Férová třída v Šaraticích.

Férová třída v Šaraticích. | foto: Radek Miča, MAFRA

Postižené i geniální děti se učí v jedné třídě. Ve Férové škole

  • 5
Děti s handicapem, které se učí ve stejné třídě jako výjimečně nadané děti? Jde to. V takzvaných Férových školách. Na jižní Moravě je jich dokonce nejvíc v republice. Rodiče i učitelé si je pochvalují, vyžadují ale důkladnější přípravu.

Na jižní Moravě je šest Férových škol, v nichž se učí děti s různými druhy handicapů společně s "normálními" dětmi. Je to fér, i když to učitele stojí víc práce.

Ve čtvrté třídě šaratické školy se mluví o mamutech. Štorchův úryvek v čítance čtou děti nahlas. "Před pěti tisíci lety..." slabikuje Klárka.

A paní učitelka ji zarazí. "Co bylo před pěti tisíci lety, Dominiku?" Z první lavice zvedne hlavu blonďatý kluk, který sestavuje na papíře křížovku, a vysvětluje svým spolužákům podrobnosti o pravěku. Dominik je extrémně nadané dítě.

Děti se naučí žít v odlišnostech

Do třídy s ním chodí nejen spolužáci, o kterých se mluví jako o průměrných, ale i dvě děti, které mají diagnostikovanou mentální poruchu a pracují s asistenty.

Šaratická škola je Férová škola, má na to certifikát od Ligy lidských práv. Počítá totiž s takzvanou inkluzí, tedy vzdělává spolu s dětmi většinové společnosti i ty, které vybočují z normy.

Férová třída v Šaraticích.Férová třída v Šaraticích.Férová třída v Šaraticích.

Certifikát má v republice zatím deset škol. Chodí do nich děti s poruchami učení, žáci ze sociálně vyloučených skupin, mentálně i tělesně postižení i děti cizinců. Cílem je neoddělovat ty, kteří jsou jiní, učit děti odmalička, že svět je různobarevný, a naučit je žít v odlišnostech.

"Děti, které se odlišují, začleňujeme už několik let. Přináší nám to radost. I když starosti s tím jsou samozřejmě také. Předně jsem musela přesvědčit učitelský sbor, že i když s tím bude víc práce, má to smysl," vysvětluje ředitelka šaratické školy Eliška Novoměstská.

Speciální školy nejsou pro děti dobré

Pedagožka projektu Férová škola v Lize lidských práv Monika Tannenbergerová si je jistá, že odsouvání problémových dětí do speciálních škol je krátkozraké.

"Každé dítě, ať už má jakoukoli poruchu nebo zvláštnost, má nárok na to,

férové školy

Na jižní Moravě je nejvíc Férových škol v republice, kromě té šaratické je ještě v Kanicích a další čtyři jsou v Břeclavi.

Více se lze o projektu dozvědět na webu www.ferovaskola. cz.

aby se vzdělávalo v běžné škole. Děti, které nějak vybočují, v současné době často končí v systému škol speciálních. To považuji za nešťastné," vysvětluje.

Ještě důležitější je podle ní rozměr morální. Je nutné děti připravit na to, že v životě potkají různé lidi. Úkolem dnešní školy je podle pedagogů učit budoucí generaci spolu žít, učit se a pracovat a nejen umět vyjmenovaná slova.

Tento argument používá Tannenbergerová, i když dojde na otázku, která napadne rodiče každého nadanějšího dítěte: "Proč by měl někdo zaostalejší brzdit mé chytré dítě?"

Učitelé dokáží pracovat se všemi dětmi

"Škola však nemá dítě jen nabiflovat vědomosti, ale naučit ho komunikaci, což se lépe daří školám s inkluzivním přístupem," popisuje pedagožka.

Férová třída v Šaraticích.

To dosvědčuje i učitelka Dagmar Válková ze šaratické školy. Připravuje si tři plány na jednu hodinu, jedním způsobem pracuje s nadaným Dominikem, jiné věci zvládají handicapovaní žáci s asistenty a jiný přístup má ke zbytku třídy.