Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brnem jely volební tramvaje. Kalousek dováděl, zelení narychlo zdobili

  13:50aktualizováno  13:50
"Zastavte, zastavte," křičí Miroslav Kalousek. Zrovna ve chvíli, kdy tramvaj s lídry TOP 09 míjí stánek Zemanovců v brněnské Masarykově třídě. Vůz prudce zastavuje, bývalý ministr financí se vykloní a volá na politiky z konkurenční strany: "Konečně jste zastavili Kalouska!"

Předvolební středa v podání TOP 09, Miroslav Kalousek zdraví ze své tramvaje Zemanovce | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

První místopředseda strany tak reaguje na billboardy, kterými se SPOZ snažila v kampani oslovit voliče. Zemanovcům padá brada.

Středa byla na jihu Moravy předvolebními akcemi nabitá. Ze všech stran.

Zmíněný Miroslav Kalousek není nejžádanější tváří spanilé jízdy historickou tramvají, uvnitř totiž sedí kníže. "Dámy a pánové, pojďte se s námi svézt, je tu i Karel Schwarzenberg," kvituje to i Kalousek a na zastávkách takto láká kolemjdoucí.

V tramvaji rázem není k hnutí, lidé přepadávají, mačkají se a potí, jen aby se dostali na omak ke knížeti. Fotografie s ním či jeho podpis je vzácný úlovek.

Předvolební středa v podání TOP 09, Karel Schwarzenberg

Do tramvaje, která chvílemi připomíná spíš alegorický vůz, který hrká a zvoní, naskočí i nadšení studenti.

"Pane Schwarzenbergu, nedávno u nás byl ve škole prezident Zeman, to se nedalo poslouchat, já vás obdivuju, že to zvládáte," vtipkuje jeden z mladých voličů strany.

"V takové chvíli se má nedoslýchavost projevuje nejvíce," baví spolucestující Schwarzenberg.

Brněnskou jízdou kampaň této strany vrcholí. Schwarzenberg se tu setkal s nadšením, podle jeho slov to tak ale vždy nebylo. "Je dobře, když mi lidé občas i vynadají, jinak bych se ocitl patnáct centimetrů nad zemí," dodává.

Lídr jihomoravské kandidátky Rom Kostřica už konec kampaně netrpělivě vyhlíží.

 "Bylo to náročnější, než jsem si myslel, možná proto, že se vše dělo i tak narychlo, o víkendu už budu odpočívat," říká Kostřica, kterému přikyvuje i dvojka zdejší kandidátky Anna Putnová.

Tramvaj zelených musel přistavit až šéf odboru

Jízda volební tramvaje Strany zelených se hned zpočátku mění v nechtěné absurdní divadlo. Pronajatý vůz, který zeleným na Komenského náměstí přistavil Dopravní podnik, se totiž porouchal, ještě než vyjel. Nastávají manévry s odtažením a přivezením vozu nového.

Jenže to je v dopravní špičce potíž. Potíž, kterou nakonec pomáhá vyřešit sám šéf dopravního odboru z Dopravního podniku Jan Seitl.

"Nebyl žádný jiný vůz ani záložní řidič. Tak jsem sedl do téhle tramvaje, řekl, dejte mi doklady, a dovezl jsem to sám," vysvětluje řidič v nezvykle kancelářském oděvu.

Předvolební středa v podání Zelených

Náhoda tomu navíc chtěla, že je vzdáleným příbuzným lídryně zelených Jitky Seitlové.

"To by byla legrace, kdyby Seitl řídil a Seitlová jela. Já už ale musím zpět," loučí se chvíli před odjezdem tramvaje Seitl, když předává řízení svému kolegovi z původní porouchané tramvaje.

Kolem nové tramvaje je v tu chvíli velice rušno. Bylo totiž třeba ji volebně vyzdobit. A jelikož jde o vůz, který původně pro tuto akci nebyl vůbec určený, musejí se dobrovolníci vypořádat i s nechtěnými reklamami. Kupříkladu přímo proti jedněm dveřím totiž třeba visí plakátek KSČM. Za chvíli už je ale přelepený a může se vyrazit.

Za zvuků cimbálky Veronica se zelenající se tramvaj vydává na náměstí Míru, poté zpět na Českou, centrem města na nádraží, na Mendlovo náměstí a zase zpět.

