Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Praha žije z reputace, Brno je dynamické, srovnává kanadský učitel

  9:36aktualizováno  9:36
Don’s Walk neboli česky Donova procházka. Tak zní název žádané tematické prohlídky Brna, kterou dvakrát ročně pro anglické mluvčí pořádá Don Sparling, autor významné jazykové příručky English or Czenglish?. Pětasedmdesátiletý Kanaďan tohle město zkrátka miluje.

Don Sparling působí na Katedře anglických a amerických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. | foto: MAFRA

Když ottawský rodák přijel před půl stoletím na jižní Moravu poprvé, ještě netušil, že se za rok navzdory sovětské okupaci do Československa nejen vrátí, ale dokonce tu zůstane napořád.

Psal se červenec 1968 a nálada pražského jara mladého studenta Oxfordské univerzity uhranula. „Už jako kluka mě obklopovala politika, tak jsem byl zvědavý, jak to dopadne,“ vzpomíná Sparling, jenž do Československa tehdy zamířil za kamarádem.

A Brno pro něj zůstalo srdeční záležitostí i padesát let poté. Také proto pořádá své procházky, které jsou pro velký zájem obsazené již týdny dopředu. „Valná většina lidí vnímá nějaký vztah k prostředí, kde bydlí. A vědět o dějinách toho místa je pro mě jedním z nejlepších způsobů, jak ten vztah prohloubit,“ vysvětluje Sparling svoji lásku k urbanismu a historii.

Témata volí různá – při posledních dvou prohlídkách se věnoval hudbě a Starému Brnu. Přestože výklad je v angličtině, na nedostatek zájmu Čechů si nemůže stěžovat. „Říkají mi, že se nikde jinde nedozvědí takové věci o Brně jako při mých prohlídkách,“ usmívá se.

Sparlinga na jihu Moravy ovšem neudrželo jen prostředí, ale také láska. Když se po krátké etapě výuky na brněnské jazykové škole přesunul za stejnou profesí do Prahy, vracel se do Brna na víkendy za českou manželkou a dětmi.

Brňanům roste sebevědomí, všímá si

A vracel se rád. Navzdory určité šedivosti, kterou podle něj Brnu nešlo upřít, mu oproti jiným českým městům zdejší prostředí připadalo vždy živé a otevřenější. „Myslím, že co se týče kultury na konci sedmdesátek a osmdesátek, bylo to tady určitě zajímavější než v Praze. Samozřejmě fyzicky bylo město ve strašném stavu,“ hodnotí Sparling.

A hned dodává, že za poslední čtvrtstoletí pozoruje neuvěřitelné změny. „Máme velice zajímavý střed města a skoro všude je to pěkně a inteligentně opravené. Vždy jsem říkal, že Brno je krásné a že ho miluju, ale teď čím dál víc,“ povídá.

Změny však nevidí jen ve vzhledu, ale také v mínění samotných Brňanů. Podle něj v minulosti postrádali sebevědomí. „Já si pamatuju, že ještě když před patnácti lety člověk mluvil o Brně, tak typická reakce byla: ‚No jo, ale nejsme Praha‘,“ vypráví s úsměvem Kanaďan, který se na vývoji města sám podílí.

Mimo jiné jako jeden z garantů strategického plánu Brno 2050. „Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě, ale podle mě stagnuje a žije z reputace. Zato Brno je dynamické,“ má jasno.

Sparling se tu natrvalo usídlil v sedmdesátých letech, kdy nastoupil jako jazykový lektor na Katedru anglických a amerických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. A zahnízdil se zde natolik, že na škole založil Centrum zahraničních studií a obor kanadská studia. Podílel se také na vzniku Brno Expat Centre, jež usnadňuje život cizincům ve městě.

A dokonce za sebou má i hereckou etapu. Střihl si totiž roli ve filmu Setkání v červenci po boku Daniely Kolářové či Oldřicha Kaisera.

Autor:


Nejčtenější

Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Wimbledonská vítězka v mixu Melicharová: Su ráda, že umím česky

Nicole Melicharová a Alexander Peya ovládli wimbledonský mix.

Netradiční brněnský otisk se vyjímá na poháru pro vítěze tenisového Wimbledonu. Trofej pro šampionku v mixu tam...

Duka žaluje divadelníky, Ježíš znásilňující muslimku zasáhl jeho vyznání

Kardinál Dominik Duka zůstane ve funkci arcibiskupa pražského. V reakci na jeho...

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Ministerstvo udělalo Brnu čáru přes rozpočet. Dům prohlásilo za památku

Rohový dům na ulici Milady Horákové a třídy. 28. Října Brno.

Dům na rohu ulic Milady Horákové a náměstí 28. října v Brně ministerstvo kultury opět prohlásilo za památku. To však...

Primátor Brna chce k nádraží i podzemní dráhu. Bude jednat s ministrem

Brněnské hlavní nádraží prochází tříměsíční rekonstrukcí, která omezila jeho...

Brněnský primátor Petr Vokřál bude jednat s ministrem dopravy Danem Ťokem o stavbě nového železničního nádraží. Za více...

Najdete na iDNES.cz