Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Praha pro nás není měřítko, píše primátor Brna

  7:47aktualizováno  7:47
V médiích nedávno zazněly zprávy o tom, že Praha "utíká" celé republice. Že se nůžky mezi hlavním městem a ostatními regiony povážlivě otevírají. Šanci stíhat hlavní město prý má ambiciózní Ostrava, kdežto Brno zaostává.

Roman Onderka - Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Nesdílím poraženecké soudy, že Brno zůstane ospalé a opožděné. Protože jaké srovnání to máme vlastně před sebou? Proč by měla být Praha pomyslným měřítkem?

Srovnání je věc užitečná, pokud ovšem srovnáváme srovnatelné. V případě Prahy a ostatních měst, jmenovitě Brna, tomu tak není a ani být nemůže.

. Ptejte se primátorů Brna a Prahy

Důvod je nabíledni: jak s oblibou často připomínám, Praha není typické město, ale vlastně kraj. Jestliže Praze dnes dýchá za krk právě Ostrava, pak především proto, že s přilehlými městy vytváří aglomeraci o více než 700 tisících obyvatel.

Brno nechce "pražskou megalopoli" vyzývat na souboj kdo s koho.

Věda, výzkum, kvalitní život
Máme jiné priority a ambice, které vycházejí z nedávno vytyčené strategie - být městem vědy a výzkumu a nabídnout obyvatelům i investorům kvalitní podmínky pro život.

Naše hlavní výhody pro byznys a rozvoj se dají shrnout do několika stručných slov: dobrá geografická poloha a vysokoškoláci.

Strategickou polohu v trojúhelníku mezi Prahou, Vídní a Bratislavou chceme v budoucnu umocnit. Proto zavádíme nové letecké linky a hodláme investovat do přestavby železničního uzlu a rozvoje jižní části města.

A studenti? Co do počtu vysokoškoláků na jednoho obyvatele je Brno největší univerzitní město u nás. Akademická půda je obrovskou přidanou hodnotou pro investory a šancí pro velké výzkumné projekty - na startu stojí nyní mezinárodní centrum výzkumu známé jako Mayo Clinic v Brně nebo technologický institut CEITEC; usídlí se u nás také první synchrotron ve střední Evropě.

Samozřejmě, v 90. letech utrpělo Brno ztráty úpadkem textilního průmyslu a strojírenství, jenže když něco zaniká, něco jiného vzápětí vzniká.

Moderní technologie
Místo po tradičních odvětvích dnes přebírají high technologie. A ani bývalé tovární objekty nezůstávají opuštěné - z Vaňkovky je supermoderní nákupní centrum a přestavba čeká i další areály, například Zbrojovku a slatinské kasárny.

Jednoduše řečeno, Brno je stále v pohybu a tento pohyb dává příležitost téměř každému - nejen velkým a úspěšným, ale i těm menším a začínajícím.

Už nyní se také ukazuje, že "nedostižná Praha" má i těžko řešitelné nedostatky - obtíže s dopravou, předražené bydlení, nemožnost dosáhnout na evropské peníze.

Naopak Brno těmto negativům čelí lépe. Takže přiblížit se "pražské megalopoli" určitě není náš cíl. Raději chceme i nadále zůstat "malým velkoměstem".

Čtěte ve středu v MF DNES

Další zajímavé články k tématu Praha versus Brno čtěte v regionálním vydání příloh Brno a jižní Morava.

.
Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Najdete na iDNES.cz