Povodí Moravy vede „zimní“ ředitel. Jmenoval ho ministr bez důvěry

  8:35aktualizováno  8:35
Dosluhující šéf resortu zemědělství bez důvěry a lídr Zemanovců v Ústeckém kraji Miroslav Toman na poslední chvíli mění vedení klíčových státních podniků. Těsně před Vánocemi v tichosti pověřil nového generálního ředitele Povodí Moravy. Firmu s ročním rozpočtem 700 milionů vede od 20. prosince Jan Hodovský.

Jan Hodovský vede podnik s ročním rozpočtem sedm set milionů korun | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hodovského přitom Toman narychlo, bez výběrového řízení posadil do vedení Povodí už na začátku listopadu. Jako prozatímního šéfa. Poté, co po "gentlemanské dohodě", o které před setkáním s ministrem nic nevěděl, odešel předchozí ředitel Radim Světlík (ODS).

O odvolání Světlíka a vzestupu právě Hodovského se ale v zákulisí brněnské politiky mluvilo už dlouho předtím. Ještě den před svým jmenováním však Hodovský jakoukoliv nabídku od ministra MF DNES popřel. Nyní však vyhrál i výběrové řízení na řádného generálního ředitele.

"Do výběrového řízení se ve stanoveném termínu přihlásili tři účastníci, kteří splňovali formální požadavky. Jan Hodovský byl doporučen výběrovou komisí na základě nejlepších výsledků dosažených při osobních pohovorech s uchazeči," uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

Do konce září byl Hodovský jednatelem společnosti Well Consulting. Dnes firmu vede jeho manželka. A nový generální ředitel plánuje změny v obřím státním podniku.

"Zatím nemám představu, že bych chtěl nahrazovat zaměstnance. Ale budu vycházet z probíhajících analýz. Chtěl bych každopádně posílit vlastní odbornou činnost Povodí Moravy. Omezit zadání zakázek, které je podnik schopný uskutečnit vlastními silami. Například pokud budeme sami dělat technické a bezpečnostní dozory staveb, budeme moci lépe reagovat na případné potíže. Klíčem je dát větší důvěru zaměstnancům Povodí Moravy," konstatoval Hodovský.

Zadávání zakázek externí firmě mu přitom paradoxně dříve v případě jiného státního podniku nevadilo. Vyplývá to z analýzy smluv mezi Ředitelstvím vodních cest (ŘVC) a Hodovského firmou Well Consulting, kterou zveřejnilo sdružení Děti Země. Aktivisté se o dokumenty předtím rok s ŘVC soudili.

"Za pět let firma Well Consulting od státní firmy získala celkem 42 zakázek za celkových 55 milionů. Žádná ale nebyla na více než dva miliony korun, a mohly tak být zadány bez výběrového řízení. Zřejmě tak docházelo k obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek," konstatoval už dříve šéf Dětí Země Miroslav Patrik.

Hodovský však na tom, že si jeho někdejší firma měsíčně po pět let přišla průměrně na více než 900 tisíc korun za plány, analýzy, ale i propagační předměty, nic špatného nevidí.

"Na to množství smluv je potřeba se dívat v kontextu celkového množství smluv, které za tu dobu ŘVC uzavřelo. Nepřijde mi to moc," uvedl už dříve nynější generální ředitel Povodí Moravy.

V nové funkci na něj bude dohlížet obměněná dozorčí rada. Kontrolnímu orgánu ještě před dvěma měsíci dominovali členové ODS. Ministr Toman ale předsedou udělal Jaroslava Parolka (ČSSD). Krajský radní je zároveň místostarostou Břeclavi a pobírá tak dva platy. Už dříve ale MF DNES řekl, že neplacenou funkci v dozorčí radě bude stíhat. Jestli nové vedení "přežije" i nástup dalšího ministra zemědělství, přitom není jasné.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Další z rubriky

Denně menza vyhodí 90 kilo jídla. Výzkumníci z Brna to chtějí změnit

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Do boje proti plýtvání potravinami se pustili výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. A začali ve své škole....

Azylový dům v Břeclavi půjde k zemi. Klienti se musejí vystěhovat

Ženská noclehárna Arcidiecézní charity Praha (9. prosince 2018).

Poté, co Břeclav pomohla charitě s provozem azylového domu ve městě a zabránila vystěhování lidí na ulici, ohlásila...

VIDEO: Sochař vyřezal Titanic z masy ledu na brněnském náměstí

Sochař Marian Maršálek vytesal v Brně z ledu více než dvoumetrovou sochu...

Moravské náměstí v Brně se proměnilo v nevšední sochařskou dílnu. Hodinu po poledni tam umělec Marian Maršálek začal...

Najdete na iDNES.cz