Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslal lidi na smrt, na hřbitově mu patří čestné místo

  18:18aktualizováno  18:20
V hrobě číslo 15 na čestném pohřebišti města Brna leží Emanuel Barša. Místo jeho posledního odpočinku se nachází v sekci E. Jako Elita. Stejně jako hrob skladatele Leoše Janáčka nebo vědce Karla Absolona. Jenže Barša Brnu čest právě nedělal, spíše naopak.

Hrob Emanuela Barši | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Jako soudce z lidu se v padesátých letech podílel na odsouzení dvou lidí k smrti ve známém "babickém procesu".

Nová fakta vyplývají z dosud nepublikovaných archivních materiálů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, které poprvé zveřejnili v knize Mlynáři od Babic její autoři Luděk Navara a Miroslav Kasáček.

Leží tam od dob komunismu

Barša v roce 1952 poslal na oprátku mlynáře Jaroslava Melkuse a koláře Gustava Smetanu z Litohoře.

"Emanuel Barša na čestný hřbitov nepatří. Podílel se na smrti dvou lidí," tvrdí shodně Miroslav Kasáček i Luděk Navara, který je redaktorem MF DNES.

Stejný názor má i Konfederace politických vězňů. "Takový člověk tam nemá co dělat," uvedl na Baršovu adresu s popisným číslem 15 František Křivka z konfederace a dodal, že se možná kvůli tomu obrátí na brněnský magistrát.

Ten totiž hřbitovy spravuje. A také určuje, kdo bude na čestném pohřebišti ležet. Jenže Barša byl do hrobu v čestné sekci brněnského Ústředního hřbitova uložen ještě v dobách komunismu.

Po revoluci by to zřejmě neprošlo

"Je to více než dvacet let. Po revoluci by to pravděpodobně už neprošlo," sdělil ředitel správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula.

Pro vedení města Brna byla nová fakta z Baršovy minulosti překvapivá. "Budeme se tím určitě zabývat a prověříme to. Je to velmi vážná informace. Nemůžeme nechávat stíny pochybností na udělení čestných občanství města nebo čestných místech na hřbitovech lidem, kteří se možná podíleli na zločinech," uvedl náměstek primátora Martin Ander.

A dodal, že město shodou okolností nechalo před pár dny prověřit právě udělení čestných občanství. "Právě abychom neměli takové podobné kostlivce ve skříni. Ale u čestných míst na hřbitově nás to zatím nenapadlo," dodal náměstek.

Úřadníci informace z knížky Mlynáři od Babic podle Andera ověří. "Byl by to důvod k opatření, abychom zrušili statut čestného hrobu," prohlásil náměstek k Baršově minulosti. Detaily, zda by se hrob fyzicky přestěhoval nebo se stal jen řadovým hrobem, nechtěl Ander zatím sdělit.

Zapálený komunista Barša, který byl v babickém procesu soudcem z lidu, se později stal vedoucím tajemníkem městského výboru KSČ v Brně. O Baršovi se zmiňuje na svých internetových stránkách i brněnská KSČM. Nikoliv však jako o soudci, ale jako o "poctivém komunistovi a dobrém člověku".

Čtěte v MF DNES

Více se dozvíte v regionálních přílohách Brno a Jižní Morava.

.


Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz