Praha žije z reputace, Brno je dynamické, srovnává kanadský učitel

  9:36aktualizováno  9:36
Don’s Walk neboli česky Donova procházka. Tak zní název žádané tematické prohlídky Brna, kterou dvakrát ročně pro anglické mluvčí pořádá Don Sparling, autor významné jazykové příručky English or Czenglish?. Pětasedmdesátiletý Kanaďan tohle město zkrátka miluje.

Don Sparling působí na Katedře anglických a amerických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. | foto: MAFRA

Když ottawský rodák přijel před půl stoletím na jižní Moravu poprvé, ještě netušil, že se za rok navzdory sovětské okupaci do Československa nejen vrátí, ale dokonce tu zůstane napořád.

Psal se červenec 1968 a nálada pražského jara mladého studenta Oxfordské univerzity uhranula. „Už jako kluka mě obklopovala politika, tak jsem byl zvědavý, jak to dopadne,“ vzpomíná Sparling, jenž do Československa tehdy zamířil za kamarádem.

A Brno pro něj zůstalo srdeční záležitostí i padesát let poté. Také proto pořádá své procházky, které jsou pro velký zájem obsazené již týdny dopředu. „Valná většina lidí vnímá nějaký vztah k prostředí, kde bydlí. A vědět o dějinách toho místa je pro mě jedním z nejlepších způsobů, jak ten vztah prohloubit,“ vysvětluje Sparling svoji lásku k urbanismu a historii.

Témata volí různá – při posledních dvou prohlídkách se věnoval hudbě a Starému Brnu. Přestože výklad je v angličtině, na nedostatek zájmu Čechů si nemůže stěžovat. „Říkají mi, že se nikde jinde nedozvědí takové věci o Brně jako při mých prohlídkách,“ usmívá se.

Sparlinga na jihu Moravy ovšem neudrželo jen prostředí, ale také láska. Když se po krátké etapě výuky na brněnské jazykové škole přesunul za stejnou profesí do Prahy, vracel se do Brna na víkendy za českou manželkou a dětmi.

Brňanům roste sebevědomí, všímá si

A vracel se rád. Navzdory určité šedivosti, kterou podle něj Brnu nešlo upřít, mu oproti jiným českým městům zdejší prostředí připadalo vždy živé a otevřenější. „Myslím, že co se týče kultury na konci sedmdesátek a osmdesátek, bylo to tady určitě zajímavější než v Praze. Samozřejmě fyzicky bylo město ve strašném stavu,“ hodnotí Sparling.

A hned dodává, že za poslední čtvrtstoletí pozoruje neuvěřitelné změny. „Máme velice zajímavý střed města a skoro všude je to pěkně a inteligentně opravené. Vždy jsem říkal, že Brno je krásné a že ho miluju, ale teď čím dál víc,“ povídá.

Změny však nevidí jen ve vzhledu, ale také v mínění samotných Brňanů. Podle něj v minulosti postrádali sebevědomí. „Já si pamatuju, že ještě když před patnácti lety člověk mluvil o Brně, tak typická reakce byla: ‚No jo, ale nejsme Praha‘,“ vypráví s úsměvem Kanaďan, který se na vývoji města sám podílí.

Mimo jiné jako jeden z garantů strategického plánu Brno 2050. „Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě, ale podle mě stagnuje a žije z reputace. Zato Brno je dynamické,“ má jasno.

Sparling se tu natrvalo usídlil v sedmdesátých letech, kdy nastoupil jako jazykový lektor na Katedru anglických a amerických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. A zahnízdil se zde natolik, že na škole založil Centrum zahraničních studií a obor kanadská studia. Podílel se také na vzniku Brno Expat Centre, jež usnadňuje život cizincům ve městě.

A dokonce za sebou má i hereckou etapu. Střihl si totiž roli ve filmu Setkání v červenci po boku Daniely Kolářové či Oldřicha Kaisera.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Prodej bytů jde vyřešit aukcemi, říká nový starosta největší části Brna

V letech 2006 až 2014 byl Vojtěch Mencl uvolněným zastupitelem pro rozvoj...

Do vedení Brna-střed se vrací ODS. Rozvoj největší městské části bude čtyři roky řídit urbanista Vojtěch Mencl, který...

Dotace na závlahy jsou k ničemu. Zemědělci by se utopili v papírech

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Ministerstvo chce rozdat miliony na závlahy, aby měli zemědělci zajištěnou vodu na polích během extrémního sucha,...

Pokud nedostaneme víc peněz, seškrtáme premiéry, zní z brněnských divadel

Funkce ředitele Centra experimentálního divadla v Brně se ujal dosavadní...

Peníze na nové hry, kostýmy, ale i další úvazky chybí Divadlu Husa na provázku i HaDivadlu v Brně. Aby vyřešila...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz