Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Cesta na záchytku je drahá, Kyjov vypracoval návod na zacházení s opilci

  • 3
Jak naložit s narkomany nebo duševně nemocnými lidmi, kteří se potulují městem? Problém, se kterým se dlouhodobě potýkal Kyjov, má řešení. Začala tam totiž platit nová pravidla pro jejich převoz do nemocnice a na záchytku.

„Zatímco dříve jsme převáželi prakticky jen opilce, v posledních letech vyjíždíme stále víc k narkomanům a bohužel i duševně chorým. Potřebovali jsme přesně vědět, co má každý strážník dělat,“ říká šéf městské policie Lubomír Plachý.

K posledním událostem tohoto druhu patří třeba případ zdrogovaného zuřivce z konce dubna ve Dvořákově ulici, ke kterému strážníky přivolala záchranka.

„V dechu měl navíc tři a půl promile. Pomohli jsme ho lékařům uklidnit, naložit do sanitky a doprovázeli je do nemocnice,“ popisuje Plachý.

O měsíc dříve zase strážníci hledali ženu, která utekla z kyjovské psychiatrie. „Našli jsme ji zakrvácenou na sídlišti. Když hlídka čekala na sanitku, byla žena tak divoká, že jí strážníci museli nasadit pouta,“ líčí.

Systém převozu opilců funguje v Kyjově již od roku 2009. Nově je do něj začleněná i záchranka a policie. „Rozhodující slovo má ale místní nemocnice. Její lékař určí, jestli je nutné provést nějaká vyšetření a zda je dotyčný schopný převozu na záchytku,“ upřesňuje Erika Benešová z organizačního a právního odboru kyjovské radnice.

Na záchytku by mohli vozit opilce každý den

Předvýběr ale musí udělat strážník. „Může dotyčného buď dopravit do nemocnice služebním autem, může zavolat rychlou, pokud vidí, že je na tom špatně, nebo nasmlouvanou sanitku, pokud není ve vážném stavu. Jde o to, abychom těmito případy zbytečně neblokovali záchranku,“ vysvětluje Benešová.

Strážníci tak v každou hodinu, noční i denní včetně víkendu, vědí, na koho se obrátit a kam pacienta dopravit. „Na záchytku bychom mohli vozit opilce každý den, hlavně z ubytovny v Havlíčkově ulici. Je to však drahé a časově náročné, takže se to snažíme vyřešit vlastními silami,“ podotýká Plachý.

Nejbližší záchytka je 60 kilometrů daleko v brněnských Černovicích. „Můžeme zkusit i Kroměříž, ale to už je Zlínský kraj, takže tam je nechtějí a většinou stejně končí v kyjovské nemocnici,“ dodává.

Převoz do Brna stojí 2 500 korun a podle zákona ho platí město. To může peníze na opilcích či narkomanech vymáhat. Šance, že se to povede, je ale malá, protože se často jedná o sociální případy. I to je důvod, proč z Kyjova vozí lidi na záchytku jen v krajním případě.