(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Česká pošta

Pošta dělá změny. Obce se zase bojí, že o ni přijdou

  • 4
Starostům vesnic v kraji vadí změny, které od srpna zavedla Česká pošta. Zkrátila místním pošťákům úvazek a zásilky nyní dováží doručovatelé z měst. Obce mají strach, že změna povede ke konci venkovských pošt. Česká pošta to popírá.

Místo důvěrně známého pošťáka přináší od 1. srpna dopisy do některých vesnic doručovatelé z nedalekých měst. V obcích je pošta otevřená stále stejně, rozdíl je v tom, že pošťačka se už mezi dopolední a odpolední směnou neproměňuje v listonošku a neroznáší místním dopisy.

Právě to starostům vadí a považují to za plíživý zánik pošt na vesnicích. "Teď je to tak, že zkrátili úvazek pošťačce, do dvou let tím podle mě Česká pošta zdůvodní nepotřebnost pošty ve Vískách a zavře ji úplně," obává se starosta obce na Blanensku Stanislav Kamba.

Pošta teď tak funguje jako podatelna a úřad, o roznášku se stará mobilní jednotka z Letovic. I v tom vidí Kamba problém. "Zejména starší občané nemají k cizím lidem důvěru. Už jsme tady zaznamenali pokusy, kdy se někdo pod záminkou pokusil dostat seniorům do domu a okrást je. Nyní touto záminkou může být poštovní uniforma," líčí obavu Kamba. 

Dodává, že současnou pošťačku lidé znali a ona znala je. "Věděla, komu poštu dát, pokud jej nezastihla doma," říká starosta Kamba s tím, že pošťačka u starších lidí fungovala také jako informátor o úředních věcech.

Pošta sníží náklady a zefektivní práci

Mluvčí České pošty Marta Selicharová ale nahrazení listonošek mobilními doručovateli za velký problém nepovažuje. "Do všech míst nejenom doručujeme, ale můžeme i zásilky přijímat. Otevírací doba pošt zůstává stejná a lidé, které doručovatelé nezastihnou, si tam můžou svoje zásilky vyzvednout," říká poštovní mluvčí.

Změny odůvodňuje tím, že se Česká pošta snaží snížit své náklady. "Poštovní doručovatele soustředíme do větších dodávacích center, která jsou vybavena odpovídající technikou. Omezujeme tím počet překládkových bodů, pěší pohyb doručovatelů, a tím zvyšujeme produktivitu jejich práce," vysvětluje Selicharová.

Popřela, že by se měly pošty rušit. "Žádnou pobočku uzavírat nebudeme a nejednáme ani o změně pošty na výdejní místo," řekla Selicharová.

Právě kvůli této obavě ale starostové na Blanensku napsali dopisy na ředitelství pošty. Kromě Kamby z Vísek to udělali i jeho kolegové z Borotína a Vanovic. "Pošta je pro vesnici podobný symbol jako kostel nebo obecní úřad. Její ztráta by znamenala ztrátu určité prestiže," doplnil starosta Vanovic Petr Dvořáček.

V Drysicích přišli o poštu i možnost obsluhovat účty

Zkušenosti se zánikem pošty mají v Drysicích na Vyškovsku. "V listopadu z naší pošty udělali jen výdejnu a pak ji zrušili úplně," říká drysická starostka Iva Marková.

Ačkoli od tohoto zrušení pošta prý jedná o obnovení výdejny, zatím k tomu nedošlo. Místní si ale už podle starostky na situaci zvykli. "Donášku obstarává trojice pošťaček z Ivanovic. Dělají to dobře a jsou vstřícné. Navíc jsou to stále ty samé, takže je už lidé znají," říká starostka.

Potíž ale vidí například v tom, že když si Drysičtí potřebují něco vyřídit na poště, musí do sousední Pustiměře. "Mnoho lidí si zřídilo například účet u Poštovní spořitelny a teď ho nemohou ve svém bydlišti obsluhovat. Na to je přitom pošta lákala," dodává starostka Marková.