Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - tráva, marihuana, cannabis, konopí, ganja | foto: Profimedia.cz

Používají marihuanu na léčbu neduhů, přesto jim hrozí pokuty i soud

  • 20
Marihuana je droga, ale i účinný lék. Pomáhá totiž na bolavá záda, klouby i na ekzém. A lidé to vědí. Na jižní Moravě proto přibývá seniorů, kteří si "trávu" pěstují a vyrábějí z ní mast. Hrozí jim však vysoká pokuta nebo i soud.

Pěstování marihuany je trestné, a to i pěstování pro léčebné účely. Přesto se ročně najdou stovky odvážlivců, kteří využijí kampaně nazvané Semínka seniorům. V Jihomoravském kraji jich jsou desítky. Za ofrankovanou obálku s čestným prohlášením, že nebudou marihuanu prodávat a využijí ji jen pro samoléčbu, je získávají poštou od sdružení Legalizace.cz.

Fakta

Zakázaná droga, nebo přijatelný lék?

V padesátých letech vznikla na olomoucké univerzitě studie o léčebných účincích marihuany. Dodnes z ní odborníci čerpají, nové studie prozatím v zemi nikdo nedělá. Olomoucká studie ocenila hlavně antibakteriální účinky konopí.
Další studie pocházejí z anglicky mluvících zemí. Ve Velké Británii před pěti lety zjistili, že 30% lidí užívá konopí výhradně k léčivým účelům. Pomáhá prý na roztroušenou sklerózu, chronické bolesti, deprese, artrózu, migrény, alergie, bolesti páteře, astma, zelený oční zákal nebo na nechutenství.
Nejčastěji se z marihuany vyrábějí masti, jejichž základem je sádlo. Je možné ji také kouřit nebo inhalovat například pomocí vodní dýmky, u které odpadají některé nežádoucí účinky spojené s kouřením. Existuje i konopné máslo nebo smetana, konopí se používá i při pečení.
Do pěti rostlin jde o přestupek, nad pět rostlin o trestný čin. Trestným činem je i sběr a sušení marihuany a také držení víc než patnácti gramů konopí. Za přestupek hrozí pokuta až patnáct tisíc korun.

"Akci pořádáme tři roky. Vloni jsme rozeslali asi kilogram semen, letos nám chodí i sedmdesát obálek denně," vysvětluje Robert Veverka z Legalizace.cz.

Existuje však ještě mnoho dalších lidí, kteří si marihuanu pro léčebné účely opatřují jinak než výměnou za čestné prohlášení u Legalizace.cz. Vědí totiž, že jim pomáhá.

Mast mi pomáhá, tvrdí sportovec

Marihuana může být lékem, přesto není možné ji nikde legálně koupit. I pěstování je trestné. Přitom právě starší lidé trpí řadou neduhů, od nichž by jim mohla marihuana ulevit.

"Je mi třiašedesát, trénuju tenis, jezdím na kole. A bolí mě klouby. Mast z konopí je na to ideální. Vyrábím ji ze sádla," vypráví Stanislav z Brna.

První marihuanové sazeničky dostal od svých neteří, které už se nechtěly dívat, jak jejich strýc užívá léky na bolest.

Farmaceutickým firmám by šíření marihuany uškodilo

"Začal jsem loni na jaře. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, jak rostlinu stříhat a sušit, a než jsem na internetu našel recept na výrobu masti. Ale zabrala," tvrdí. Klouby ho bolí o poznání méně, navíc díky bylině.

"Nikdo marihuanu jako léčivo v Čechách pořádně netestuje, chybí metodika, jak a na co konopí užívat. Není divu: když si lidé pomohou sami konopím nebo bylinkami, nebudou kupovat drahé léky a nedají vydělat farmaceutům," kritizuje nátlak farmaceutických firem Veverka z Legalizace.cz.

Někteří se bojí, legální lék by ale brali

Své o tom ví i Marie Čechová z Brna. Její dcera trpí epilepsií a dostává čím dál tím silnější léky. Přitom i u této choroby může marihuana pomoci.

cannabis, tráva, ganja, marihuana

"Byla bych nadšená, kdyby někdo začal vyrábět legální lék z konopí, který by dceři pomohl. Bohužel marihuana je pořád vnímaná jen jako droga," stěžuje si Čechová.

Ona sama nechce do domácího pěstování marihuany jít. "Nemůžu dát čtrnáctileté holce něco, co nikdo nevyzkoušel," tvrdí.

Je to na jednotlivých doktorech

Lékaři s ní o možnostech marihuany ale mluvit nechtějí. "Neexistuje jednoznačné stanovisko České lékařské komory, je to na jednotlivých odbornících, tedy třeba na kožařích nebo psychiatrech," říká mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek

Usušená marihuana. Ilustrační foto.

Podle zastánců může marihuana ulevit od bolesti při léčbě rakoviny, zmírnit průběh Parkinsonovy choroby, vrací chuť k jídlu, osvědčila se prý u depresí. Těžkou nemoc snadno vyléčit nemůže, ale jako podpůrný preparát může zabrat.

Policie nemůže zavřít oči a nechat důchodce s "kytkami" jen tak

"Zákon je špatný. Babičky a dědečkové tíhnou k přírodní medicíně i proto, že je levnější. A zaplatit tisíce na pokutě nebo se vystavit nebezpečí soudního stíhání, to je na ně moc," myslí si Veverka. Semínka, která rozesílá, pocházejí z darů ze Švýcarska a Holandska.

GLOSA: Marihuana je droga, tedy i lék

Podle informací policie bylo loni v Česku šest případů, kdy byli senioři stíháni za domácí pěstování marihuany pro léčebné účely, v Brně ani na jižní Moravě žádný takový nebyl.

"Posuzovali bychom je ale individuálně případ od případu," tvrdí mluvčí policie Andrea Straková. I tak však policie musí konat a nemá možnost před přestupkem zavřít oči a nechat důchodce s jejich kytkami v klidu žít.

Nejznámější případy soudů

Dušan Dvořák stanul před brněnským krajským soudem ve středu. Konopí pěstoval pro léčebné účely, soud mu nikdy neprokázal, že by marihuanu předával narkomanům. O jeho zahradu s konopím se začala policie zajímat až po stížnosti ženy, jejíž syn s kamarádem přelezli plot zahrady, několik rostlin ukradli a vykouřili a mladík poté celou noc zvracel.

Libuše Bryndová známá jako konopná mastičkářka stála před soudem kvůli výrobě mastí a pěstování konopí kvůli léčbě astmatu. Soud ji nakonec obžaloby zprostil.

Důchodce z Prostějovska dostal před měsícem pokutu 1000 Kč za to, že mu na zahrádce z vysypaného zobu pro andulky vyrostla rostlina konopí.