Populární herec a bavič zemřel před dvaceti lety.

Populární herec a bavič zemřel před dvaceti lety. | foto: Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Před dvaceti lety zemřel herec Vladimír Menšík

  • 20
Přesně před dvaceti lety v brněnské nemocnici U svaté Anny náhle zemřel jeden z nejpopulárnějších tuzemských herců Vladimír Menšík. Bylo mu teprve 59 let. Mimořádně oblíbený umělec, ale i konferenciér a bavič celý život bojoval s astmatem. Navrch byl silný kuřák a národ věděl i o jeho vášni k alkoholu.

Menšíkova kariéra byla mimořádná. Pro film a televizi vytvořil přes 150 rolí, účinkoval v bezpočtu zábavných estrád. Jen dva dny před smrtí ještě točil televizní pořad Abeceda.

K identifikaci města Ivančice slouží jméno populárního herce a baviče spolehlivě i dvě dekády po Menšíkově úmrtí. Funguje doslova jako kompas.

„Všude znají Ivančice stoprocentně právě díky němu. Jeho jméno slouží jako vektor. Měl jsem schůzku s prezidentem Klausem, který nevěděl, kde naše město leží. Stačilo připomenout Menšíka, a byl doma,“ uvedl ivančický starosta Vojtěch Adam.

Fotogalerie

Speciální připomínku dnešního smutného výročí ale Ivančičtí nechystají. Podle hlavy města zasvěceného Menšíkovi, Muchovi či chřestu, si zde totiž památku fenomenálního baviče připomínají neustále.

Ivančice turistům nabízejí stálou expozici, prohlédnout si lze rodný dům, Menšíkovo jméno nese zdejší nová ulice i základní škola. „V červnu 1991 nám dala k pojmenování základky svolení hercova druhá manželka,“ vzpomíná Adam. Případné vztyčení pomníku legendě filmové a televizní zábavy však není podle starosty ve výhledu.

Fenomén Menšík dodnes zabírá. „Když někam přijedu, všichni se mi smějí, že jsem z Menšíkova,“ říká devatenáctiletá prodavačka z obchůdku kousek od hercova skrovného rodného domu v Rybářské ulici. Přiznává, že sama Menšíkovo nezaměnitelné herecké i bavičské špásování nemusí, její přítel je však pravým opakem a tuto legraci si nikdy neodepře.

Malé žlutohnědé stavení s jedním oknem a spuštěnými žaluziemi je bez života. Na zvonění zde nikdo neodpovídá. Menšíka připomíná malá bronzová deska, hlásající, že právě tady se slavný český herec 9. října 1929 narodil.

Starosta Adam upozorňuje, že už tři roky dotváří novou výstavbu v lokalitě Boží Hora také ulice Vladimíra Menšíka. „Zvolili si to sami obyvatelé.“

Menšík táhne víc než Mucha
Muž, jehož legendární Silvestry jsou dodnes nepřekonanou hranicí televizní zábavy, podle Adama u turistů boduje víc než další světoznámý rodák a malíř Alfons Mucha. „Více lidí zajímá právě Menšíkova expozice,“ poznamenala Ivana Vilmanová, která dlouhodobou výstavu připravovala.

Malý Vladimír Menšík se sestrou
Malý Vladimír Menšík s matkou a sestrou
Mladý Vladimír Menšík s rodiči

V posledních letech si stovky černobílých fotografií, Menšíkova vysvědčení, skautskou čepici či svatební oblek přijde prohlédnout kolem pěti tisíc lidí ročně. Občas přijde někdo i s nějakou osobní historkou popisující setkání s hercem.

Ostatně v tištěném ivančickém zpravodaji vzpomínají na svého slavného spolužáka poslední žijící pamětníci. Menšík proslul jako neutuchající automat na švandu, bavil při práci kolegy, publikum, ale také lidi, s nimiž se i náhodně dostal do kontaktu. „On prostě obyčejné lidi miloval a oni mu to zase naplno vraceli,“ dodává Vilmanová.

Jak vzpomínají mnozí jeho kolegové, Menšík cítil povinnost obveselovat všechny kolem sebe a nezáleželo mu na tom, zda na něj přitom míří kamera, či nikoliv, jak bývá často zvykem u dnešních bavičů. „Láďa stačil sám na několik směn posluchačů, přičemž ani v nejmenším nepolevil na kvalitě. Naopak. Zdálo se, že čím déle vypráví, tím větší je to legrace,“ prohlásil obdivně režisér Zdeněk Podskalský, který sám televizní zábavu vyráběl.

Mimořádný herec je dodnes s nikým neporovnatelný úkaz a fenomén. Jen málo jeho tuzemských kolegů se může pochlubit podobně nekonečným seznamem čítajícím přes 150 filmových a televizních rolí.

Až neskutečně působí v expozici Menšíkův diář, který jasně dokazuje, že při závratném tempu denně navrch absolvoval zábavné pořady po celé republice. „A není také příliš známo, že vlastním jménem byl Vladislav,“ upozorňuje Vilmanová.

Menšík sice chtěl být hercem odmalička, ale kvůli otci nejprve vystudoval strojní průmyslovku a nastoupil v brněnských strojírnách. Herec Lubomír Kostelka na svého celoživotního parťáka vzpomínal hned od profesionálních začátků.

Baviče Menšíka připomíná stálá expozice v ivančickém kulturním centru.

Dům, kde se Menšík v roce 1929 narodil, je dnes opuštěný

Hercovo jméno nese v Ivančicích i nová ulice.

Vedle sebe studovali na stejné střední škole, on elektro a Menšík strojařinu. „Míjeli jsme se v tělocvičně, byl to tehdy milý kudrnatý klučík. A najednou jsme se koncem 40. let viděli při přijímačkách na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. On mi napovídal, komise se bavila a oba nás tehdy přijali,“ uvedl herec.

Menšíkovo jméno už rok nosí i rozhledna v obci Hlína. Její starosta Miloš Dostalý míní, že 22 metrů vysoká atrakce vábí hlavně slavným jménem. „Měli jsme dosud neskutečných 22 300 turistů. Menšíkovo jméno rozhodně táhne. S jiným názvem by měla rozhledna návštěvnost mnohem menší.“