(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Pozořičtí řekli v referendu „ne“ bioplynové stanici

  • 2
Obyvatelé Pozořic na Brněnsku se postavili proti bioplynové stanici, která měla vyrůst pod jejich okny. Více než tisícovka lidí v referendu hlasovala proti její stavbě. Lidé se obávali hluku, prachu a zápachu.

V referendu odmítli záměr společnosti Goodwill Property Investment, která měla zařízení za obcí postavit. "Proti stavbě hlasovalo 1 061 lidí. Pouze třináct jich bylo pro," popsal starosta městyse Jaromír Červenka.

Ten si pochvaloval účast, která referendum provázela. "Výsledek se dal očekávat, překvapil mě zájem občanů. Těch se dostavilo 62 procent, což je na úrovni komunálních voleb," podotýká starosta.

Energie z přírody

Bioplynová stanice je technologické zařízení, které zpracovává biomasu, tedy nejrůznější části rostlin a jiných organismů. V bioplynové stanici může skončit i kejda a další odpad organického původu.

Produktem je bioplyn, který se spaluje v kotlích. Vzniklým teplem lze vytápět budovy, popřípadě ohřívat vodu. Některé stanice umí vyrábět teplo i elektřinu.

Bioplynové stanice jsou výnosným byznysem. V současnosti jich je v Česku více než sto, v roce 2008 jich bylo asi dvacet. Do roku 2015 se má jejich počet zvýšit až na čtyři stovky.

Lidé se báli dopravy i znečištění ovzduší

Protesty proti snaze postavit několik stovek metrů jižně od městyse bioplynovou stanici na kukuřici daly v lednu vzniknout sdružení Za obyvatelnost Pozořic, které nakonec plebiscit svolalo.

"Jsme s výsledkem velmi spokojeni. Referendum ukázalo, že situace v obci není lidem lhostejná. V hojném počtu přišli hlasovat," uvedl Petr Hromek, mluvčí Za obyvatelnost Pozořic.

Aktivisté upozorňovali, že by bioplynová stanice mohla do obce přitáhnout nadměrnou dopravu. Obávali se také dopadů na čistotu ovzduší, které jsou s fungováním bioplynové stanice spojeny - například silný zápach. Proti stanici byli také lidé z okolních obcí.

"Naši obyvatelé jsou už nyní značně zatěžováni hlukem a emisemi z velkých průmyslových závodů. Zamýšlená stavba by znamenala další neúměrnou zátěž," poznamenala již dříve starostka sousedních Sivic Marie Kousalová.

Investor: Referendum bylo zbytečné, stavět nebudeme

Představitelé společnosti, která měla v plánu zařízení v Pozořicích postavit, považují referendum za zbytečné. "Není opodstatněné. Od záměru jsme odstoupili už před dvěma měsíci," uvedl ředitel firmy David Täuber.

Podle něj bylo referendum pouze politickým bojem. "Bojem o politické body těch, kdo neuspěli ve volbách do zastupitelstva. Což dosvědčuje to, že nás organizátoři ani jednou nevyzvali k jednání," dodal ředitel.

I když jinde v kraji bioplynových stanic přibývá, na Brněnsku se těmto stavbám nedaří. Pozořice nejsou jedinou obcí v regionu, kde se obyvatelé proti takovému nápadu postavili.

Podobný projekt byl odpískán například loni ve Střelicích u Brna. Tam chtěla začít stavět firma Gen Agro Říčany. Proti se vyjádřilo na patnáct set lidí z okolí a firma nakonec od záměru ustoupila. Stejně také dopadla stavba v Tišnově. Krajský úřad Jihomoravského kraje totiž vydal nesouhlasné stanovisko. S bioplynovou stanicí v Tišnově přitom nesouhlasila ani tamní radnice a obyvatelé. Obávali se zápachu a velkého hluku.