Hodonínský jez v polovině července 1997.

Hodonínský jez v polovině července 1997. | foto: Povodí Moravy

Povodně 1997: Pytle nosili ve dne i v noci, aby Hodonín ochránili

  • 1
U hodonínského jezu stál před patnácti lety František Ondruš a sledoval, jak voda v řece Moravě stoupá. "Říkali jsme si: Ne, to už nahoru nepůjde. Ale šlo," vzpomíná na povodně z roku 1997 provozovatel Přístaviště U Jezu. Následně bylo osm tisíc lidí v Hodoníně nuceno opustit domov.

V areálu přístaviště se právě pořádala country zábava, když přišel tehdejší starosta Dušan Grombiřík oznámit hostům, že musí všichni odejít. Lidem se podle Ondruše nechtělo, ale nic nezmohli. Kolem jezu už se valily proudy vody.

"Pamatuji si, jak muzikanti evakuovali basu. Hned druhý den pak museli pryč všichni z přístaviště i lidé z nedalekého sídliště," říká.

Hodonínští tehdy nevěděli, co bude dál. Zatímco na severu Moravy se situace pomalu uklidňovala, tady bylo pořád zle. Hrozilo, že voda zdevastuje hráze a zaplaví obydlená území.

Třeba na Skařinské hrázi mezi Hodonínem a Mikulčicemi proto hasiči neúnavně skládali pytle plné písku přes igelitovou fólii. "Ve dne v noci jsme chodili s pytli nahoru a dolů. Bylo to namáhavé, ale muselo se to udělat," vzpomíná velitel dobrovolných hasičů Petr Viktorin.

Přemnožené larvy komára zahubil postřik

Problémy ve městě tehdy způsobovaly také znečištěné zdroje pitné vody a komáři. U těch hrozilo, že se dramaticky přemnoží. Na poslední chvíli se ale radním ve spolupráci se Státním zdravotnickým ústavem podařilo zajistit postřik břehů kolem řeky Moravy. Chemikálie larvy zahubily.

Pro místní hasiče byly povodně zkouškou. "S takovou situací jsme se do té doby nesetkali. Bylo obtížné předvídat, na kterých místech se voda rozlije nebo kudy přiteče," říká velitel hodonínských hasičů František Froněk. Až na konci července začala rozlitá řeka ustupovat. Díky dobré organizaci práce nebyl Hodonín vážně poškozen.

Zkušenosti z roku 1997 pak pomohly městu v dalších letech, kdy se Morava rozvodnila. "Už jsme věděli, kde jsou slabší místa a ta jsme kontrolovali. Za patnáct let se také zlepšila protipovodňová ochrana, o které si lidé po úpravě toku řeky Moravy mysleli, že není potřeba," dodává Froněk.