Redaktor MF DNES se vydával za medika a ve dvou brněnských nemocnicích

Redaktor MF DNES se vydával za medika a ve dvou brněnských nemocnicích | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Pracovníci brněnských nemocnic si dávají větší pozor na vetřelce

  • 3
Přísnější bezpečností opatření se usadila ve zdech brněnských fakultních nemocnic. "V práci nám teď víc kontrolují visačky. Ty jsme nosili i dřív, pořád, tak nás to spíš obtěžuje," sdělil pracovník svatoanenské nemocnice, který si nepřál být jmenován.

S přísnějšími kontrolami hlavně u mediků přišla nemocnice u svaté Anny a Fakultní nemocnice Brno. Zareagovaly tak na test, který v nemocnicích provedla MF DNES (čtěte více).

Z testu vyplývá, jak snadné je dostat se k chorobopisům pacientů. Stačí si obléci bílý plášť, kalhoty, tričko a tvářit se sebevědomě.

"Je to správné, zdravotnická zařízení jsou o nás, o pacientech. Nemocnice by se měly snažit o to, aby data neunikala," reagoval prezident svazu pacientů České republiky Luboš Olejár.

Nová pravidla se však nezamlouvají studentům. "Na každých dvaceti metrech nás zastavují zdravotníci s tím, aby si nás zkontrolovali," popisuje jeden z rozhořčených mediků.

Konec anonymity

Vedení nemocnic informovalo zaměstnance, aby dodržovali nošení jmenovek. Každému z personálu znovu připomněli, aby zamezili cizím lidem v přístupu k chorobopisům. "Vedení chystá nařízení, ve kterém ještě jednou důsledně vyzve personál, aby na bezpečnost chorobopisů dbal," sdělila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková.

Stejně k problému přistoupilo i vedení bohunické nemocnice. Převážně medici z lékařské fakulty Masarykovy univerzity budou mít přístup na jednotlivá oddělení složitější.

Redaktor MF DNES se vydával za medika a ve dvou brněnských nemocnicích

"Chceme, aby studenti lékařské fakulty, kteří na naše oddělení chodí, byli lépe označeni," dodala Urbánková.

Podle ní by bylo řešením zavedení jednotných jmenovek, které by se nedaly nijak kopírovat a cizí člověk by si je tak nemohl sám zhotovit.

Těmi jsou standardně označeni pracovníci nemocnic. "Každý má jmenovku se svou kartou, jménem a klinikou, na které pracuje," uvedla mluvčí nemocnice v Bohunicích Anna Mrázová.

Dokumentace a léky

Citlivá dokumentace o zdravotním stavu pacientů by podle Olejára měla být přísně střežena. "Tyto materiály musí být pod zámkem. Nejjednodušší by byl přístup do skříně, kde jsou uloženy, na čipovou kartu. Tak by k nim měli přístup pouze konkrétní a pověřené osoby," míní Olejár.

Podle něho to však nejsou největší problémy ve zdravotnických ústavech a velkých nemocnicích. "Je skandální, když se někdo lehce dostane k chorobopisům. To však není jediný problém nemocnic. Téměř volný je i přístup k lékům," podotýká Olejár.

S nepříliš důslednou kontrolou mediků v nemocnicích mají své zkušenosti i studenti. "Ke kartám jsme měli volný přístup. Dokonce jsme do nich i zapisovali. Doktorka, co nás má na starosti, má sice seznam mediků, ale kdyby přišel někdo v bílém plášti a tvrdil jí, že je ze sousední skupiny, bez problémů by se k dokumentaci pacientů dostal," popsala studentka medicíny Helena.

V menších zdravotnických zařízeních v kraji se personál mezi sebou zná. A každý nový medik je všem osobně představen.

Podle mluvčího České lékařské komory Michala Sojky je však velká a neomluvitelná chyba, když se někdo k záznamům dostane. "Personál i velké nemocnice by měly vědět, kdo se po chodbách a odděleních pohybuje," sdělil Michal Sojka.