Přehrada vydrží čistá pět let, možná déle, naznačil on-line šéf Povodí Moravy

  19:36aktualizováno  13. května 14:57
O Brněnské přehradě, ale i nádržích a řekách v Povodí Moravy se se čtenáři iDNES.cz bavil jeho generální ředitel Miroslav Duda. "Povodí Moravy se na nádrže s pitnou vodou dívá jako na zásadní potřebu k životu na naší planetě," upozornil mimo jiné v on-line rozhovoru.

Host on-line iDNES.cz, generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mezi prvními padla otázka týkající se rizik spojených s vypouštěním Brněnské přehrady.

"Z hlediska vodohospodářského žádná mně známá. Riziko ale například spatřuji v pohybu osob na obnažených březích, kde může dojít k poranění od předmětů, které byly ukryty pod hladinou, eventuálně například z nálezů munice z válečného období," odpověděl Miroslav Duda.

on-line rozhovor

Odpovědi generálního ředitele Povodí Moravy Miroslava Dudy čtěte - ZDE.

"Máte nějaký vliv na to, aby obce nad Brněnskou přehradou neznečišťovaly řeku nad nádrží?" ptal se například čtenář podepsaný jako Vysočina. "Nepřímý, ale máme," reagoval ředitel Povodí Moravy.

"Provádíme průběžně monitoring přitékajících vod a na základě něho upozorňujeme příslušné orgány na případný problém," doplnil Duda.

Rybáře Martina zase zajímaly ryby v nádrži u brněnské Bystrce. "Detailní skladbu nové rybí obsádky neznám, ale mělo by jít o převahu dravé ryby, která ‚nerozrývá‘ dno, tím pádem neuvolňuje dusík a fosfor, který je základní živinou pro rozmnožování sinic. Jestli některé ryby odlovené z přehrady budou směřovat i do Svratky, nevím," informoval Duda.

Zásadní otázku položil Ondra, který se "generálního" zeptal: "Dobrý den, na jak dlouho si myslíte, že pomůže vyčištění přehrady od sinic?" "Lepší situace bude trvat minimálně pět let. Celkově je projekt postaven tak, aby to trvalo mnohem déle..." naznačil host iDNES.cz.

"Sinice jsou i v balené vodě"

Povodí Moravy spravuje čtyřmiliardový majetek státu, stanovuje záplavová území a staví hráze. A bude také ze dna brněnské nádrže sbírat mušle, které by jinak na suchu zahynuly.

"Největší omyl, když se mluví o Brněnské přehradě, je hovořit o boji se sinicemi. Sinice tady jsou už čtyři miliardy let a další miliardy let tady budou. Jsou i v balené vodě, jen je tam tak jedna na litr. Nedá se s nimi bojovat, jen jim zamezit v tom, aby se rozmnožovaly nad únosnou míru," říká Miroslav Duda k projektu čištění.

Host on-line iDNES.cz, generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda

Hladina Brněnské přehrady má v červenci klesnout na historické minimum, deset metrů pod obvyklou letní hodnotu. Na přehradě vyrostou "aerační" věže, bude se vápnit, odtěžovat bahno a místo kaprů se budou vysazovat štiky. - čtěte také Přehradu rekordně upustí, ohňostroje se v ní ale ještě odrážet budou

Brněnská přehrada je však jen zlomkem toho, co mají lidé z Povodí Moravy v popisu práce. Za hranicí Jihomoravského kraje chystají čištění dalších přehrad v Luhačovicích a v Plumlově, kde se bude odtěžovat bahno plné dusíku a fosforu.

"Zač nás starostové nemají rádi"

Navrhují také protipovodňová opatření, stavějí hráze, které si prosadí vesnice v záplavových oblastech, a rozhodují i o tom, co se tam postaví.

"V těchto oblastech někdy vydáváme i úplné stavební uzávěry, za což nás občas starostové nemají rádi, protože chtějí samozřejmě ve vesnici další výstavbu. Když ale z modelů vidíme, že by se tam mohla vylít stoletá voda, tak stavební povolení zakážeme vydávat," říká Duda.

Lidé se ho také často ptají, proč se v některých přehradách nesmí koupat.

"Jsou nevodárenské přehrady a vodárenské, kde se z povrchové vody dělá odběr pro pitnou. Proto se tam koupat nesmí," vysvětluje ředitel podniku, který má na starost čtyři velké řeky s přítoky - Bečvu, Dyji, Moravu a Svratku. Spravuje téměř čtyři tisíce kilometrů vodních toků, 28 přehrad, 204 jezů, 11 000 kilometrů hrází, 14 malých vodních elektráren a další plavební kanály či rybníky.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Hotely lákají na zážitky. Nabízejí noc ve filmu, vězení i vysoko v horách

Scéna z filmu Zvětšenina, ve které si dvojice právě vybrala, jak chce pojmout...

Jen pohodlné ubytování už k přilákání hostů nestačí. Některé jihomoravské hotely se snaží oslovit zájemce skrz zážitky....

U Mikulova našli archeologové místo, kde kdysi lidé porcovali mamuty

Archeologové u Drasenhofenu našli pozůstatky mamutů, ale i jiných zvířat.

V sousedství Mikulova před mnoha desítkami tisíc let pravěcí lidé lovili mamuty. Na místo, které v době kamenné...

Bez oběda nebudu vypovídat, řekl u soudu muž obviněný z vaření pervitinu

Policisté v bytě v centru Brna zadrželi trojici mužů, kteří vařili pervitin.

Případ trojice, která při vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž spustila požární čidlo, začal projednávat Městský...

Najdete na iDNES.cz