Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před registry aut stojí fronty, autobazary a vrakoviště přestaly brát auta

  20:43aktualizováno  20:43
Ani rozšířené úřední hodiny a přepážky navíc nepomohly. Před registry aut se na městských úřadech v kraji dál stojí fronty. Silvestr je totiž posledním dnem, kdy si lidé mohou odhlásit nebo přepsat zadarmo stará auta. Po Novém roce za to už budou muset zaplatit. Stovky lidí před budovami registrů navíc začínají být agresivní.

Autovrakoviště v České u Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

"Nezajímá je, že jim leží auto deset let v garáži. Teď nám tady vzteky kopou do dveří," potvrdil vedoucí znojemského odboru dopravy Pavel Liška. "Přicházejí sem bez pocitu zodpovědnosti vůči svému majetku i zákonu. Kvůli takovým hříšníkům si my teď musíme rvát žíly," dodal s tím, že měl být magistrát důslednější a tyto hříšníky pokutovat. S ním se shodují také jeho kolegové z jiných měst.

Za přepis vyřazeného auta se neplatilo nic. Od ledna bude ale muset podle nového nařízení každý majitel za vyřazení staršího vozu zaplatit. Ekologická daň bude až do deseti tisíc korun, podle toho, jak je vozidlo staré.

Proto se teď, čtrnáct dnů před koncem roku, tvoří před registry vozidel dlouhé fronty. Za čekání si podle úředníků mohou ale lidé sami.

"Zbláznili se. Za čtrnáct dní chtějí vyřídit to, o co se celé roky nezajímali," komentoval návaly majitelů vysloužilých aut Petr Buchta, vedoucí odboru dopravy ve Vyškově. Na zdejším úřadě se do vyřizování přepisování a odpisování aut na poslední chvíli zapojil, kdo mohl.

Pracuje, kdo může

Posily nasazují také v Blansku. "Úřednice pracují i o hodinu déle, než je otevírací doba," uvedl Radek Gajdošík z odboru dopravně-správních činností v Blansku. "Otevírací doby už ale nejdou dál prodlužovat a kapacitně to natahovat už také nelze," připustil.

Brněnský magistrát však má pro tuto situaci vysvětlení. "Spojily se tři negativní věci dohromady: podnikatelé nakupují před koncem roku auta, ekologická daň za starší vozidla a poplatek za nepojištěná vozidla," míní Petr Konopka z brněnského odboru dopravně-správních činností.

"Češi jsou ale takoví, všechno nechávají na poslední chvíli," dodal Liška. Ani plné nasazení úředníků nestačí. Lidí přibývá a konec roku se blíží. Registry proto prodloužily otevírací dobu o několik hodin a další úřední dny.

Pro razítko i mimo úřední dny 

Lidé si tak mohou přepis auta vyřídit i ve všední dny mezi vánočními svátky a Novým rokem. Například v Břeclavi musí úředníci do práce i v pátek, přestože to pro ně není oficiální pracovní den.

Brňané si zase mohou svá auta přehlásit či odhlásit také výjimečně ve čtvrtek. Tento den má úřad totiž pro veřejnost zavřeno. "Když se podívám na ty fronty, je jasné, že nám nic jiného nezbyde," konstatoval Petr Konopka z odboru dopravně-správních činností.

Důsledky novely zákona postihnou také jihomoravské autobazary. Jejich majitelé nemají totiž žádnou jistotu, že stará auta prodají. Takový veterán může mít totiž nižší hodnotu než registrační poplatek.

"Teď žádná starší auta nevykupujeme. Nemáme jistotu, že se je ještě letos podaří prodat, a příští rok už bychom museli platit my," uvedl majitel znojemského autobazaru, který si nepřál uvést své jméno. Proto raději počká na to, co přinese nový rok. Nevylučuje však, že bude auta zlevňovat.

"Je docela možné, že půjdeme s cenou dolů. Jak to ale na trhu bude vypadat, se teď říct nedá," připustil prodejce.

V lednu příštího roku nebude stará auta vykupovat ani majitelka autobazaru v Hodoníně. "Nebudeme vykupovat především stodvacítky a favority. Taková auta nedosahují cen registračního poplatku a ekologické daně, které budou muset jejich majitelé zaplatit," zdůvodnila žena. Ani ona si nepřála uvést své jméno.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz