Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechtěně zapálil továrnu na mucholapky. U soudu dostal podmínku

  16:48aktualizováno  16:48
S podmíněným trestem vyvázl Rudolf Láník, který je obžalovaný, že prosinci 2016 zavinil požár v papírně a továrně na mucholapky v Židlochovicích. Okresní soud Brno-venkov nepřijal návrh poškozené firmy, aby muž dostal i peněžitý trest.

Rudolf Láník je souzen za obecné ohrožení z nedbalosti kvůli tomu, že při práci nedopatřením způsobil požár papírny a továrny na mucholapky v Židlochovicích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sedmadvacetiletý Rudolf Láník dostal dvouletý trest ve vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu 30 měsíců. Verdikt není pravomocný. Láník trest přijal, ale státní zástupce i advokát poškozené továrny si ponechali osmidenní lhůtu.

Podle soudu se dopustil obecného ohrožení z nedbalosti, když trubky tubovacího stroje čistil horkovzdušnou pistolí. V místnosti se přitom nacházel technický benzin, kterým se lep z tubovačky běžně čistil.

Fotogalerie

Hasiči pistoli označili jako zdroj požáru. Shořela tehdy část papírny a Láník sám utrpěl vážné popáleniny. Nikdo další se nezranil. Firma škodu odhaduje na asi 28 milionů korun.

Podle výpovědí svědků se horkovzdušná pistole občas používala k čištění jiných částí stroje. Nikdy však za přítomnosti kanystru s benzinem nebo jiné hořlavé či těkavé chemikálie.

Láník mohl podle soudkyně Kateřiny Stýblové předvídat, co svým chováním způsobí.

Soudkyně v odůvodnění rozsudku ale nakonec uvedla, že peněžitý trest, který firma Papírna Moudrý pro svého bývalého zaměstnance požaduje, nepřipouští.

Za škodu, kterou obžalovaný způsobil v souvislosti s náplní své práce, odpovídá podle soudu zaměstnavatel. Ten byl pojištěný, takže škodu ve výši 28 milionů korun, by měla zaplatit pojišťovna.

„Nejednalo se o exces. Obžalovaný plnil své pracovní povinnosti a horkovzdušnou pistoli použil k odstranění lepu proto, aby napravil své chování po výtkách ze strany nadřízených,” zdůvodnila Stýblová.

Nedostal dostatečné školení

Právě na tlak a pracovní stres se Láník ve své obhajobě odvolával. Soud také naznal, že obžalovaný neprošel dostatečným zaškolením. „Školení probíhalo spíše odkoukáváním od ostatních pracovníků. Písemné směrnice obsahovaly pouze návody na obsluhování stroje a jeho popis, ne způsob, jakým se má lep odstraňovat,” dodala soudkyně.

Láník v závěrečné řeči vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. „Dnes bych jednal jinak, i kdybych nebyl proškolený a nedostal poučení. Kvalita mého života zdaleka není taková, jako před úrazem, ale snad se k tomu někdy aspoň přiblížím,“ řekl Láník, kterému hrozilo až pět let vězení.

V Židlochovicích shořela papírna

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz