Zámek v Miroslavi.

Zámek v Miroslavi. | foto: www.hrady.cz

Praha, Brno, Ostrava a Plzeň nás okrádají, zlobí se města

  • 10
Obce a menší města jsou rozezleny. Čtyři největší města v zemi, tedy Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, jsou údajně příjmově naddimenzována, neboť na své obyvatele, kterých je z celkového počtu lidí v zemi jen 20 procent, získávají téměř 50 procent prostředků určených všem obcím a městům.

"Ostatních více než 6,6 tisíce obcí a měst pod sto tisíc obyvatel je diskriminováno. Přestože v nich žije 80 procent obyvatel, získávají pouze menší polovinu finančních prostředků," zjistila analýza, kterou má v ruce Sdružení místních samospráv ČR.

Menší města a obce chtějí na tento stav upozornit již v úterý protestem. Z těch jihomoravských se k protestu připojí například Miroslav.

"Abychom upozornili na tento nespravedlivý stav diskriminace občanů obcí a měst pod 100 tisíc obyvatel, vyvěsíme v úterý v 8:00 na tabuli označující začátek obce ceduli Daňově diskriminované město. Tímto činem podpoříme úsilí Sdružení místních samospráv ČR tento nespravedlivý stav změnit," uvedl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Infografika k příjmům samospráv v České republice

Jako podklad návrhu Sdružení místních samospráv ČR na změnu financování obcí a měst ze sdílených daní sloužila analýza Vysoké školy ekonomické v Praze. Tu nechalo zpracovat ministerstvo financí.

V průběhu roku 2008 bylo školou zkoumáno financování přenesené státní správy a samosprávy, a to jak v jejich příjmové, tak i výdajové části.

"Základní zjištění analýzy odkrylo nedostatečné financování výdajových nákladů obcí a měst pod 100 tisíc obyvatel a nesystémovost stávající právní úpravy financování samospráv," uvádí ve zprávě Sdružení místních samospráv ČR.