Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na jihomoravské záchrance je ve stávkové pohotovosti polovina odborářů

  • 13
Do stávkové pohotovosti vstoupila ve čtvrtek více než polovina odborářů z jihomoravské záchranné služby. Podle nich vedení porušuje kolektivní smlouvu i zákoník práce, panuje tam napjatá atmosféra, kdy nově zřízení inspektoři provozu místo řešení problémů a odstraňování chyb zaměstnance spíše dusí.

Odborářům vadí i rušení výjezdových míst s lékařem, které podle nich v konečném důsledku vedou k tomu, že se prodlužují dojezdové trasy. Důsledkem toho je odchod zkušených lékařů (o potížích jsme psali zde).

„Situace vygradovala za posledních dva a půl roku, kdy se snažíme na chyby upozorňovat, ale marně,“ říká předseda odborové organizace Bohuslav Zrza.

„Komunikace s vedením naprosto selhala a už nemáme jinou možnost. Požadujeme proto, aby zřizovatel, kterým je v tomto případě Jihomoravský kraj, vyměnil ředitele a náměstka pro předlékařskou péči, kteří záchranku k současné situaci dovedli,“ dodává.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD prostřednictvím své mluvčí Elišky Holešinské Windové legitimitu vyhlášení stávkové pohotovosti zpochybnil.

„Stávková pohotovost je institut, který zákon spojuje s neúspěšným kolektivním vyjednáváním, na ZZS JMK je platná kolektivní smlouva a žádné jednání o její změně vedení kraje není známo,“ uvedl.

Podle něj je záchranka jednou z priorit, o čemž svědčí tři nová výjezdová stanoviště v Brně a další budované ve Znojmě. Hašek připomněl, že kraj za posledních sedm let pořídil 70 nových sanitek a vybavení za více než 400 milionů korun a na návrh vedení zdravotnické záchranné služby v červnu poskytl ke stabilizaci mimořádnou injekci na odměňování lékařů záchranky ve výši 10 milionů korun.

Důležitější je slušnější chování, říká lékařka

Ke stávkové pohotovosti se přihlásilo zhruba 250 odborářů. „Není to klasická stávková pohotovost, která se vyhlašuje kvůli neochotě zaměstnavatele uzavřít kolektivní smlouvu. Tu máme, ale je porušovaná. Také se nijak nechceme dotknout pacientů. Záchranka bude fungovat dál, doufáme ale, že jihomoravský hejtman Michal Hašek začne věci konečně řešit,“ uvedla jedna z protestujících, vedoucí lékařka výjezdu v Brně Eva Freyová.

Podle ní příspěvek kraje na mzdy nic nevyřeší. „Není to o penězích, ale o systému, a ten aby se měl změnit, aby lidé přestali být ve stresu a aby s nimi vedení jednalo slušně,“ doplňuje Freyová.

Společná schůzka všech aktérů by se měla uskutečnit 9. srpna. Jako moderátor se nabídl hejtman Hašek.