Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přehrada vydrží čistá pět let, možná déle, naznačil on-line šéf Povodí Moravy

  19:36aktualizováno  13. května 14:57
O Brněnské přehradě, ale i nádržích a řekách v Povodí Moravy se se čtenáři iDNES.cz bavil jeho generální ředitel Miroslav Duda. "Povodí Moravy se na nádrže s pitnou vodou dívá jako na zásadní potřebu k životu na naší planetě," upozornil mimo jiné v on-line rozhovoru.

Host on-line iDNES.cz, generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mezi prvními padla otázka týkající se rizik spojených s vypouštěním Brněnské přehrady.

"Z hlediska vodohospodářského žádná mně známá. Riziko ale například spatřuji v pohybu osob na obnažených březích, kde může dojít k poranění od předmětů, které byly ukryty pod hladinou, eventuálně například z nálezů munice z válečného období," odpověděl Miroslav Duda.

on-line rozhovor

Odpovědi generálního ředitele Povodí Moravy Miroslava Dudy čtěte - ZDE.

"Máte nějaký vliv na to, aby obce nad Brněnskou přehradou neznečišťovaly řeku nad nádrží?" ptal se například čtenář podepsaný jako Vysočina. "Nepřímý, ale máme," reagoval ředitel Povodí Moravy.

"Provádíme průběžně monitoring přitékajících vod a na základě něho upozorňujeme příslušné orgány na případný problém," doplnil Duda.

Rybáře Martina zase zajímaly ryby v nádrži u brněnské Bystrce. "Detailní skladbu nové rybí obsádky neznám, ale mělo by jít o převahu dravé ryby, která ‚nerozrývá‘ dno, tím pádem neuvolňuje dusík a fosfor, který je základní živinou pro rozmnožování sinic. Jestli některé ryby odlovené z přehrady budou směřovat i do Svratky, nevím," informoval Duda.

Zásadní otázku položil Ondra, který se "generálního" zeptal: "Dobrý den, na jak dlouho si myslíte, že pomůže vyčištění přehrady od sinic?" "Lepší situace bude trvat minimálně pět let. Celkově je projekt postaven tak, aby to trvalo mnohem déle..." naznačil host iDNES.cz.

"Sinice jsou i v balené vodě"

Povodí Moravy spravuje čtyřmiliardový majetek státu, stanovuje záplavová území a staví hráze. A bude také ze dna brněnské nádrže sbírat mušle, které by jinak na suchu zahynuly.

"Největší omyl, když se mluví o Brněnské přehradě, je hovořit o boji se sinicemi. Sinice tady jsou už čtyři miliardy let a další miliardy let tady budou. Jsou i v balené vodě, jen je tam tak jedna na litr. Nedá se s nimi bojovat, jen jim zamezit v tom, aby se rozmnožovaly nad únosnou míru," říká Miroslav Duda k projektu čištění.

Host on-line iDNES.cz, generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda

Hladina Brněnské přehrady má v červenci klesnout na historické minimum, deset metrů pod obvyklou letní hodnotu. Na přehradě vyrostou "aerační" věže, bude se vápnit, odtěžovat bahno a místo kaprů se budou vysazovat štiky. - čtěte také Přehradu rekordně upustí, ohňostroje se v ní ale ještě odrážet budou

Brněnská přehrada je však jen zlomkem toho, co mají lidé z Povodí Moravy v popisu práce. Za hranicí Jihomoravského kraje chystají čištění dalších přehrad v Luhačovicích a v Plumlově, kde se bude odtěžovat bahno plné dusíku a fosforu.

"Zač nás starostové nemají rádi"

Navrhují také protipovodňová opatření, stavějí hráze, které si prosadí vesnice v záplavových oblastech, a rozhodují i o tom, co se tam postaví.

"V těchto oblastech někdy vydáváme i úplné stavební uzávěry, za což nás občas starostové nemají rádi, protože chtějí samozřejmě ve vesnici další výstavbu. Když ale z modelů vidíme, že by se tam mohla vylít stoletá voda, tak stavební povolení zakážeme vydávat," říká Duda.

Lidé se ho také často ptají, proč se v některých přehradách nesmí koupat.

"Jsou nevodárenské přehrady a vodárenské, kde se z povrchové vody dělá odběr pro pitnou. Proto se tam koupat nesmí," vysvětluje ředitel podniku, který má na starost čtyři velké řeky s přítoky - Bečvu, Dyji, Moravu a Svratku. Spravuje téměř čtyři tisíce kilometrů vodních toků, 28 přehrad, 204 jezů, 11 000 kilometrů hrází, 14 malých vodních elektráren a další plavební kanály či rybníky.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

V zámeckých jízdárnách v Lednici vystavují až do konce září mistrovské repliky...

Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za...

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Najdete na iDNES.cz