Nové samostatné bydlení pro zdravotně postižené v Zámečku Střelice. Na snímku Richard Klamář a Olin Grmela.

Nové samostatné bydlení pro zdravotně postižené v Zámečku Střelice. Na snímku Richard Klamář a Olin Grmela. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Postižení ve Střelicích se učí žít sami v tréninkových bytech

  • 0
Jak se naučit samostatnosti a dobře se tak připravit na život mimo stacionář? Zkouší to zdravotně postižení klienti Zámečku Střelice. Vznikly tam tři malometrážní byty, v nichž si mohou obyvatelé trénovat, jaké to je bydlet "sólo". Místnosti slouží šesti uživatelům včetně jednoho vozíčkáře.

"Tento typ bydlení slouží jako dvouletá příprava na chráněné bydlení nebo samostatný život v běžném společenském prostředí. Uživatelé z pobytových ústavů či z rodin se zde učí samostatnému životu a pracovním návykům," popsala ředitelka domova Zámeček Střelice Jiřinka Kubalčíková.

Podle ní je hlavním cílem naučit klienty samostatnosti. "Většina z nich žila dlouhou dobu v zařízení ústavního typu, která jsou mnohdy až moc komfortní. Lidé tam dostávají i tu péči, které jsou sami schopni," dodala Kubalčíková.

Nové samostatné bydlení pro zdravotně postižené v Zámečku Střelice. Na snímku Romana Švandová a Andrea Pikotová.

Nájemníci si sami chodí na nákupy či si bez pomoci chystají snídaně a svačiny. Byty vznikly v půdní vestavbě a jsou vybavené kuchyněmi a koupelnami s toaletou. Se zařízením tří bytů v půdní vestavbě pomohl i pořad České televize Bydlení je hra.

"Místnosti jsou zařízeny v moderním stylu, září jasnými barvami a je v nich umístěn masivní nábytek," řekla mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Milena Marešová.

V budoucnu je možné zrekonstruovat další tréninkové byty

Dodala, že projekt získal dotaci 4,7 milionu korun. V bytech jsou i koberce a keramika, kterou vyrobili jejich nájemníci v dílnách, kde tráví svá odpoledne.

"V našem stacionáři máme i další prostory. Bude-li zájem a finance, není problém u nás zrekonstruovat další byty na tréninkové bydlení," míní Kubalčíková.

Zřizovatelem stacionáře je Jihomoravský kraj, který v Zámečku Střelice zajišťuje celoroční, týdenní a nově i denní péči pro osoby od tří let s mentálním a kombinovaným postižením.

Nové samostatné bydlení pro zdravotně postižené v Zámečku Střelice. Na snímku Romana Švandová a Andrea Pikotová.

"Kapacita zařízení je sto čtyři míst pro celoroční pobyt a šestnáct míst pro týdenní a denní pobyty, z toho dvacet míst pro imobilní uživatele," uvádí jeho ředitelka.

Pracovníci klientům poskytují osobní a výchovnou asistenci, ale také nejrůznější terapie. "Máme u nás bezbariérový rehabilitační bazén, tělocvičnu a tkalcovskou, košíkářskou, keramickou či papučářskou dílnu," řekla ředitelka.

Zámeček ve Střelicích byl v minulosti letním šlechtickým sídlem. V roce 1912 jej začal stavět hrabě Albert Herberstein. Po něm tam sídlily dominikánky, které tam zřídily ústav pro slabomyslné děti.