Robert Šamonil

Robert Šamonil | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Postavil kolo, šlápl do pedálů a vyrazil do Afriky

  • 7
Na kontě má pětatřicetiletý Robert Šamonil z Blanska už řadu cen z vytrvalostních cyklistických závodů. Zažil také nespočet extrémních expedic. A před sebou má vítěz závodu na 1 111 kilometrů kolem republiky a držitel několika rekordů další nevídaný výkon: v sedm ráno šlápl do pedálů a vyrazil do Afriky.

Na kole, které si sám sestavil, chce dojet přes třináct států i Núbijskou poušť až na nejvyšší vrchol Afriky, téměř šestitisícového Kilimandžára. Trať je zhruba deset tisíc kilometrů dlouhá, Šamonil ji chce zvládnout asi za dva měsíce.

"Do Vánoc bych chtěl být zpět," plánuje vytrvalec. Předloni takto zdolal 4 500 kilometrů z Blanska k nejvyšší asijské sopce Damávand vysoké 5 671 metrů. "Když jsem přijel z Íránu, všichni se ptali, kam pojedu příště. Afrika mě lákala vždycky. Když jsem se mrknul na mapu a zjistil, že to vlastně není až tak daleko, rozhodl jsem se, že vyrazím," popisuje.

Do Afriky jede sám a denně chce jet deset až dvanáct hodin a průměrně ujet dvě stě kilometrů. "Dvě stě kilometrů denně není nic extra, bude to taková dovolená s denní projížďkou na kole. Dřív jsem na něm najezdil třeba 1 200 kilometrů za týden, a to jsem chodil do práce," vysvětluje.

Do práce denně jezdí dvacet kilometrů na kole. "I to je pohodlností, nechce se mně totiž chodit pěšky. Jinak nedělám vlastně nic," vysvětluje s vážnou tváří lídr blanenského týmu extrémní cyklistiky.

Součástky na kolo dostal

Právě cesty do práce byly jedinou zatěžkávací zkouškou kola, na němž do Afriky vyráží. Sestavil si je sám asi přede dvěma měsíci. "V práci opravuji kola, nebyl to proto problém. Nosič a rám jsem dostal od kamaráda, kolo je z drtivé většiny z použitých dílů. Investoval jsem do něj 1 500 korun, a to včetně hladkých plášťů, z nichž jeden přišel na 260 korun," popisuje Šamonil.

V brašnách poveze nářadí, jídlo, léky, repelenty, prášky na úpravu vody, oblečení a spacák. "Výstup na Kilimandžáro není nic těžkého. Je to takový šest kilometrů vysoký Říp, sopka ve tvaru kužele. Nejsou tam potřeba speciální lana, sedáky ani mačky," vysvětluje.

Na trase přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýrii, Jordánsko, Izrael, Egypt, Súdán, Etiopii, Keňu a Tanzanii ho může potkat cokoliv.

"Nejvíc se asi obávám Núbijské poušti, i když teď by tam mohlo být přes den jen asi třicet namísto padesáti stupňů. Obavy mám hlavně o vodu, je dlouhá tři sta kilometrů, vesničky jsou zhruba po osmdesáti kilometrech," popisuje.

V půli prosince chce Šamonil stanout na vrcholu Kilimandžára a zpět přiletět z Nairobi. "Mohl bych se vrátit do Vánoc, to by byl takový dárek," doufá cestovatel.