NATO z evropských zemí ve Vyškově - všichni mají zájem o účast v zahraniční misi

"Do poslední chvíle jsem věřil, že z vyškovské posádky nebude muset odejít tolik lidí," řekl zaměstnanec, který nyní také čeká na výpověď. "Mám strach, že místo ve své profesi nyní těžko seženu," dodal.

Ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan MarekPropuštění z vyškovské posádky se obává i ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek. Podle něho to však není poprvé, armáda totiž snižuje počet svých zaměstnanců již několik let.

Velitelství výcviku - Vojenská akademie zajišťuje kariérové vojenské vzdělávání a výcvik profesionálních vojáků. Stará se i o modernizaci a rozvoj simulačních a trenažérových technologií.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Trolejbusy s akumulátory pořizuje i Brno, energii umí vrátit do sítě

Brno budou nově brázdit trolejbusy se zabudovanými akumulátory a klimatizací.

Dopravní podnik města Brna má nově ve vozovém parku trolejbusy, které dokážou jet i se staženými sběrači – tedy bez...

Najdete na iDNES.cz