Nebezpečí povodní hrozí na jižní Moravě několikrát ročně. (Ilustrační snímek)

Nebezpečí povodní hrozí na jižní Moravě několikrát ročně. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Před povodněmi varuje nový systém. Na domech přibudou stovky reproduktorů

  • 1
Říčka Litava na Vyškovsku hrozí několikrát ročně vylitím. Na konci příštího roku už budou obyvatelé třinácti obcí v okolí Slavkova u Brna před takovým rizikem lépe varováni. V mikroregionu Ždánický les a Politaví vznikne nový varovný protipovodňový systém za 15 milionů korun.

Na stožárech a domech přibude 605 reproduktorů bezdrátového rozhlasu. Z toho 157 ve Slavkově u Brna. „Část Slavkova je nyní pokryta nefunkčním drátovým rozhlasem, což je v dnešní době už nepřijatelné. Nová technologie by měla zajistit, že moderně bezdrátově bude pokrytý celý Slavkov. Co víc, systém všechny zúčastněné obce propojí,“ uvedl starosta města Ivan Charvát.

Rozhlas po drátě v současné době ve zbylé části Slavkova sice funguje, i zde by ale mohl při povodních vzniknout problém. „Ono by stačilo, kdyby velká voda zaplavila nějakou trafostanici, a hned je po rozhlasu,“ upozornil technik odboru investic Slavkova Petr Janek.

Členové povodňové komise budou dostávat SMS zprávy

Vodohospodáři nainstalují na tocích také devět monitorovacích modulů a pět srážkoměrů. „Když například letos v polovině září hrozily na Moravě povodně, pořádně jsme neměli jak zjistit, zda se velká voda nehrne i korytem Litavy. Nejbližší monitorovací modul je nyní v Brankovicích. Ale díky novým monitorům v Hodějicích nebo Hruškách už budeme o stavu vodní hladiny informováni lépe,“ vysvětlil starosta Křenovic Jaromír Konečný.

Kde bude nový systém varovat

Vyškovsko: Bošovice, Lovčičky, Heršpice, Křenovice u Slavkova, Hrušky u Brna, Zbýšov, Šaratice, Slavkov u Brna, Hostěrádky-Rešov, Velešovice, Hodějice, Křižanovice u Bučovic

Hodonínsko: Ždánice

Chystaný systém bude mít i další funkce. Například členové povodňové komise budou pravidelně dostávat o stavu hladiny toků SMS zprávy, které automaticky vygenerují jednotlivé stanice. Údaje se dostanou i k dalším institucím, jako jsou Povodí Moravy nebo složky záchranného systému.

Litava pravidelně zaměstnává dobrovolné hasiče. „Vylití koryta hrozí několikrát do roka. Když se tak stane, čerpáme zatopené sklepy, čistíme studny. Posledně se chtěla vylít i do sportovního areálu, to se naštěstí nestalo. Díky tomu systému ale budeme vědět s předstihem, že se něco děje, a nedozvíme se to pozdě, tedy až se to stane,“ přiblížil starosta šaratického sboru Oldřich Dvořák.

Jeho kolega z Hodějic by ale přivítal větší aktivitu. „Říčka nás už několikrát pěkně potrápila, ale většinou tak, že se zvedne její hladina, a tím i hladina spodní vody. A pak musíme čerpat vodu ze sklepů, kam se dostane. Řeka se tu naposledy vylila v roce 2010. Je sice pěkné, že nás na to nový systém dopředu upozorní, ale těžko říct, jestli to zmírní případné následky,“ řekl velitel tamního sboru Ladislav Kolečko.