Autovrakoviště v České u Brna

Autovrakoviště v České u Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

Před registry aut stojí fronty, autobazary a vrakoviště přestaly brát auta

  • 14
Ani rozšířené úřední hodiny a přepážky navíc nepomohly. Před registry aut se na městských úřadech v kraji dál stojí fronty. Silvestr je totiž posledním dnem, kdy si lidé mohou odhlásit nebo přepsat zadarmo stará auta. Po Novém roce za to už budou muset zaplatit. Stovky lidí před budovami registrů navíc začínají být agresivní.

"Nezajímá je, že jim leží auto deset let v garáži. Teď nám tady vzteky kopou do dveří," potvrdil vedoucí znojemského odboru dopravy Pavel Liška. "Přicházejí sem bez pocitu zodpovědnosti vůči svému majetku i zákonu. Kvůli takovým hříšníkům si my teď musíme rvát žíly," dodal s tím, že měl být magistrát důslednější a tyto hříšníky pokutovat. S ním se shodují také jeho kolegové z jiných měst.

Za přepis vyřazeného auta se neplatilo nic. Od ledna bude ale muset podle nového nařízení každý majitel za vyřazení staršího vozu zaplatit. Ekologická daň bude až do deseti tisíc korun, podle toho, jak je vozidlo staré.

Proto se teď, čtrnáct dnů před koncem roku, tvoří před registry vozidel dlouhé fronty. Za čekání si podle úředníků mohou ale lidé sami.

"Zbláznili se. Za čtrnáct dní chtějí vyřídit to, o co se celé roky nezajímali," komentoval návaly majitelů vysloužilých aut Petr Buchta, vedoucí odboru dopravy ve Vyškově. Na zdejším úřadě se do vyřizování přepisování a odpisování aut na poslední chvíli zapojil, kdo mohl.

Pracuje, kdo může

Posily nasazují také v Blansku. "Úřednice pracují i o hodinu déle, než je otevírací doba," uvedl Radek Gajdošík z odboru dopravně-správních činností v Blansku. "Otevírací doby už ale nejdou dál prodlužovat a kapacitně to natahovat už také nelze," připustil.

Brněnský magistrát však má pro tuto situaci vysvětlení. "Spojily se tři negativní věci dohromady: podnikatelé nakupují před koncem roku auta, ekologická daň za starší vozidla a poplatek za nepojištěná vozidla," míní Petr Konopka z brněnského odboru dopravně-správních činností.

"Češi jsou ale takoví, všechno nechávají na poslední chvíli," dodal Liška. Ani plné nasazení úředníků nestačí. Lidí přibývá a konec roku se blíží. Registry proto prodloužily otevírací dobu o několik hodin a další úřední dny.

Pro razítko i mimo úřední dny 

Lidé si tak mohou přepis auta vyřídit i ve všední dny mezi vánočními svátky a Novým rokem. Například v Břeclavi musí úředníci do práce i v pátek, přestože to pro ně není oficiální pracovní den.

Brňané si zase mohou svá auta přehlásit či odhlásit také výjimečně ve čtvrtek. Tento den má úřad totiž pro veřejnost zavřeno. "Když se podívám na ty fronty, je jasné, že nám nic jiného nezbyde," konstatoval Petr Konopka z odboru dopravně-správních činností.

Důsledky novely zákona postihnou také jihomoravské autobazary. Jejich majitelé nemají totiž žádnou jistotu, že stará auta prodají. Takový veterán může mít totiž nižší hodnotu než registrační poplatek.

"Teď žádná starší auta nevykupujeme. Nemáme jistotu, že se je ještě letos podaří prodat, a příští rok už bychom museli platit my," uvedl majitel znojemského autobazaru, který si nepřál uvést své jméno. Proto raději počká na to, co přinese nový rok. Nevylučuje však, že bude auta zlevňovat.

"Je docela možné, že půjdeme s cenou dolů. Jak to ale na trhu bude vypadat, se teď říct nedá," připustil prodejce.

V lednu příštího roku nebude stará auta vykupovat ani majitelka autobazaru v Hodoníně. "Nebudeme vykupovat především stodvacítky a favority. Taková auta nedosahují cen registračního poplatku a ekologické daně, které budou muset jejich majitelé zaplatit," zdůvodnila žena. Ani ona si nepřála uvést své jméno.