Housle - ilustrační foto

Housle - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přehlídka Americké jaro začne ve čtvrtek, některá představení jsou už vyprodaná

  • 2
Koncertní sály v regionu ovládne od čtvrtka americká soudobá vážná hudba. Kdo chce ještě lístky, měl by si pospíšit, některá představení už jsou téměř vyprodaná.

Cyklem přednášek i koncertů chtějí pořadatelé vyplnit padesátiletou mezeru v českoamerických hudebních vztazích a představit na tuzemských pódiích talentované zámořské hudebníky.

Ve svém třetím ročníku hudební festival dorazil i na jižní Moravu, uskuteční se zde od 10. do 17. dubna. Koncerty v Brně, ale též ve Znojmě, Moravském Krumlově či Boskovicích pořádá Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka. Ta by také ráda vyvrátila mýtus o tom, že vážná hudba je určena jen pro znalce.

. Americké jaro

Výběr z programu

čtvrtek 10. dubna
Brno, Janáčkova opera
Slavnostní zahájení 19.30
Barber, Bernstein, Gerschwin

pátek 11. dubna
Brno, Konvent Milosrd. bratří
James Scott, flétna
Jiří Levíček, klavír 19.30

Tišnov, Předklášteří
J. DeVee Dixon, varhany 19.00

sobota 12. dubna

Brno, Konvent Milosrd. bratří
Dan Tepfer, klavír 19.30

Domanín, Dělnický dům
Karen Bentley Pollick, housle
Dennis Parker, violoncello 19.00

neděle 13. dubna
Brno, kostel sv. Augustina
J. DeVee Dixon, varhany 19.30

Ivančice, Sál ZUŠ
Dan Tepfer, klavír 19.00

pondělí 14. dubna

Brno, Stará radnice
Karen Bentley Pollick, housle
Dennis Parker, violoncello 19.30

Znojmo, Městské divadlo
James Scott, Jiří Levíček 19.30

úterý 15. dubna
Brno, aula Masarykovy univerzity
Adam Wodnicki, klavír 19.30

středa 16. dubna
Brno, Besední dům
Sólisté: L. Eustis, N. Fuhrman,
Dan Tepfer, klavír 19.30

"Chceme široké veřejnosti představit Ameriku takovou, jaká je. Veřejnost má dost zkreslené představy o Americe i její vážné hudbě," popsal ambice přehlídky předseda dvořákovské společnosti a klavírista Radoslav Kvapil.

"Od padesátých let nastala v českoamerických vztazích pauza, nyní vůbec neznáme skutečnou americkou hudbu – ta je rozpětím od Strausse až k popu a Jacksonovi," pokračuje Kvapil. V Evropě podle něj převládá názor, že vážná hudba je něco nudného, případně jen pro odborníky.

Kdo chce lístky, měl by si pospíšit
"Kdežto v Americe tomu tak není, což ukáže již brněnský zahajovací koncert. Americká vážná hudba je na pomezí zábavy a vzdělání, je to psané pro lidi, přístupné," vysvětlil Kvapil. Přestože zahajovací koncert se uskuteční ve čtvrtek, sehnat na něj vstupenky je již nemožné. Večer v Janáčkově divadle, při němž Filharmonie Brno pod taktovkou Petra Altrichtera uvede skladby amerických autorů Leonarda Bernsteina a George Gershwina, ale také houslový koncert brněnského rodáka a autora filmové hudby E. W. Korngolda, je již vyprodaný.

"Báli jsme se nezájmu, ale naopak – i na závěrečný koncert 16. dubna, kdy v Besedním domě zazní hudba Hradní stráže a slavné skladby Gershwinovy, Cop landovy a Bernsteinovy, zbývá necelá stovka vstupenek," konstatoval Jan Žemla z brněnské filharmonie, že by si zájemci o další koncerty cyklu měli se zakoupením lístků pospíšit.

Kromě dvou velkých koncertů se v regionu v týdnu uskuteční komorní koncerty amerických sólistů.

"Americká scéna se rozdělila na několik málo hudebních hvězd, které pobírají neskutečné peníze, a pak jsou tam vynikající umělci, kteří neměli to štěstí. A právě ty do kraje přivezeme. Například Adam Wodnicki je jedním z nejlepších klavíristů, co jsem kdy slyšel," řekl Kvapil.

Jejich brněnská představení se uskuteční v Konventu Milosrdných bratří, kostele sv. Augustina, Křišťálovém sále Staré radnice i v aule Masarykovy univerzity. "Vstupenky jsou v předprodeji za ceny kolem sta až sto padesáti korun," uvedla Eva Pánková z Brněnského kulturního centra, jež vystoupení spolupořádá.

Hudebníci i američtí pedagogové z tamních univerzit vystoupí též na přednáškách v mnoha městech v kraji. Kupříkladu o českých krajanech i nejstarším českém kostele v USA od publicistů Jiřiny Rybáčkové a Petra Bíska uslyší lidé v brněnském Moravském zemském muzeu, ale též ve Znojmě či Kyjově.