Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Postřelený Josef Lakatoš nechtěl říct, kdo na něho vystřelil

  9:14aktualizováno  15:09
Policejní těžkooděnci, zostřené vstupní kontroly, zesílená justiční i vězeňská stráž doprovází soudní při mezi dvěma znepřátelenými tábory olašských Romů u Krajského soudu v Brně. Hlavní svědek a postřelený Josef Lakatoš líčil útok na svou osobu jinak, než vypovídal policistům.

Postřelený Josef Lakatoš (vlevo) a Ladislav Daniš u Krajského soudu v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V soudní síni je kromě Josefa Lakatoše poprvé i pátý obžalovaný Jiří Daniš alias Čoko. Nejmladší z útočníků Lucián Daniš požádal, aby se líčení konalo za jeho nepřítomnosti.

Už třetí hlavní líčení začalo výpovědí Josefa Lakatoše. "V Prostějově jsem byl asi měsíc, když zrovna vrcholily hádky. V noci mě probudily rány. Vtrhli dovnitř, já se kryl a podařilo se mi dostat z postele," popsal Lakatoš.

. Soudce Lakatošovi četl jeho předchozí výpovědi

Soudce Jiří Stýblo musel Lakatošovi připomínat, co řekl policistům. V přípravném řízení řekl: "Napadli mě Ostraváci, poznal jsem Čurdu, Beáše, Čoka, Pišuna, Haďmu. V rukou měli tyče, baseballky. Ladislav Daniš pak sáhl po pistoli. Viděl jsem, že ji vytahuje a ledabyle na mě míří. Instinktivně jsem se otočil. Vtom vystřelil, já nic necítil, jen jsem měl na břichu černou tečku. Díval jsem se mu přímo do očí, vím, že to byl Ladislav Daniš," vypověděl u výslechu.

Snahy o ovlivnění výpovědi Lakatoš přiznal policistům ještě před tím, než začal soud. "Chodí mi nabídky, aby to vyřešil olašský soud, že mi zaplatí. Já to tak ale nenechám. Žádám, aby byli viníci potrestaní," vysvětloval Lakatoš vyšetřovatelům.

Před soudem kličkoval a vyhýbal se jednoznačné odpovědi. "Nechci ublížit sobě, nechci se vystavit křivé výpovědi. Jsou tam tlaky z Ostravy, když tvrdí, že to není on," řekl postřelený.

"Otázka je jednoduchá: Mluvil jste v přípravném řízení pravdu, nebo ne?", ptal se hlavního svědka předseda senátu Jiří Stýblo. Místo "Pepíčka" ovšem začali odpovídat přítomní ostravští Olaši. Soudce je musel přerušit a zjednat v soudní síni klid.

Lakatošovu výpověď u policie soudce četl asi hodinu. "Chcete k tomu něco říci?" zeptal se poté svědka. "Ta věc se stala. Jedna věc je ale, že v olašské komunitě v Ostravě se říká, že nestřílel Beáš. Já nechci křivě vypovídat," opakoval Lakatoš dokola.

V předčítání výpovědi pak soudce vystřídal státní zástupce. Laktoš stále mlčel a poslouchal. Zato ostravský olašský král ze soudní síně už odešel.

O svém postřelení vypověděl: "Po bití z pistole vyšel plamen. Ránu jsem necítil. Jsem pod velkým tlakem, sedí tady dva králové. Všichni si myslí, že já i moje komunity se dohodly."

Lakatoš zpochybnil i svou dřívější výpověď. Před obžalovanými a jejich příbuznými totiž nechce říct, že střílel Ladislav Daniš. "Nechci nikomu ukřivdit. Nejedná se o domluvu, nic jsem za to nedostal," tvrdil Lakatoš.

"O Ladislavu Danišovi jsem tvrdil, že to je on. Ale v těch hádkách byl nejhodnější. Ostravská komunita tvrdí, že to neudělal. Je možný, že jsem byl ve stresu a zmatku," vysvětloval Lakatoš.

Ostravští Lakatošovi nahlas oponovali
Lakatošovy výpovědi stále komentovali přítomní ostravští Olachové. Soudce je musel opakovaně uklidňovat slovy: "Ticho, tady bude absolutní klid," diktoval jim Jiří Stýblo.

Lakatoš po otázkách obhájců obviněných připustil, že před napadením měl nejlepší vztah právě se střílejícím Ladislavem Danišem. Několik dotazů obhájců však předseda senátu zamítl. O výpověď svého klienta poté nečekaně požádal advokát střelce.

Josef Lakatoš u soudu přiznal, že se necítí dobře. "Ty stresy mám, i když nevyhledávám lékařskou péči. Mám obavy hlavně z toho, že se teď pořád opakuje, že nestřílel Beáš," potvrdil na dotaz svého právního zmocněnce.

Ostraha hlídá nejen nádvoří, ale i místní kantýnu. To aby olašští Romové opět neodnosili většinu židlí mimo jídelnu, kam chodí většina zaměstnanců soudu na oběd.

O přestávkách pronikal do soudní síně z nádvoří, kde na sebe pokřikovaly obě znepřátelené skupiny olašských Romů, hluk. Zásahová jednotka je však po většinu času jen v pohotovosti na vedlejším nádvoří.

Lakatoš se soudu vyhýbal
U soudu už předminulý týden vypovídali svědci i soudní znalci. Postřelený Josef Lakatoš však do soudní síně nedorazil. Procházel se po chodbách a prostřednictvím svého právního zmocněnce sliboval, že přijde později. Slibu však nedostál.

Když Lakatoš nepřišel ani po opakovaném ujišťování a naposled místo u soudu strávil dopoledne v nedalekém nonstopu, došla soudci Jiřímu Stýblovi trpělivost. Svědkovi pohrozil, že ho nechá do soudní síně dovést policejní eskortou. - čtěte Spor klanů olašských Romů: postřelený Lakatoš odešel ze soudu do nonstopu

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz