Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pravidla se mění i pro hromadnou dopravu měst

  9:15aktualizováno  9:15
Nejen přeprava mezi městy a obcemi bude od neděle součástí rozšířené IDS. V Břeclavi, Hodoníně, Kyjově a Mikulově se zapojí také městská hromadná doprava.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

V každém z měst platily totiž dosud jiné podmínky a také různé systémy placení jízdného. To se teď změní. Všude bude možné jezdit i na jízdenky IDS. "Cílem je sjednotit pravidla tak, aby zdejší MHD mohli využít i cestující z větší dálky," vysvětlil mluvčí dopravní společnosti Kordis Květoslav Havlík.

Ve všech městech teď budou platit předplatní jízdenky. Dál platit budou i čipové karty, které jsou součástí elektronické peněženky. Třeba v Kyjově se ale mění i cena jízdného. Zatímco cestující platili od šesti do osmi korun podle délky trasy, nově budou všichni jezdit za sedm korun.

"Zavádíme ještě nové předplatní měsíční a čtvrtletní jízdenky, které jsou značně levnější než jednotlivé jízdenky. Lidé nad 70 let, kteří jezdili za dvě koruny, teď také budou jezdit zdarma," řekl místostarosta Kyjova Antonín Kuchař.

Změny v cenách postihnou také Břeclav. Tam dosud jízdenka MHD stála při platbě v hotovosti 18 korun, zastupitelé ale na posledním zasedání schválili snížení na 15 korun. "Cestující tak mohou plně využít jednu jízdenku na regionální i městskou dopravu," potvrdil starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Kromě nového spojení s Brnem a napojení na městské linky by ale rozšíření IDS mělo Břeclav lépe spojit i s okolními obcemi.

"Klíčové teď bude také pohlídat, aby nevypadly důležité spoje, podle původního návrhu, který dělal Kordis od stolu, to hrozilo, nakonec se ale podařilo to, že některé obce dokonce získaly. Třeba v Moravské Nové Vsi, Ladné, Hlohovci," vyjmenovala břeclavská místostarostka Dagmar Adámková.

Čas a praxe prověří nový systém

Městská doprava s regionální se propojí také v Mikulově. K zásadním změnám ve spojích tu ale nedošlo. "Usilovali jsme v předstihu o to, aby u nás spoje navazovaly. Další možnosti změn v integrovaném dopravním systému ale ukáže až praxe," vysvětlil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Zatímco v Kyjově, Mikulově i Břeclavi budou měsíční předplatné jízdenky za 220 korun pro dospělé a 110 pro děti a studenty, v Břeclavi si dospělí připlatí. Měsíční jízdenka je přijde na 260 korun, snížené jízdné ale bude za stovku.

Navíc nejstarší cestující budou v Břeclavi zvýhodněni oproti okolním městům. Místní důchodci budou totiž jezdit zdarma už od 65 let, jinde až od 70 roků.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz