Moravský Krumlov podá kvůli stěhování Epopeje na galeristy stížnost

  15:52aktualizováno  15:52
Na zámku v Moravském Krumlově chystají pražští galeristé další plátna Muchovy Epopeje k převozu do hlavního města. Už ve čtvrtek 3. listopadu jich při tom několik v tajnosti odvezli. Galeristé ale podle radnice nezacházejí s plátny dost šetrně, proto pošle stížnost k Národnímu památkovému ústavu.

Na Mariánském náměstí v Praze se 3. listopadu konala demonstrace odpůrců stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova. Z moravského města dojelo dvěma autobusy několik desítek demonstrantů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Občané nám sdělili, že ve čtvrtek bylo ze zámku odvezeno pět pláten. Někteří mají videozáběry toho, že restaurátoři s díly nakládali nešetrně. Používají nevhodné cívky a plátna stěhují nevhodnými auty," sdělil moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina.

Podle starosty galerie stěhuje plátna "partyzánským" způsobem. "A my nemáme žádný právní nástroj, jak jim v tom zabránit," dodal starosta. Radnice se chce obrátit se stížností na způsob stěhování pláten k Národnímu památkovému ústavu.

Fotogalerie

"Žádná stížnost k nám zatím nedorazila, ale pokud se tak stane, případné nesrovnalosti samozřejmě okamžitě prošetříme," řekla ČTK mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová.

Na balení dohlížejí restaurátoři

Nádvoří zámku v Moravském Krumlově je nyní uzavřené. K expozici se dostanou jen galeristé z Prahy a majitel zámku, společnost Incheba. "Restaurátoři připravují další transport. Zda odjede ještě dnes neprozradím," sdělil ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

O stížnosti Moravského Krumlova na nešetrné zacházení s plátny při čtvrtečním převozu podle svých slov nic neví. "Jsem si jist, že je vše v pořádku. Na svinutí, nakládání i transport dohlížejí naši restaurátoři," dodal Bufka.

Prvních pět z dvaceti velkoplošných obrazů Alfonse Muchy si galerie odvezla do hlavního města již před několika měsíci. Zbývajících patnáct pláten chce převézt do konce listopadu. Cyklus pak bude dva roky vystaven ve Veletržním paláci.

Na pět let do Krumlova, pak zase do Prahy

Kde bude nakonec Slovanská epopej umístěna natrvalo, zatím není jasné. Alfons Mucha chtěl, aby pro ni Praha postavila zvláštní budovu. Objevily se tak například studie na výstavbu paláce na Letné či Vítkově nebo v opravené jízdárně na Pohořelci. Město ale na podobný projekt nemá peníze.

Vizualizace umístění Slovanské epopeje do Fantovy budovy na hlavním nádraží v
Vizualizace umístění Slovanské epopeje do Fantovy budovy na hlavním nádraží v

Jako zatím poslední nápad se objevila idea vystavit rozměrná plátna v prostorách Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží , která jako poslední projde v dohledné době rekonstrukcí (více zde).

Slovanskou epopej si prohlédněte zde

Radní pro kulturu Lukáš Kaucký navíc nastínil, že po dvouleté výstavě v Praze, která se nyní připravuje, by se Epopej mohla vrátit zpět do Moravského Krumlova. A až Praha najde vhodné prostory, stěhovala by se zase zpět.

Kaucký tvrdí, že nemá nic proti vrácení díla do Krumlova. Má však jednu podmínku. "Musí být do té doby opraven celý zámek. Nejen místnosti, kde byla Epopej doposud. Ty jsou totiž malé," řekl radní.

Pokud město tento předpoklad dodrží, mohlo by mít Epopej podle Kauckého na čtyři či pět let. Původně se přitom předpokládalo, že dílo už po výstavě v Národní galerii zůstane v Praze natrvalo.

Z Moravského Krumlova pěšky do Prahy

Stěhování uměleckého díla budí již od počátku obrovské emoce hlavně na jihu Moravy. Záměr odstěhovat obrazy z Krumlova oznámili pražští radní již v dubnu 2010. Přes mohutné protesty místních i snahy dědiců a radnice, se jim nakonec podařilo letos v únoru prvních pět pláten skutečně odvézt.

 O zbylých patnáct obrazů ale Krumlov bojovat nepřestal. Lidé protestující proti převozu uměleckého díla dokonce vyrazili pěšky do Prahy a cestou sbírali podpisy na petici, kterou předali na pražský magistrát. Ani tato snaha však nakonec žádný efekt neměla a stěhování pláten nezabránila.

Autoři: , , ,


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

Policistům při stíhání motorky selhalo auto, zastavili ji druhý den

Terénní motorka šestadvacetiletého jezdce, který se s ní proháněl v lese ve...

Porucha služebního auta překazila na Hodonínsku policistům pronásledování terénní motorky, na níž ujížděl muž známý...

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.

Najdete na iDNES.cz