Nechtěně zapálil továrnu na mucholapky. U soudu dostal podmínku

  16:48aktualizováno  16:48
S podmíněným trestem vyvázl Rudolf Láník, který je obžalovaný, že prosinci 2016 zavinil požár v papírně a továrně na mucholapky v Židlochovicích. Okresní soud Brno-venkov nepřijal návrh poškozené firmy, aby muž dostal i peněžitý trest.

Rudolf Láník je souzen za obecné ohrožení z nedbalosti kvůli tomu, že při práci nedopatřením způsobil požár papírny a továrny na mucholapky v Židlochovicích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sedmadvacetiletý Rudolf Láník dostal dvouletý trest ve vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu 30 měsíců. Verdikt není pravomocný. Láník trest přijal, ale státní zástupce i advokát poškozené továrny si ponechali osmidenní lhůtu.

Podle soudu se dopustil obecného ohrožení z nedbalosti, když trubky tubovacího stroje čistil horkovzdušnou pistolí. V místnosti se přitom nacházel technický benzin, kterým se lep z tubovačky běžně čistil.

Fotogalerie

Hasiči pistoli označili jako zdroj požáru. Shořela tehdy část papírny a Láník sám utrpěl vážné popáleniny. Nikdo další se nezranil. Firma škodu odhaduje na asi 28 milionů korun.

Podle výpovědí svědků se horkovzdušná pistole občas používala k čištění jiných částí stroje. Nikdy však za přítomnosti kanystru s benzinem nebo jiné hořlavé či těkavé chemikálie.

Láník mohl podle soudkyně Kateřiny Stýblové předvídat, co svým chováním způsobí.

Soudkyně v odůvodnění rozsudku ale nakonec uvedla, že peněžitý trest, který firma Papírna Moudrý pro svého bývalého zaměstnance požaduje, nepřipouští.

Za škodu, kterou obžalovaný způsobil v souvislosti s náplní své práce, odpovídá podle soudu zaměstnavatel. Ten byl pojištěný, takže škodu ve výši 28 milionů korun, by měla zaplatit pojišťovna.

„Nejednalo se o exces. Obžalovaný plnil své pracovní povinnosti a horkovzdušnou pistoli použil k odstranění lepu proto, aby napravil své chování po výtkách ze strany nadřízených,” zdůvodnila Stýblová.

Nedostal dostatečné školení

Právě na tlak a pracovní stres se Láník ve své obhajobě odvolával. Soud také naznal, že obžalovaný neprošel dostatečným zaškolením. „Školení probíhalo spíše odkoukáváním od ostatních pracovníků. Písemné směrnice obsahovaly pouze návody na obsluhování stroje a jeho popis, ne způsob, jakým se má lep odstraňovat,” dodala soudkyně.

Láník v závěrečné řeči vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. „Dnes bych jednal jinak, i kdybych nebyl proškolený a nedostal poučení. Kvalita mého života zdaleka není taková, jako před úrazem, ale snad se k tomu někdy aspoň přiblížím,“ řekl Láník, kterému hrozilo až pět let vězení.

V Židlochovicích shořela papírna

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Ve Slavkově srazilo auto školačku. Svědci ji oživovali, je v kritickém stavu

Tragická nehoda se stala na hlavní silnici mezi Českými Budějovicemi a Českým...

V sobotu večer auto srazilo nezletilou dívku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. S vážným poraněním dívku transportovali...

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz