Hladové klíště číhající na listu na svoji oběť.

Hladové klíště číhající na listu na svoji oběť. | foto: shutterstock.com

Pozor na nákazu, klíšťata mají ideální podmínky

  • 1
Nechcete, aby se na vás při procházkách na louce či v lese přisálo klíště? Vyrazte do lesa na chůdách. Klíšťata se totiž nejhojněji vyskytují do výšky nepřesahující šedesát centimetrů. Aktivita klíšťat je v uplynulých dnech na stupni číslo pět, který značí nejvyšší riziko.

Přesto na jižní Moravě není hlášen žádný případ nákazy lymeskou boreliózou či encefalitidou způsobené klíštětem. Zatím. Vše je totiž jen otázkou času. "První případy těchto onemocnění se objevují každoročně mezi začátkem a polovinou května. Tudíž je velká pravděpodobnost, že se v příštích dnech nějaký ten pacient ukáže," sdělila epidemioložka Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.

Stupně aktivity klíšťat

Stupeň 1: malé riziko
Doporučení: Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolit oblečení z hladké, světlé látky a občas prohlédnout, zejména kalhoty, a případně odstranit přichycená klíšťata (totéž i v dalších stupních rizika). Večer a ráno prohlídka těla.
Stupeň 2: mírné riziko
Doporučení: Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech. Dále viz výše. 
Stupeň 3: středně velké riziko
Doporučení:Nevstupovat do křovin. Dále viz výše.
Stupeň 4: velké riziko 
Doporučení: Nevstupovat ani do bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Dále viz výše.
Stupeň 5: nejvyšší riziko
Doporučení: Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Dále viz výše.
Zdroj: ČHMÚ

Tip: Momentální aktivitu klíšťat naleznete například ZDE.

Kde řádí nejvíc?

Důležitým ukazatelem je takzvaná aktivita klíšťat. Udává, jak velký podíl těchto nebezpečných parazitů je v určité lokalitě připraven povylézt po rostlinách co nejvýše a nachystat se k napadení potenciálního hostitele. Předpověď aktivity připravuje Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.

Nejrizikovější místa na jižní Moravě, ze kterých je snadné přinést si klíště domů, jsou v severozápadním okolí Brna, dále oblast kolem Brněnské přehrady a Podyjí s Vranovskou přehradou.

"Největší výskyt klíšťat je na přechodu mezi loukou a lesem či křovinatými porosty, kde není suché prostředí," popsala Vaverková.

Nevytáčet, kývat

Po návratu z lesa je proto nutné okamžitě se prohlédnout. "Čas, který uplyne od doby přisátí a doba, než jej vyndáte, hraje roli především při nákaze lymeskou boreliózou," upozornil lékař Miloslav Šťastník.

Když už si nějaké klíště přineseme domů, je důležité jej rychle a opatrně vytáhnout. Místo s klíštětem by se mělo vydezinfikovat jodovými přípravky a klíště nejlépe za pomoci speciálních kleštiček vykývat.

"Po vyjmutí klíštěte je důležité místo sledovat. První projevy nákaz se mohou objevit až měsíc po jeho přisátí,“ popsal Šťastník. Lékaře by ale měli vyhledat ti, kterým se klíště podařilo přetrhnout a část cizopasníka zůstala zakousnutá v kůži.

Příznaky

"Nejrozšířenějšími nákazami, které klíště způsobuje, jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida," vysvětlil Šťastník. Borelióza je přitom bakteriálního původu a dá se léčit pomocí antibiotik. Encefalitidu způsobují viry. Může se tak projevovat ve dvou fázích.

"V první fázi se jeví jako obyčejná chřipka. Pak propukne až v silné bolesti hlavy, horečku a v některých případech i poruchy vědomí," popsal lékař.

Lidé by kromě prohlídek neměli zapomínat na prevenci. "I teď je možné se proti nákaze přenášené klíštětem nechat naočkovat. Je nutné podstoupit tři injekce. Pak je pacient chráněn po tři roky. Poté je nutné přeočkování, “ posal  Šťastník.

Nasáté klíště svoji oběť opouští - na nějakou dobu má vystaráno.

Protilátky se ale objeví až dvacet dní po aplikace druhé dávky. Očkování by podle lékaře neměli podceňovat hlavně lidé nad padesát let. Jeho slova potvrzuje i epidemioložka. "Lidé nad padesátku tvoří šedesát procent případů nakažení chorobou, kterou přenáší klíště," řekla Vaverková.

Počet a výskyt klíšťat ovlivňuje počasí. "Klíšťata jsou zvláště aktivní při vysokých teplotách s větší vlhkostí," dodala. A meteorologové pro Brno a jižní Moravu předpovídají vysoké teploty i v následujících dnech.

"Od pondělí do čtvrtka očekáváme teploty až do dvaceti čtyř stupňů. Ty budou hlavně dnes doprovázet přeháňky a místy bouřky. Déšť bude postupně ubývat,"  sdělila Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.