VIDEO: V Brně vracejí pravěkým kostrám tváře, přidávají i tetování

  16:09aktualizováno  16:09
Přidat k tisícům let starým kostem také tváře, které jejich majitelé kdysi nosili, se snaží dvojice v Brně. Modely, které věrně odrážejí původní vzhled pravěkých lidí, si může prohlédnout také veřejnost.

Na nápad modelovat tváře přišel sochař a student Fakulty výtvarných umění na VUT v Brně Ondřej Bílek před čtyřmi lety při pohledu na lebku ležící na stole jeho vyučujícího.

Spojil se s Evou Vaníčkovou z Moravského zemského muzea a to, jak mohly vypadat lidské tváře tisíce let starých kostí, teď ukazují veřejnosti.

Výsledná podoba je věrná původnímu vzhledu člověka. „Využíváme různé antropologické nebo i lékařské metody, skenujeme kosti, porovnáváme jejich zranění nebo opotřebení a také dobu, z níž kosti pocházejí. Svůj význam hraje i to, o jakou se jednalo kulturu,“ vysvětluje Vaníčková.

Posledním počinem Bílka s Vaníčkovou je postava lovce. Ve svém brněnském ateliéru ji dokončili asi před měsícem a nyní ji obdivují lidé v muzeu Burg Ranis v Německu.

Antropologická rekonstrukce, jak své práci říkají, může zabrat i několik měsíců. Délka se odvíjí od toho, jaký materiál zvolí.

„Umíme bronz, silikon, hlínu. Je také rozdíl, jestli vlasy našíváme po jednom, nebo po větších svazcích,“ ozřejmila antropoložka.

Plastelína skončila na zemi

Práci mají rozdělenou. „Jednoduše se dá říct, že tu antropologickou, vědecko-výzkumnou práci má na starosti Eva, modelaci a sochařinu zase já,“ potvrzuje Bílek.

Fotogalerie

Přiznává, že podoba se ne vždy povede napoprvé. Obličej, ruce nebo postavu musejí i několikrát předělávat. „Nejhorší zážitky máme s plastelínou. Když jsme nechali v ateliéru rozpracované tělo, stávalo se, že druhý den byla všechna hmota na zemi. Stačilo, aby zasvítilo sluníčko, plastelína povolila a z kostry sjela,“ smějí se při vzpomínce na těžké začátky.

Jako první rekonstrukci představili Vaníčková s Bílkem světu podobu Princezny z Býčí skály. „Princezna nemá výraz ve tváři, je pouze bílá a svaly má v základním rozložení. Na ní jsme si metody teprve zkoušeli. S každou další podobou se rozvíjíme, pracujeme i na tom, jak se ti lidé tváří, jak vypadají. Dodáváme i tetování nebo piercing, který lidé mohli ve své době klidně mít,“ poukazuje Bílek.

Vše podle něj záleží hlavně na tom, pro koho antropologickou rekonstrukci zhotovují. „Když víme, že bude sloužit jako exponát třeba v Anthroposu, jsme ve své tvorbě střídmější,“ doplňuje Vaníčková.

Na modelaci čeká i maličký hobit

Před dvěma lety vytvořili Šamanku z Dolních Věstonic. Nechali ji nahou a přidali křivý nos. Teď pracují třeba na jednom z neandrtálců, jemuž by rádi přidali piercing. Před dvojčlenným týmem ale stojí také úkol stvořit svatého Jana Nepomuckého nebo antropologickou řadu vývoje člověka.

„Tu si zatím děláme sami pro sebe. Získali jsme i dispozice hlavy homo floresiensis, to byl takový hobit. Měřil asi jenom metr a lebka vypadá jako od dítěte,“ nastiňuje Vaníčková, na co se teď v práci nejvíc těší.

Rozpracované mají i rekonstrukce dvou žen, jejichž hrob se našel u dolu v lese u Moravského Krumlova. „Jde o příbuzné, buď matku a dceru, nebo dvě sestry. Kosterní pozůstatky nám prozradily, že se jednalo o ženy s postižením, jež ale vykonávaly těžkou práci. Pro nás je to zajímavé zjištění, že i slabší jedinci byli využíváni pro těžkou práci. Nejspíš proto, že k tomu byli lehko přinutitelní,“ domnívá se antropoložka.

Aby křehké kosti při práci nepoškodili, využívají Vaníčková s Bílkem moderních technologií. Třeba lebku si nechávají tisknout na 3D tiskárně. Model je jednak lehčí, ale také mnohem pevnější.

Samotné kosterní pozůstatky nechávají podle druhu zakázky skenovat, rentgenovat nebo měřit i na nemocničních přístrojích. Záleží vždy na tom, nakolik chtějí být s rekonstrukcí přesní.

Na podobě lovce spolupracovala dvojice z Laboratoře antropologické rekonstrukce muzea s Janem Půlpánem, který na figuru našil oblečení, převážně z kožešin. „Lovec má kápi, která po nasazení vypadá jako koňská hříva, ze zad mu potom splývá ocas z koňských žíní. Lovec už má zamračenou tvář, vypadá jako živý,“ upozorňuje Vaníčková.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

VIDEO: Koňský povoz přivezl vánoční strom na náměstí Svobody

Povoz tažený koňmi přivezl na náměstí Svobody vánoční strom (17. listopadu...

Stovky lidí v sobotu čekaly na příjezd vánoční stromu na náměstí Svobody v Brně. Letos ho přivezl povoz tažený dvěma...

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Vězni staví věrný model lednického zámku, pomáhají jim tisíce fotek

Model zámku v Lednici, který v měřítku 1:25 staví vězni z Horního Slavkova, se...

Do oken v nejvyšších patrech lednického zámku v budoucnu nahlédne každý, kdo si jen trochu stoupne na špičky. Ze...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz