Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pošta chce rušit další pobočky, lidé budou muset s dopisem do konzumu

  16:03aktualizováno  16:03
Další obce na jižní Moravě pravděpodobně čeká rušení poštovních přepážek. Ty se pak s omezenými službami přesunou do místních konzumů či na úřady. Česká pošta v nejbližší době začne vyjednávat se starosty o změně režimu služeb. Kterých pošt se změny dotknou nejvíce, firma úzkostlivě tají.
Některé jihomoravské pošty se přesunou na úřady či do konzumu. (Ilustrační snímek)

Některé jihomoravské pošty se přesunou na úřady či do konzumu. (Ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Jednání s obcemi, kterých se tento krok bude týkat, povedeme zhruba do července," naznačila mluvčí České pošty Marta Selicharová. Tam, kde již podnik zavedl takzvaná výdejní místa nebo režim Partner, vyvolal poprask.

"Bouřili se proti tomu a dokonce chtěli sepisovat petici. Výrazně je to omezuje. Třeba zaplatit složenky musí často jezdit až do Tavíkovic nebo Višňové a pro důchodce a nemocné je to velký problém. Nehledě na to, že u České pošty má řada lidí vedené účty a musí nyní vybírat peníze jinde," popsala starostka Běhařovic na Znojemsku Iveta Moudrá. Tam Česká pošta zavedla od září takzvané výdejní místo. Lidem tak nastaly komplikace třeba při posílání peněz.

Provozní šéf České pošty pro region jižní Morava Vladimír Procházka ovšem tvrdí, že o žádném bouření zákazníků neví. K jednání o omezení služeb na dalších místech regionu prý firma přistoupí tam, kde se na tom dohodne se starosty.

Co s pobočkou v Poštovské?

"Měřítko výběru, s kým budeme jednat, nechte na nás," reagoval Procházka na dotaz MF DNES, zda bude pošta rušit další pobočky v kraji na základě jejich ztrátovosti, počtu obyvatel nebo jiného klíče. Přitom ředitel Procházka tvrdí, že se od 1. ledna "luxusně zvýšila dostupnost poštovních služeb" v Lechovicích na Znojemsku. Tam teď lidé po zavedení služeb v režimu Partner místo na poštu chodí s dopisy do prodejny Jednoty.

"Několikanásobně se zvýšil rozsah hodin pro veřejnost, Jednota má totiž otevřeno i v sobotu," pochvaluje si regionální šéf.

Starostové obcí, kde již pošta k rušení přepážek přistoupila, si ovšem na rozdíl od něj myslí, že to byl špatný tah. "Museli jsme přijmout pracovnici, která dělá částečně poštovní služby, částečně matriku. A Česká pošta nám proplácí jen necelé tři tisíce měsíčně," řekl starosta Nové Lhoty na Horňácku Antonín Okénka.

Poštovní přepážku si musel zřídit přímo na úřadě. Jinak by totiž lidé z malé obce museli jezdit s dopisy až do Velké nad Veličkou. Rušení se přitom netýká jen vesnických pošt.

Třeba v Brně Česká pošta před rokem vyklidila zavedenou pobočku v Poštovské ulici v rozlehlé historické budově přímo v centru města a přesunula služby do Orlí ulice. "O využití budovy nyní jednáme. Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví pronájem," přiblížila mluvčí Selicharová.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

V zámeckých jízdárnách v Lednici vystavují až do konce září mistrovské repliky...

Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz