Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přechod je těžký, prvňáci si ještě chtějí hrát, říká učitel

  7:55aktualizováno  7:55
Jednapadesátiletý Jiří Rybička z Brna učí na základních školách už 27 let. Už šestý rok navíc boří mýty o tom, že prvňáčky učí pouze ženy. Chtěl být učitelem odmalička, a proto mu nikdy nepřipadalo zvláštní, že je téměř jediným mužem, v jehož třídě sedí šestileté děti.

Učitel Jiří Rybička se svými prvňáčky - Snažím se být s dětmi kamarád, říká učitel Jiří Rybička. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Je pravda, že jsem muže v první třídě ještě neviděl," přiznává Rybička.

"Takhle starý chlap by přece mít prvňáky neměl. Jak asi vypadám?" směje se třídní učitel 1. A základní školy v Kotlářské ulici v Brně.

Podle kolegyně Miloslavy Schwabové hraje takový učitel v první třídě zvláštní roli. "Pro rodiče i děti bývá učitel atraktivnější než učitelka," řekla Schwabová. Ona sama dodnes ráda vzpomíná na svého kantora z prvního stupně.

"Byl to princ z pohádky. I teď se k němu v myšlenkách vracím jako k panu učiteli s velkým P," zdůraznila Schwabová.

Podle Rybičky mají žáci také větší respekt z muže než z ženy. A nejen ve školních lavicích. "Stačí, abych zvedl hlas, a děti se zklidní," tvrdí učitel. Nemusí proto křičet, rozčilovat se nebo zvonit zvonečkem jako mnohé jeho kolegyně.

Učitelství je těžká "robota", když po třídě pobíhá pětadvacet ječících šestiletých dětí, ví Rybička. "Práce mě občas vyčerpává," tvrdí učitel.

Přechod z mateřské školy do školních lavic však není pro děti snadný. "Nechce se jim pracovat, chtějí si hrát, perou se a jsou neukázněné," řekl Rybička. To je podle něho také chyba některých rodičů.

"Většina rodičů se s tím snaží něco dělat. Někdo mi ale nedá za pravdu a jsem podle nich špatný učitel," stěžuje si Rybička. Dokonce se stalo, že se takoví rodiče rozhodli přeřadit svou zlobivou ratolest do jiné školy.

Dětem občas pustí v hodině pohádku
Častěji se však setkává s uznáním. "Potěší mě, když za mnou přijdou rodiče bývalých žáků a poděkují mi třeba za to, že se jejich dítě nebálo chodit do školy," vzpomíná učitel.

Kromě toho, že si na rozdíl od svých vrstevníků umí žáci zavázat tkaničky, vede je Rybička tak, aby se nebáli chodit do školy. Zpříjemňuje jim to například zpíváním za doprovodu kytary či pohádkou v televizi, kterou se nebojí pustit i při hodině.

Podle něho by měly vědět, že mohou za učitelem přijít s jakýmkoliv problémem. "Je třeba nebýt přehnaně přísný, brát na ně ohled a dát jim volnost, kterou potřebují," radí učitel a dodává, že by měl být učitel se svými žáky kamarád.

"Pan učitel je strašně srandovní," přiznala i jeho žačka Terezka Novosadová. "Děti ale musejí znát hranice," říká Rybička. I navzdory přátelskému vztahu by měl mít žák k učiteli stále respekt.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Najdete na iDNES.cz