"Výsadek," velí na zastávkách svým spolustraníkům a dobrovolníkům šéf brněnských zelených Martin Ander.

Za voliči se v takových chvílích vrhá i jednička zdejší kandidátky a bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Například na náměstí Míru dokonce vyběhne až za dělníky, kteří nedaleko zastávky upravovují park.

"Dáte si víno? Červené, či bílé," nabízí mezitím cestujícím její asistentka. "Dal bych si zelené, nemáte?" vtipkuje s ní mladý muž, který do tramvaje nastoupil. Zelený však je k dispozici jen čaj. "Je protikorupční," vysvětluje s úsměvem Seitlová.

Sobotka slavil narozeniny. S Haškem

Zato předseda ČSSD Bohuslav Sobotka slaví 42. narozeniny. Se skákacím hradem, oranžovými růžemi a stranickým sokem Michalem Haškem za zády. Ve Vyškově, Bučovicích, Šlapanicích a Slavkově pořádají sociální demokraté mítinky.

Předposlední den před volbami není radno promrhat. A tak se lídr Sobotka, dvojka jihomoravské kandidátky Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Pavlík či Ivan Ohlídal řadí i na Palackého náměstí ve Slavkově. Přišli si je poslechnout hlavně starší lidé.

Předvolební finiš ČSSD

"My samozřejmě nikam neodcházíme. Zůstáváme tu s vámi a budeme diskutovat přímo z očí do očí," končí řečník oficiální proslovy politiků kolem páté hodiny.

Střih o pět minut později. Předseda ČSSD je obklopený kruhem lidí, kteří na něm se svými otázkami téměř visí. A Michal Hašek a Jeroným Tejc nenápadně mizí z náměstí pryč. Vědí, že město, kde jejich stranický protihráč chodil do školy a začínal svoji politickou kariéru, pro ně není výhodné kolbiště.

Dorazila i Sobotkova učitelka ze základní školy, v kočárku veze své vnouče. Pro svého někdejšího žáka hodlá v předčasných volbách hlasovat. Své jméno ale říci nechce.

Kandidaturu v kraji, kde hejtmana dělá velký oblíbenec Miloše Zemana, který má po volbách pravomoc jmenovat premiéra, bere Sobotka vážně.

Předvolební finiš ČSSD

"Mám tady ve Slavkově nájemní byt. Hodí se při jihomoravských částech kampaně. Přespávám u jedné rodiny v podkroví," dušuje se předseda ČSSD.

S nadšeným úsměvem si v jednom kuse s někým podává ruku. Kamarádi, spolužáci, známí známých.

"Chtěl bych vás požádat: přijďte k volbám. Dejte sociální demokracii silný mandát, ať se do toho můžeme pustit," hřímal ale ještě před chvílí Sobotka do mikrofonu.

"Připomenul bych, že jsme na jižní Moravě neprivatizovali žádné nemocnice, nejlépe z Česka čerpáme evropské fondy, nemáme tady žádné skandály," vyjmenovává chvíli nato Hašek své hejtmanské zásluhy. Poté, co poděkuje "Slávkovi Sobotkovi".

"Snad se to konečně zlepší. Hlavně pro sociálně slabé vrstvy. A budeme kroužkovat Bohuslava Sobotku. Znám kluky, co s ním chodili do třídy," usmívá se důchodkyně Alena Marková a v ruce svírá hned tři oranžové růže, které předtím vyfasovala od politiků. Přišla s manželem, který přikyvuje.

Sobotkovi se jejich kroužky budou hodit. Miloš Zeman už dříve zdůraznil, že preferenční hlasy by měly hrát při jmenování příštího premiéra roli.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Šofér se zákazem řídí dál a ještě fetuje. Policie už mu zabavila tři auta

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Notorického hříšníka přistihli v pátek za volantem policisté v Kyjově. Při běžné dopravní kontrole zjistili, že...

Sucho omezilo plavbu lodí na Brněnské přehradě. Poprvé od roku 2004

Brněnský dopravní podnik spouští své lodě na hladinu přehrady.

Extrémně malé množství vody v Brněnské přehradě narušilo plavbu lodí. Ty už nemohou plout až do konečné zastávky ve...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Najdete na iDNES.cz