Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pošta odhalila další vykrádání dopisů v Břeclavi

Víme první   11:42aktualizováno  12:23
Česká pošta odhalila v Břeclavi další velké vykrádání poštovních zásilek. Interní kontrola pachatele usvědčila ve čtvrtek a chystá se věc předat policii. Nejspíš jde o ještě větší kauzu, než jakou byly vykradené pytle nalezené na břeclavském nádraží. Oba případy spolu nesouvisejí.

Pošta. Ilustrační foto | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

Nové odhalení je ale důsledkem toho, že pošta letos po nálezu tisíců nedoručených a vykradených dopisů zvýšila bezpečnostní opatření.

Interní detektivové pošty po několikaměsíčním sledování a posílání kontrolních zásilek v noci na čtvrtek usvědčili dva pracovníky, kteří se přiznali k vykrádání zásilek v ceně čtvrt milionu korun.

"Viníci se na místě přiznali," uvedl mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Dva podezřelí zloději zásilek pracovali na takzvané vyměňovací poště, odkud jdou zásilky na Slovensko a do Rakouska.

Po zlodějích pátrala pošta stovky hodin
Jak Česká pošta na další lapky v řadách svých zaměstnanců přišla? "Od dubna 2008 jsme dostali několik reklamací na nedoručenou nebo poškozenou zásilku na poště Břeclav 120. Cíleně jsme pak vyhodnocovali všechny zapsané zásilky určené k doručení na Slovensko, prošli personální obsazení v poštovní třídírně a vytipovali možné nenechavce. Představovalo to stovky hodin práce," svěřil se Mravinac.

. Policie chytila pošťáka podezřelého z vykradení tisíců dopisů

čtěte, jak se vyvíjí kauza desítek tisíc "ztracených" dopisů

Poté pošta z různých míst republiky rozposílala kontrolní zásilky. "V každé chvíli jsme monitorovali jejich pohyb a včera ráno, kdy měly zásilky břeclavskou vyměňovací poštu opustit, bylo pracoviště uzavřeno a dva pošťáci usvědčeni," dodal mluvčí.

"Specializovali se na zásilky, ve kterých Slováci pracující v Česku posílali domů výplaty. Mnozí lidé stále dávají peníze do doporučené zásilky, místo toho, aby posílali peníze bezpečněji," popsal Mravinac s tím, že v doporučených zásilkách se podle poštovních podmínek peníze vůbec posílat nesmějí.

Pošta: Mrzí nás to, ale jde jen o zlomek zásilek
Pošta už na jaře, kdy dělníci našli v takzvaném poštovním tunelu v Břeclavi 71 pytlů nedoručených a z větší části otevřených zásilek adresovaných mezi lety 2001 až 2006 do Česka ze zahraničí, přijala podle mluvčího celou řadu opatření.

"Třebaže máme velice sofistikovaný kontrolní systém na pracovištích, tak jsme celý monitorovací systém, jeho vyhodnocování a hlavně namátkové kontroly na pracovištích ještě posílili," uvedl Mravinac s tím, že vykradeno tehdy bylo jen sotva promile zásilek. Ročně jich totiž pošta odbaví miliardu.

"Samozřejmě to ale na České poště zanechává černou stopu a to nás mrzí," doplnil mluvčí. Zásilky podle něj nejčastěji vykrádají pracovníci, kteří jsou v poštovním provozu na nejnižších pozicích.

"Na třídírnách pracují z 99 procent nekvalifikovaní zaměstnanci, mnohdy tam je vůbec problém s obsazením. Tomu samozřejmě odpovídá i plat, který není nijak závratný," poodhalil poměry Mravinac.

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Najdete na iDNES.cz