Ve vozech brněnské hromadné dopravy zazní nezvyklé hlášení. Ilustrační foto

Ve vozech brněnské hromadné dopravy zazní nezvyklé hlášení. Ilustrační foto | foto: ČTK

Pozor na exekuce, zazní v brněnské MHD. Psaným výzvám prý každý nerozumí

  • 192
Ve vozech brněnské hromadné dopravy bude asi už od dubna znít nezvyklé hlášení. Především v lokalitách, kde bydlí sociálně slabší lidé, uslyší cestující upozornění typu: "Pozor, nemáte-li označenou jízdenku a nezaplatíte-li pokutu, může se vám stát, že budete muset zaplatit několik tisíc korun za exekuční řízení."

Alespoň takhle nějak si hlásání z reproduktoru představuje Kateřina Dubská (SZ), která vede magistrátní skupinu pro integraci.

"Navrhli nám širší soubor opatření, mezi nimi budou například i informační letáčky," řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Jenže jen s papírovými výzvami se iniciátoři akce nespokojí. "Chtěli bychom i zvuková upozornění, protože lidé ze sociálně vyloučených komunit mívají často problémy s psaným textem," míní Dubská.

Konkrétní místa se vytipují

Podle dopravního podniku je nutné postupovat opatrně. "Musíme si přesně vytipovat, kdy a na kterých spojích varování budou. Představa, jak klienti každé ráno při cestě do práce poslouchají, že jim hrozí exekuce, není příliš příjemná," podotýká Pohanová.

Upozornění by tak podle ní mohli častěji slýchat lidé, kteří jezdí například v okolí ulice Cejl či jiných míst, kde bydlí sociálně slabší lidé.

Cestující však budou rozhodně slýchat nahrávku i ve vozidlech, která křižují jiné části Brna. Vít Prýgl z tarifního oddělení dopravního podniku tvrdí, že půjde o plošné opatření.

Hlášení nemá zastrašit ale informovat

Citlivou záležitostí je i obsah sdělení. "Chceme, aby to bylo podáno přívětivou formou, nemíníme někoho zastrašovat. Poděkujeme našim zákazníkům a upozorníme na možná rizika při neplacení pokut," přiblížil Prýgl.

S neobvyklým nápadem přišly jako první neziskové organizace IQ Roma, Drom a Ratolest. Na problém upozornili jejich terénní pracovníci, kteří se zabývají sociálními problémy vyloučených skupin.

"Pracují s celými rodinami a často od lidí slýchají, že náklady na exekuci za pokuty šplhají až k šedesáti nebo osmdesáti tisícům korun. Pro jejich klienty se zaplacení takové částky stává neřešitelným," myslí si Dubská.

Odborníci se shodují, že do obtíží se při neplacení dlužné částky za pokuty lidé dostávají vesměs kvůli nedostatku informací. "Oni vůbec netuší, co se může stát, když nezaplatí pokutu. Nevědí, že se pohledávky předávají exekutorům," řekla zastupitelka Dubská.

Projekt uvítala i exekutorská komora. "Opravdu se někdy setkáváme s tím, že lidé ze sociálně vyloučených komunit mají méně informací. Budeme šťastní, když se co nejvíce občanů dozví o možných následcích," kvitoval viceprezident komory Jiří Prošek.

Letáčky by měl podle dopravního podniku zaplatit magistrát. Dopravce na oplátku nabídne reklamní plochy ve vozech a vytvoří novou zvukovou nahrávku.

"Oznámení bude sdělovat náš univerzální ženský hlas. O nákladech ani nestojí za to mluvit, jsou naprosto zanedbatelné," sdělil Prýgl.

Upozornění na jízdenkách, školení revizorů

Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová chválí postup magistrátu a dopravního podniku a považuje jej za zodpovědný. "V podstatě souhlasím i s tím, že častěji bude upozornění znít na místech, kde žijí chudší lidé. Je to samozřejmé," myslí si.

A nastiňuje autorům projektu, že by mohli zajít ještě dál. "Například by podobné upozornění mohlo být i na rubové straně jízdenek. Revizoři by také měli dostat školení, aby na dopady nezaplacených pokut upozornili při jejím předání," zvažuje.

Podle viceprezidenta exekutorské komory si mnoho potíží přivodí sami cestující.

"Nevím proč, ale obecně v naší společnosti převládá názor, že pomůže hrát mrtvého brouka. Lidé si nevyzvedávají poštu a myslí si, že se jim nic nestane. Jenomže takhle problému neutečou a je potřeba, aby věděli, že k takové situaci se mají stavět čelem. Jinak to bude mít drahé následky," říká Prošek.