Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Postřelený Josef Lakatoš nechtěl říct, kdo na něho vystřelil

  9:14aktualizováno  15:09
Policejní těžkooděnci, zostřené vstupní kontroly, zesílená justiční i vězeňská stráž doprovází soudní při mezi dvěma znepřátelenými tábory olašských Romů u Krajského soudu v Brně. Hlavní svědek a postřelený Josef Lakatoš líčil útok na svou osobu jinak, než vypovídal policistům.

Postřelený Josef Lakatoš (vlevo) a Ladislav Daniš u Krajského soudu v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V soudní síni je kromě Josefa Lakatoše poprvé i pátý obžalovaný Jiří Daniš alias Čoko. Nejmladší z útočníků Lucián Daniš požádal, aby se líčení konalo za jeho nepřítomnosti.

Už třetí hlavní líčení začalo výpovědí Josefa Lakatoše. "V Prostějově jsem byl asi měsíc, když zrovna vrcholily hádky. V noci mě probudily rány. Vtrhli dovnitř, já se kryl a podařilo se mi dostat z postele," popsal Lakatoš.

. Soudce Lakatošovi četl jeho předchozí výpovědi

Soudce Jiří Stýblo musel Lakatošovi připomínat, co řekl policistům. V přípravném řízení řekl: "Napadli mě Ostraváci, poznal jsem Čurdu, Beáše, Čoka, Pišuna, Haďmu. V rukou měli tyče, baseballky. Ladislav Daniš pak sáhl po pistoli. Viděl jsem, že ji vytahuje a ledabyle na mě míří. Instinktivně jsem se otočil. Vtom vystřelil, já nic necítil, jen jsem měl na břichu černou tečku. Díval jsem se mu přímo do očí, vím, že to byl Ladislav Daniš," vypověděl u výslechu.

Snahy o ovlivnění výpovědi Lakatoš přiznal policistům ještě před tím, než začal soud. "Chodí mi nabídky, aby to vyřešil olašský soud, že mi zaplatí. Já to tak ale nenechám. Žádám, aby byli viníci potrestaní," vysvětloval Lakatoš vyšetřovatelům.

Před soudem kličkoval a vyhýbal se jednoznačné odpovědi. "Nechci ublížit sobě, nechci se vystavit křivé výpovědi. Jsou tam tlaky z Ostravy, když tvrdí, že to není on," řekl postřelený.

"Otázka je jednoduchá: Mluvil jste v přípravném řízení pravdu, nebo ne?", ptal se hlavního svědka předseda senátu Jiří Stýblo. Místo "Pepíčka" ovšem začali odpovídat přítomní ostravští Olaši. Soudce je musel přerušit a zjednat v soudní síni klid.

Lakatošovu výpověď u policie soudce četl asi hodinu. "Chcete k tomu něco říci?" zeptal se poté svědka. "Ta věc se stala. Jedna věc je ale, že v olašské komunitě v Ostravě se říká, že nestřílel Beáš. Já nechci křivě vypovídat," opakoval Lakatoš dokola.

V předčítání výpovědi pak soudce vystřídal státní zástupce. Laktoš stále mlčel a poslouchal. Zato ostravský olašský král ze soudní síně už odešel.

O svém postřelení vypověděl: "Po bití z pistole vyšel plamen. Ránu jsem necítil. Jsem pod velkým tlakem, sedí tady dva králové. Všichni si myslí, že já i moje komunity se dohodly."

Lakatoš zpochybnil i svou dřívější výpověď. Před obžalovanými a jejich příbuznými totiž nechce říct, že střílel Ladislav Daniš. "Nechci nikomu ukřivdit. Nejedná se o domluvu, nic jsem za to nedostal," tvrdil Lakatoš.

"O Ladislavu Danišovi jsem tvrdil, že to je on. Ale v těch hádkách byl nejhodnější. Ostravská komunita tvrdí, že to neudělal. Je možný, že jsem byl ve stresu a zmatku," vysvětloval Lakatoš.

Ostravští Lakatošovi nahlas oponovali
Lakatošovy výpovědi stále komentovali přítomní ostravští Olachové. Soudce je musel opakovaně uklidňovat slovy: "Ticho, tady bude absolutní klid," diktoval jim Jiří Stýblo.

Lakatoš po otázkách obhájců obviněných připustil, že před napadením měl nejlepší vztah právě se střílejícím Ladislavem Danišem. Několik dotazů obhájců však předseda senátu zamítl. O výpověď svého klienta poté nečekaně požádal advokát střelce.

Josef Lakatoš u soudu přiznal, že se necítí dobře. "Ty stresy mám, i když nevyhledávám lékařskou péči. Mám obavy hlavně z toho, že se teď pořád opakuje, že nestřílel Beáš," potvrdil na dotaz svého právního zmocněnce.

Ostraha hlídá nejen nádvoří, ale i místní kantýnu. To aby olašští Romové opět neodnosili většinu židlí mimo jídelnu, kam chodí většina zaměstnanců soudu na oběd.

O přestávkách pronikal do soudní síně z nádvoří, kde na sebe pokřikovaly obě znepřátelené skupiny olašských Romů, hluk. Zásahová jednotka je však po většinu času jen v pohotovosti na vedlejším nádvoří.

Lakatoš se soudu vyhýbal
U soudu už předminulý týden vypovídali svědci i soudní znalci. Postřelený Josef Lakatoš však do soudní síně nedorazil. Procházel se po chodbách a prostřednictvím svého právního zmocněnce sliboval, že přijde později. Slibu však nedostál.

Když Lakatoš nepřišel ani po opakovaném ujišťování a naposled místo u soudu strávil dopoledne v nedalekém nonstopu, došla soudci Jiřímu Stýblovi trpělivost. Svědkovi pohrozil, že ho nechá do soudní síně dovést policejní eskortou. - čtěte Spor klanů olašských Romů: postřelený Lakatoš odešel ze soudu do nonstopu
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

Najdete na iDNES.cz