Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslance Haška na diskuzi do Úrazovky nepustili

  20:48aktualizováno  20:48
Zdravotní sestra s úsměvem podává lékaři v civilu lísteček. Lékař si jej hrdě lepí na hruď. Je na něm nápis: "Úrazovku nedáme". Za chvilku je takto označena zhruba stovka zaměstnanců Úrazové nemocnice, kteří přišli na dvůr na setkání s poslancem a kandidátem na hejtmana Michalem Haškem (ČSSD).

Michal Hašek na setkání se zaměstnanci brněnské Úrazovky | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Jsme rádi, že jste tady," říká mu jedna z účastnic setkání na úvod. "Já jsem taky rád," přizvukuje jí Hašek. Atmosféra je ale trochu napjatá. Původně se totiž lékaři a sestry měli s politikem potkat v posluchárně nemocnice.

. Reportáž

Ředitel Petr Svoboda to ale s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví zakázal a odmítl vydat klíčky od místnosti. "Je to trapné. Větší aroganci jsem nezažil. Dnes sem nepustí mě, zítra pacienty," kroutí hlavou poslanec.

Bývalý šéf Úrazovky Miloš Janeček dává mezitím k dobru historku, jak jednou vezl do jedné nemocnice příbuzného. "Šel jsem bez bílého pláště a čekali jsme v čekárně hodiny. Pochopil jsem, že je lepší zavolat a ohlásit, kdo vlastně přijde," líčí s úsměvem stav českého zdravotnictví. A Haškovi tuhnou rysy. "Jenže kolik lidí tohle může říct, Miloši," zachraňuje situaci.

Pracující koukali oknem
Přesně o půl čtvrté se shromáždění přesunuje na druhou stanu vnitřního dvora nemocnice. Tu, která nepatří Úrazovce, ale sousedící lékárně.Plánované plamenné projevy ale hatí nefungující baterie zařízení k mikrofonu.

Odboráři proto natahují přes okno do nemocnice elektrickou prodlužku. A zároveň rozjíždí sbírku na zaplacení elektřiny. "Nenecháme se pak obviňovat ze zneužívání nemocnice," říká šéfka odborů Lenka Doležalová a pak už oficiálně vítá "hosta nejváženějšího", tedy Haška. Zpoza oken to sledují desítky očí těch zaměstnanců, kteří mají službu a na setkání nemohly.

"Setkání jako v předminulém století"
"Návštěva byla předem domluvená a vedení nemocnice ji odsouhlasilo. Pak ji ministerstvo zakázalo. Přitom ve stejné denní době byla před časem beseda s hejtmanem Juránkem a nikomu to nevadilo," kritizuje Doležalová. Hašek přikyvuje.

Doležalová nakonec označuje setkání na dvoře za nedůstojný "tábor lidu jako v předminulém století“. Hašek v kritice plynule navazuje. "Juránkova vstupenka do Úrazovky byla ta, že půl roku k problému mlčel," hřímá.

Pak obsáhle vysvětluje cestu, která ještě čeká návrh zákona o převodu Úrazovky na město Brno, jehož je spoluautorem. "Kdyby nebylo návrhu zákona, zrušení Úrazovky by bylo mnohem rychlejší," tvrdí. A Doležalová přikyvuje.

Nakonec Hašek vyzývá zaměstnance, aby bombardovali poslance za Jihomoravský kraj e-maily a dopisy a přesvědčili je, že by měli hlasovat pro přijetí jeho zákona. "Každá šance je dobrá," komentuje schůzku při odchodu jedna ze zaměstnankyň.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz