Milan Kundera

Milan Kundera | foto: Profimedia.cz

Přátelí se s Kunderou. Ale jen tajně

  • 5
Nejznámější český spisovatel získal čestné občanství rodného města. Při ceremoniálu zazněly jeho zcela neznámé verše. Objevil a přečetl je herec Ladislav Lakomý. Co říkají o slavném rodákovi Brňané, kteří jsou s ním v kontaktu?

Superlativů, které jméno Milana Kundery obestírají a možná i zatemňují, je několik. Jednaosmdesátiletý brněnský rodák žijící od roku 1975 ve Francii je bezesporu nejúspěšnějším, nejpřekládanějším a také nejdiskutovanějším autorem českého původu, kterého zná celý svět.

Soukromí si hlídá

Jeho knihy jsou mezinárodními bestsellery, ať už

Setkání v Paříži

Čestné občanství města Brna poveze do Paříže brněnský primátor Roman Onderka a vedoucí odboru zahraničních věcí Mojmír Jeřábek.

S Milanem a Věrou Kunderovými společně poobědvají. Místo a čas radnice tají na přání Kundery. Při obědě předají zástupci radnice Kunderovi certifikát a oběma soukromé i oficiální dárky. Zástupci brněnské radnice mají v programu ještě návštěvu českého velvyslanectví.

napíše román, nebo knihu esejů jako v posledním případě. A jméno Milan Kundera lze také ztotožnit s člověkem, který si pečlivě hlídá soukromí i svůj mediální obraz.

"Když vloni koncem března pod názvem Une rencontre (Setkání) vyšla v Paříži jeho poslední kniha, byla to událost," říká ředitel nakladatelství Host Mirek Balaštík.

A Kundera je mezi čtenáři vyhledávaný jako brilantní tvůrce příběhů i formulací, mezi odborníky uctívaný jako výjimečný romanopisec a esejista. A zřejmě oba tábory včetně novinářů vědí, jak neodbytnou hradbou opevnil své soukromí, jak na veřejnost vystrkuje tolik svoje dílo. - více čtěte Onderku čeká v Paříži tajný oběd s Milanem Kunderou

Vazby na Brno jsou silné

Podle Balaštíka má Kundera k rodnému městu stále silné vazby. Právě v Brně totiž sídlí nakladatelství Atlantis a Host, který vydává stejnojmenný měsíčník o literatuře. A pod první nakladatelskou značkou smí v tuzemsku výhradně vycházet Kunderovy knihy v češtině. Časopis Host zase jako jediné periodikum mohl přetisknout některé spisovatelovy eseje.

Vše je samozřejmě výsledkem přátelských vazeb k lidem z města, kde se na apríla roku 1929 narodil. A právě tyto osoby, které jsou s ním často v přímém i osobním kontaktu, nechtějí o setkáních s Kunderou příliš mluvit. Slavného brněnského rodáka kryjí hradbou diplomatického mlčení, snad aby vyšli vstříc požadavkům muže, který s veřejností a médii už léta nekomunikuje.

"Známe se už léta. Věra Kunderová a moje maminka spolu pracovaly v brněnském rozhlasu. V závěru minulého roku jsem ho navštívil, spisovatelova manželkami občas telefonuje," svěřil se Mojmír Jeřábek z brněnského magistrátu.

Setkání s Kunderou? Jako konspirace

Spisovateli dekorovanému v úterý čestným občanstvím toto ocenění příští týden osobně s primátorem Romanem Onderkou poveze. Dalším z Brňanů, kteří byli a jsou s Kunderou v kontaktu, je známý muzikolog Miloš Štědroň.

S nejslavnějším českým spisovatelem současnosti se naposledy osobně viděl na domácí půdě před více než deseti lety. Ostatně přibližně stejnou dobu Milan Kundera už do města, v němž přišel na svět, nejezdí.

I před lety mělo Štědroňovo setkání s ceněným literátem bezmála charakter konspirační schůzky. "Viděli jsme se v hotelu International, kde byl ubytovaný inkognito, ale nechtěl bych o tom více mluvit," vzpomíná Štědroň.

Jako autor je velmi pečlivý

S Kunderou také hustě komunikoval při českém vydávání jeho esejistické knížky Můj Janáček v roce 2004. Do Paříže, kde Kundera žije, putovaly z Brna na spisovatelovo přání četné xerokopie historických dokumentů a materiálů o životě geniálního skladatele. Štědroň jako přední janáčkolog vzpomíná až na nebývalou preciznost při dokončování útlé knížky.

"Bylo to dost intenzivní, když se kniha dostávala do stadia korektur. Nic nenechal náhodě, pečoval o formulace a všechno si přepečlivě ověřoval," vzpomíná Štědroň na autorský přístup čerstvého čestného občana města Brna.

S Kunderou se zná ještě ze šedesátých let. Doyen světového písemnictví mu však volal i později. Do telefonu mu bodře tykal. "Já bych si tak důvěrné oslovení nedovolil, dones mu vykám," poznamenal Štědroň. Vzpomíná, že mu proslulý spisovatel signoval svůj slavný román Žert.

Často volá Kunderova žena

A telemost mezi Paříží a Brnem, jak oslovení připouštějí, funguje docela často. I když často volá brněnským známým Kunderova žena Věra. Spisovatelův hlas Miloše Štědroně naposled kuriózně zaskočil, právě když procházel kolem jeho rodného domu v Purkyňově ulici 6.

"Volal mi ohledně vídeňské inscenace Janáčkovy opery Z mrtvého domu a netajil se uznáním nad udělením čestného doktorátu francouzskému hudebnímu skladateli a dirigentovi Pierru Boulezovi na Janáčkově akademii."

A oceňovaný Kundera uznáním nešetří ani pro druhé. "Volal mi před čtvrt rokem. Pomohl mým knížkám ale už dříve hodně v zahraničí. Napsal, že jsou to největší události české literatury po roce 1989. To vydavatelé rádi používají," uvedl spisovatel Jiří Kratochvil na adresu muže, který rozšíří dvacítku čestných občanů rodného města.

čestní občané města brna

2005 - básník Ivan Blatný - osobnost československého skautingu Velen Fanderlík - armádní generál Vojtěch Boris Luža - hudební skladatel Jan Novák (oceněni in memoriam)

2003 - rabín a teolog Richard Feder - generálmajor Emil Konopásek - básník Oldřich Mikulášek (oceněni in memoriam) 2002 - primabalerína Miroslava Figarová - předseda Ústavního soudu ČR Zdeněk Kessler - emeritní konzul Miroslav Paulík - básník Jan Skácel (in memoriam)

2001 - advokát a soudce Bohuslav Ečer (in memoriam) - stíhací letec Emil Foit (in memoriam) - architekt Jan Hird Pokorný - jazykovědec a filozof Ernst Tugendhat

2000 - hudební skladatel Pavel Haas (in memoriam) - herec Hugo Haas (in memoriam) - osobnost skautingu Josef Kratochvil

1998 - válečný pilot Otmar Kučera (in memoriam) - básník Jan Zahradníček (in memoriam)