Postřik veřejné zeleně v Brně vystrašil některé matky malých dětí. Ilustrační foto

Postřik veřejné zeleně v Brně vystrašil některé matky malých dětí. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Postřik brněnské zeleně vystrašil některé mámy malých dětí

  • 7
Lidé z Veřejné zeleně Brno vystrašili některé rodiče malých dětí. Ošetřují totiž parky, trávníky a jinou zeleň na veřejných prostranstvích ve městě. Muži s kanystry na zádech vše kropí insekticidy a přípravky obsahující herbicidy, aby zeleň uchránili před různými škůdci.

Rodiče dětí, které si na takto ošetřených trávnících hrají, se ovšem bojí, že jejich dítě přijde při hře v trávě do přímého kontaktu s látkou.

Podle ředitele Veřejné zeleně Brno Josefa Kasaly jsou ovšem jejich obavy zbytečné. "K postřikům využíváme nejšetrnější insekticidy a herbicidy, které jsou dostupné na trhu a snažíme se je používat pouze v omezené míře," řekl Kasala.

Takto ošetřené plochy musí být navíc označeny cedulemi informujícími o zákazu vstupu na trávník.

Kupříkladu rodiče v Bystrci si v parku všimli, že zaměstnanci, kteří prováděli postřik u dětského hřiště, ošetřenou plochu nevyznačili.

"Pracovníci tam prováděli postřik u dětského hřiště. Když skončili, žádné cedule se zákazem vstupu tam nedali. Mám strach z toho, že by si mé dítě mohlo na tomto trávníku hrát například s kamínky nebo trávou a následně si strčit ruku do pusinky," sdělila své obavy jedna z maminek Eva Jandeková.

Správný postup zabraňuje rizikům

"Směsi herbicidů používáme výhradně na keře a stromy. Letos využíváme postřiky hlavně proti přemnoženým mšicím. Kdybychom to nedělali, mšice by výrazně poškodily stromy a keře," sdělil Kasala.

"Lidé se těch přípravků nemusí bát. Pokud se dodrží správný postup při postřiku zeleně, nehrozí žádné zdravotní riziko pro člověka ani zvíře," dodala Dagmar Čejková ze společnosti Syngenta, která vyrábí přípravky na ochranu rostlin.

"Přípravek Pirimor má na etiketě uvedeno, že je toxický a nebezpečný. Lidský organismus může poškodit při přímém vdechnutí nebo požití. Lidé, kteří s ním manipulují, musí mít ochranné masky. Pokud se přípravek aplikuje na trávník, nehrozí zde nebezpečí, že by reagoval v kontaktu s pokožkou," ubezpečuje Stanislava Koprdová z Rostlinného výzkumného ústavu v Praze.

I přesto varuje, že malé děti by na takový trávník raději vstupovat neměly. Vždy zde hrozí nebezpečí, že si mohou olíznout ruce a látka se jim dostane do těla.

Je proto nezbytné, aby ošetřená místa skutečně byla řádně vyznačena cedulemi. "Veškeré použití herbicidních prostředků schvaluje Státní zdravotní ústav a prostředky jsou testovány a následně zaregistrovány na Státní rostlinné a lékařské správě," uvedla Dagmar Čejková.