Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Praha žije z reputace, Brno je dynamické, srovnává kanadský učitel

  9:36aktualizováno  9:36
Don’s Walk neboli česky Donova procházka. Tak zní název žádané tematické prohlídky Brna, kterou dvakrát ročně pro anglické mluvčí pořádá Don Sparling, autor významné jazykové příručky English or Czenglish?. Pětasedmdesátiletý Kanaďan tohle město zkrátka miluje.

Don Sparling působí na Katedře anglických a amerických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. | foto: MAFRA

Když ottawský rodák přijel před půl stoletím na jižní Moravu poprvé, ještě netušil, že se za rok navzdory sovětské okupaci do Československa nejen vrátí, ale dokonce tu zůstane napořád.

Psal se červenec 1968 a nálada pražského jara mladého studenta Oxfordské univerzity uhranula. „Už jako kluka mě obklopovala politika, tak jsem byl zvědavý, jak to dopadne,“ vzpomíná Sparling, jenž do Československa tehdy zamířil za kamarádem.

A Brno pro něj zůstalo srdeční záležitostí i padesát let poté. Také proto pořádá své procházky, které jsou pro velký zájem obsazené již týdny dopředu. „Valná většina lidí vnímá nějaký vztah k prostředí, kde bydlí. A vědět o dějinách toho místa je pro mě jedním z nejlepších způsobů, jak ten vztah prohloubit,“ vysvětluje Sparling svoji lásku k urbanismu a historii.

Témata volí různá – při posledních dvou prohlídkách se věnoval hudbě a Starému Brnu. Přestože výklad je v angličtině, na nedostatek zájmu Čechů si nemůže stěžovat. „Říkají mi, že se nikde jinde nedozvědí takové věci o Brně jako při mých prohlídkách,“ usmívá se.

Sparlinga na jihu Moravy ovšem neudrželo jen prostředí, ale také láska. Když se po krátké etapě výuky na brněnské jazykové škole přesunul za stejnou profesí do Prahy, vracel se do Brna na víkendy za českou manželkou a dětmi.

Brňanům roste sebevědomí, všímá si

A vracel se rád. Navzdory určité šedivosti, kterou podle něj Brnu nešlo upřít, mu oproti jiným českým městům zdejší prostředí připadalo vždy živé a otevřenější. „Myslím, že co se týče kultury na konci sedmdesátek a osmdesátek, bylo to tady určitě zajímavější než v Praze. Samozřejmě fyzicky bylo město ve strašném stavu,“ hodnotí Sparling.

A hned dodává, že za poslední čtvrtstoletí pozoruje neuvěřitelné změny. „Máme velice zajímavý střed města a skoro všude je to pěkně a inteligentně opravené. Vždy jsem říkal, že Brno je krásné a že ho miluju, ale teď čím dál víc,“ povídá.

Změny však nevidí jen ve vzhledu, ale také v mínění samotných Brňanů. Podle něj v minulosti postrádali sebevědomí. „Já si pamatuju, že ještě když před patnácti lety člověk mluvil o Brně, tak typická reakce byla: ‚No jo, ale nejsme Praha‘,“ vypráví s úsměvem Kanaďan, který se na vývoji města sám podílí.

Mimo jiné jako jeden z garantů strategického plánu Brno 2050. „Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě, ale podle mě stagnuje a žije z reputace. Zato Brno je dynamické,“ má jasno.

Sparling se tu natrvalo usídlil v sedmdesátých letech, kdy nastoupil jako jazykový lektor na Katedru anglických a amerických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. A zahnízdil se zde natolik, že na škole založil Centrum zahraničních studií a obor kanadská studia. Podílel se také na vzniku Brno Expat Centre, jež usnadňuje život cizincům ve městě.

A dokonce za sebou má i hereckou etapu. Střihl si totiž roli ve filmu Setkání v červenci po boku Daniely Kolářové či Oldřicha Kaisera.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz