Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Poslanci chybovali. Lidé si byt nekoupí

  • 4
Jak může špatná práce poslanců zkomplikovat život, o tom by nyní mohlo vyprávět téměř devadesát rodin z jednoho panelového domu na vyškovském sídlišti. Nemohou si kvůli ní koupit byty.

"Jsme naštvaní. Nejprve jsme dostali dopis, že máme přijít na schůzku, kde se bude prodej bytů projednávat, a pár dnů před ní přišel druhý, že se schůzka ruší a byty se prodávat nebudou," zlobí se jedna z obyvatelek domu na sídlišti Osvobození, která si nepřála uvést své jméno.

Proč to nejde? Panelový dům s pěti vchody a osmdesáti osmi byty byl totiž zkolaudován ve špatnou dobu, přesněji řečeno v období trvajícím jen několik měsíců, které legislativci nějak opomněli "ošetřit", když v roce 1991 převáděli byty na obce.

Pro dům to znamená, že podle tehdy přijatého zákona - na rozdíl od ostatních - na obec převeden nebyl. A další potíž je v tom, že o tom dlouhá léta nikdo nevěděl. "Dům roky spravovalo město a dokonce je zapsán i na jeho listu vlastnictví. A teď to vypadá, že se o něj budeme muset dokonce se státem soudit," říká vyškovský starosta Petr Hájek.

Okna netěsní, kuchyňské linky dosluhují

Opomenutí v legislativě přijde nájemníky draho a přidělá jim mnoho starostí. "Bydlení nás nyní stojí už devět tisíc korun měsíčně, nájem se neustále zvyšuje a navíc by dům už potřeboval pořádnou opravu. Okna netěsní, v zimě do nich musíme dávat deky, i kuchyňská linka dosluhuje. Ovšem přece do něj nebudeme investovat, když nevíme, zda si byt budeme moci koupit," líčí další starosti obyvatelka panelového domu.

Rekonstrukce panelákového bytu 3+1

Vyškovská radnice vlastnictví domu řeší od loňského podzimu a starosta už požádal o pomoc i bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. "Odpověděl mi, že určit vlastníka může v tomto případě opravdu jen soud," uvedl starosta.

Hrozící žalobu kvůli domu potvrdila ředitelka brněnského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Lenka Kolaříková. "V případě, že nedojde k dohodě s městem Vyškov, zvážíme další postup s tím, že není vyloučeno řešení soudní cestou," uvedla.

Podle vyškovského starosty však už dům městu patří a vysvětluje to tím, že podle občanského zákoníku se oprávněný držitel stává vlastníkem nemovitosti, má-li ji nepřetržitě v držbě deset let.

"Město po celou dobu s bytovým domem nakládalo a nakládá jako vlastník, zajišťuje jeho správu, údržbu, platí pojištění," uvedl starosta a dodal, že od roku 1992 do října loňského roku vynaložilo na údržbu a správu nemovitosti více než 6,5 milionu korun.

Upozornil také, že soudní spor o určení vlastnictví může trvat roky a nájemníci by si pak zřejmě byty kupovali za vyšší cenu, než za jakou je prodává město.

Lovčičky se přou se státem o školu

Panelový dům není jediný případ, kdy se obec přetahuje o majetek se státem. Už dva roky ho řeší i v Lovčičkách, kde si zase stát dělá nárok na tamní školu. Kvůli tomu, že před desítkami let nebyla převedena na obec.

Ta se však o ni stále stará jako o svůj majetek, a že není jejím vlastníkem, se dozvěděla, teprve když žádala o dotaci na úpravu této budovy.

"I když ji postavili předci, měli jsme si ji koupit. Nyní to však vypadá, že bude bezúplatně převedena na obec. Nejprve si ji ale musíme na několik let od státu vypůjčit," uvedl místostarosta Lovčiček Miroslav Šmíd.

"Dům roky spravovalo město. A teď to vypadá, že se o něj budeme muset se státem soudit." vyškovský starosta Petr Hájek.