Motokáry, ilustrační foto

Motokáry, ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: Vše, co potřebujete vědět, když chcete jezdit na motokárách

Od výroby prvních, tehdy ještě československých, motokár uplynulo už přes padesát let. Od té doby se jejich vzhled podstatně změnil a proměnila se i závodiště, na kterých se milovníci rychlých kol prohánějí. Po celou dobu si ale tento sport zachovává silnou základnu příznivců, kteří jeho možnosti posunuli až do dnešní podoby.

Na jižní Moravě se nabízí několik možností, kde si lze jízdu vyzkoušet třeba úplně poprvé.

Co je potřeba si pořídit před první jízdou? "Pokud chcete jezdit pouze rekreačně, veškeré vybavení se dá půjčit většinou přímo na dráze. Pokud by chtěl někdo závodit nebo jezdit častěji, je samozřejmě lepší koupit si vlastní věci," říká podnikatel Martin Košťál, který dříve jezdil na motokárách závodně a nyní se tomuto sportu věnuje pouze rekreačně.

K jízdě na motokáře je potřeba helma, z hygienických důvodů při půjčování helmy je dobré mít látkovou kuklu na hlavu. Doporučuje se sportovní oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy.

Jak se na motokáře jezdí? Připravte se pouze na dva pedály: brzdu a plyn, převodovka u základního typu motokár neexistuje. Nelekněte se velkého zrychlení, které motokára zvládne při startu. "Důležité je brzdit před zatáčkou, v zatáčce potom přidat. Jezdit čistě a bez smyků," popisuje Košťál.

Kam na motokáry

Modřice - Maranello otevřeno každý den od 10 do 24 hodin
cena: 150 Kč / 8 minut

M-Palác - Kart arena Brno
otevřeno
13-24 hodin, sobota 11-24 hodin, neděle 11-22
cena: 140-160 Kč / 10 minut

Břeclav - GoKart
otevřeno v pondělí 17-22 hodin, úterý-pátek 16-22 hodin, víkend 10-22 hodin cena: 120 Kč / 10 minut

Tišnov
otevřeno 14.30-18 hodin, víkend 12-18 hodin cena: 130 Kč / 10 minut

Kam na motokáry zajít v Brně? Nejlepší dráhou je podle bývalého závodníka Martina Košťála dráha Maranello v Brněnské ulici v Modřicích. Délka této trati je 580 metrů s osmi zatáčkami. Otevírací doba je každý den od deseti ráno až do půlnoci a na místě je možné půjčit si jak helmu, tak kombinézu. "Fungujeme už jedenáct let, naše dráha byla jedna z prvních v republice," upozorňuje na zkušenosti se závody motokár majitel dráhy René Flek.

Známou dráhou pro motokáry v Brně je také Kart arena v budově M-Paláce v Heršpické ulici. Dráha je krytá, může se tak jezdit za každého počasí.

Trať této dráhy je dlouhá 340 metrů, na kterých je deset zatáček. Specialitou trati je podle provozovatele zatáčka s úhlem naklopení třicet stupňů, která je v Česku jediná svého druhu. Je zde také možnost zapůjčit si motokáry se silnějším motorem, cena je samozřejmě vyšší a zájemce musí získat licenci dosáhnutím určitého času na běžné motokáře. Motokárová dráha v areálu Boby centra, kterou navštěvuje také hodně fanoušků rychlých kol, je podle svých internetových stránek pro veřejnost dočasně uzavřená.

A kam se vydat jinde na jižní Moravě? Devět zatáček, délka 400 metrů a motokáry typu Honda jsou pro zájemce připraveny na dráze GoKart v Břeclavi-Poštorné. Komu se bude opravdu dařit, může se pokusit atakovat traťový rekord, a podle provozovatelů tak získat pohár Grand Prix, lahev whisky a pět jízd zdarma. Dalšími možnostmi jsou pak krytá dráha v Pohořelicích o délce 270 metrů nebo venkovní dráha v Tišnově dlouhá 300 metrů.

Ilustrační foto

Na kolik jízda v motokáře příjde? Ceny se různí podle provozovatelů. V Brně se pohybují od sto čtyřiceti do sto devadesáti korun za desetiminutovou jízdu. Mimo Brno je cena kolem sto dvaceti korun za deset minut. Kromě samostatných jízd je možné také pronajmout si celou dráhu pro několik lidí a společně s nimi potom závodit.

"Takový závod pak vyjde každého účastníka zhruba na tisícovku," vysvětluje Košťál. V brněnském M-Paláci stojí hodinový pronájem dráhy pro osm motokár něco málo přes sedm tisíc korun, na dráze v Modřicích zaplatí šest závodníků za hodinu pět a půl tisíce. Nižší cenu si účtují v Břeclavi, kde pronájem dráhy pro sedm motokár vyjde zhruba na čtyři tisíce korun.