Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přečtěte si, jaké trasy nabízí jižní Morava in-line bruslařům

  16:21aktualizováno  16:21
In-line neboli kolečkové brusle se dostaly do povědomí většiny lidí v devadesátých letech, kdy začalo být bruslení velmi moderní. Dnes existují pro in-line bruslaře trasy, značkové brusle a ochranné vybavení nebo také specializované internetové servery s radami pro začátečníky i pokročilé.

In-line bruslaři v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jaká je situace v Brně? "V současné době je nevyhovující, tras je málo a lidí je spousta," postěžoval si vedoucí sportovního klubu Black Ice Michal Hrazdíra.

In-line trasy

Brno
okolo Svratky (ul. Vídeňská -Modřice)
okolo Svitavy (Obřany - Bílovice n. Svitavou) Mariánské údolí (konečná linky 45)

Okolí Brna
Brněnská přehrada - Rakovec -Masarykův okruh

Trasy na jižní Moravě
kolem farmy Rúdník (Hodonínsko)
u rybníka Olšovce (Blanensko)
Lednicko (Lednice - Nejdek)

Jediná opravdu kvalitní trasa je podle něho cyklostezka vedoucí od modřické Olympie, která však už náporu cyklistů a in-line bruslařů nestačí. Tato cesta vede kolem řeky Svratky a je dlouhá téměř osm kilometrů.

Internetové servery věnované in-line bruslení velmi dobře hodnotí právě její povrch vhodný pro brusle. Trasu je možné začít na mostě přes Svratku na Vídeňské ulici a přes Komárov se dostat až do Modřic.

Na nedostatek vhodných tras v Brně upozornil klub Black Ice uspořádáním Jízd městem už v loňském roce. Při těchto jízdách se uzavře doprava v části města a po silnicích se místo aut projíždí bruslaři.

"Inspirace přišla z jiných evropských měst, kde jsou podobné akce na denním pořádku. Například v Paříži se bruslení na silnicích koná každý týden," uvedl Hrazdíra.

V Brně mají bruslaři tuto možnost jednou za měsíc, projížďka městskými částmi Komín a Jundrov o délce jedenáct kilometrů je pro zájemce připravena na zítřek, další jízda potom připadá na 22. srpna.

Další možnosti

A kam se dále vydat vydat na in-liny? Nejvhodnější jsou samozřejmě vyasfaltované cyklostezky, a to právě díky hladkému povrchu, který je pro bruslaře nutností. Na jaře byla například vyasfaltována trasa z Obřan do Bílovic nad Svitavou, která má asi čtyři kilometry. Cyklostezka vede kolem řeky Svitavy, zastíněná stromy nabízí bruslařům příjemnou projížďku. Trasa je ale často přeplněná chodci se psy, cyklisty a nově i bruslaři, což může plynulost jízdy zásadně narušit.

Zajet se dá také do líšeňského Mariánského údolí, kde je vyasfaltovaná čtyřkilometrová cesta ke druhé nádrži. Výhodou je zde možnost občerstvení asi na třech místech trasy, pro odvážlivce také koupání. Stejně jako u cyklostezky do Bílovic je ale problém s velkým počtem turistů, kteří se do údolí chystají zvláště o víkendech.

Internetový server Inline-Online ovšem varuje před nerovnostmi v podobě hrbolů v asfaltu.

Problému s přírodními nerovnostmi se bruslaři mohou určitě vyhnout návštěvou brněnského Automotodromu, kde se pořádají in-line jízdy pro veřejnost. Dvakrát až třikrát za měsíc se okruh otevře na devadesát minut bruslařům, kteří budou mít s sebou bezpečnostní výstroj, tedy přilbu a chrániče kolen a loktů.

Podle informací Automotodromu je kvůli dostatečné šířce a kvalitnímu povrchu závodní dráha vhodná pro úplné začátečníky i pro pokročilé. Cena je padesát korun.

Od Masarykova okruhu vede také lesem trasa přes Ríšovu studánku až do Rakovce, odkud už je to jen kousek k Brněnské přehradě. Z Rakovce totiž vede kilometrová trasa až do přístaviště. Server InlineOnline hodnotí povrch cesty jako velmi kvalitní. Navíc je na trase malý provoz, což je výhodou oproti ostatním cyklostezkám v Brně.

Za volnějšími cestami je možné vyjet také do jiných míst na Jižní Moravě. Zajímavou projížďku nabízí trasa u Ratíškovic na Hodonínsku. Cesta dlouhá třináct kilometrů vede lesem kolem koňské farmy Rúdník a končí u bývalé pily v Bzenci-Přívozu. Nesetkáte se tu s mnoha bruslaři a stromy nabízejí ochranu před silným sluncem v parných dnech. Kolem vody je možné se projet u rybníka Olšovce na Blanensku. Koupat se v něm však hygienici nedoporučují.

Více cyklostezek vhodných pro bruslaře je v okolí Veselí nad Moravou, zajímavá je také trasa z Lednice do Nejdku na Břeclavsku.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Ve sběrně kovů prorazil někdo obsluze lebku tyčí, obžalovaný vinu odmítá

Ilustrační snímek

Vážná poranění hlavy, obličeje a horních končetin způsobil útočník pracovníkovi sběrny kovů v Brně. Před Krajským...

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

„Dědovi“ Tomáše Holého by bylo 90 let, chlapce rozesmál rozbitým vajíčkem

Josef Karlík jako dědeček Tomáše Holého ve filmu Jak dostat tatínka do...

Jeden z nejzábavnějších filmových dědečků, ale také herec mimořádně věrný Brnu. Takový byl Josef Karlík, který by se...

Najdete na iDNES.cz