Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Požár tržnice v Brně je bez viníka, policie ukončila vyšetřování

  16:10aktualizováno  16:10
Policie ukončila vyšetřování požáru asijské tržnice v brněnské Olomoucké ulici z loňského září. Oheň tehdy zničil starou budovu a způsobil škodu zhruba za pět milionů korun. Kriminalistům se nepodařilo zjistit, kdo požár způsobil.

Na tržnici v brněnské Olomoucké ulici hořela hala. Stovka hasičů bojovala s ohněm celou noc (10. září 2012) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Ukončili jsme vyšetřování, protože se nepodařilo shromáždit dostatek důkazů, které by přispěly k objasnění vzniku požáru. Cizí zavinění nebylo potvrzeno ani vyloučeno," konstatoval policejní mluvčí Pavel Šváb.

Přestože kriminalisté případ v prosinci formálně odložili, není podle Pavla Švába vyloučené, že jej zase otevřou. To by se stalo ve chvíli, kdy by nasbírali dostatek důkazů, které by jim umožnily zahájit trestní stíhání.

Nedbalost, nebo úmysl

Hala v největší asijské tržnici v Brně začala hořet 10. září po půlnoci. Přibližně stovka hasičů s ohněm bojovala celou noc, stavbu bylo nakonec nutné za pomoci těžké techniky strhnout.

Vyšetřovatelé vyloučili, že by požár způsobila technická závada. Podle nich se jednalo buď o nedbalost, nebo něčí úmysl. "Hořet začalo zvenku budovy. Mohlo k tomu dojít například kvůli odhozené cigaretě či jiné manipulaci s otevřeným ohněm," uvedl již dříve mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

Fotogalerie

Požár sice svědci spatřili po půlnoci, podle Haida ho však klidně mohl způsobit někdo, kdo se tam pohyboval i pár hodin před jeho vypuknutím. "Pokud to byla cigareta nebo něco podobného, tak to klidně mohlo doutnat několik hodin," doplnil Haid s tím, že podobnou příčinu mělo zřejmě i vzplanutí sýpky na hradě Pernštejn v dubnu 2005.

Podle jedné z vyšetřovacích verzí tenkrát stavbu zapálila jiskra, která odlétla při broušení podlahy. "Nezapálila objekt hned, ale mohla prodoutnávat celou noc. Tady by to mohlo být podobné," upřesnil mluvčí.

Loňský požár způsobil škodu přibližně za pět milionů korun. O místo k podnikání a většinu zboží přišlo jedenáct prodejců. Od pojišťovny se Vietnamci odškodnění nedočkali. Budovu totiž kvůli jejímu stáří nechtěl nikdo pojistit.

Záchrana tak nakonec přišla od ostatních trhovců. "Uspořádali sbírku, ve které se dohromady vybralo asi půl milionu korun. Tyto peníze se rozdělily mezi trhovce, kteří přišli o zboží a zásoby," uvedl advokát majitelů tržnice Zdeněk Joukl.

I tak byly škody daleko menší než ty, které napáchal požár v lednu 2011. Popelem tehdy lehlo šest hal a škoda se vyšplhala na 36 milionů. Vietnamec, který místo svým neopatrným svařováním zapálil, si za to u Krajského soudu v Brně vyslechl podmínečný trest (více zde).

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz