Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přemnožení divočáci ohrožují řidiče, zahnat je mají pachové ohradníky

  16:34aktualizováno  16:34
Myslivci v kraji nakupují repelenty proti divočákům. Černé zvěře je totiž v současné době v kraji tolik, že už na ni flinty nestačí. Myslivci se proto divočáky snaží dostat od silnic, zahrad i golfových hřišť pachovými odpuzovači.

V kraji přibývá střetů motoristů s přemnoženými divočáky. Myslivci chtějí černou zvěř od frekventovaných míst zahnat pachovými ohradníky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Leteckému klubu v Letovicích nedávno divoká prasata rozryla letiště. "Z jeho obou stran jsou kukuřičná pole. Divočáci si v nich udělali tábořiště a k nám chodí lovit myši. Obracejí drny a vytvářejí rýhy hluboké i čtyřicet centimetrů. Kdyby do toho vjelo letadlo, mohla by se stát katastrofa. Je to velmi nebezpečné," řekl předseda klubu Jiří Palbuchta.

Dráha je dlouhá asi kilometr, divočáci řádí sice jen na polovině, ale i tak to letcům přidělává starosti a práci. Letiště musejí stále kontrolovat a díry zahrabávat. A pořád dokola, protože divočáci se činí. Myslivci už u letiště postavili posed a teď plánují, že použijí pachový ohradník.

Pachové ohradníky, které chrání řidiče i zvěř, lemují na Vysočině už padesát kilometrů silnicPachové ohradníky, které chrání řidiče i zvěř, lemují na Vysočině už padesát kilometrů silnic

"Už jen čekáme na vhodné počasí. Po osmi až deseti metrech kolem části letiště zatlučeme kůly a nastříkáme je speciálním sprejem," říká hospodář mysliveckého sdružení Letovice Miloš Prchal. Na nákup repelentu "Divočákům stop" a dalších přípravků na divoká prasata přispěl myslivcům kraj dotací milion korun.

Divoká prasata míří do zahrad, nezastaví je někdy ani plot

Černá zvěř dělá problémy po celý rok, právě na podzim s ní však bývají největší potíže. Vykrmuje se na zimu, a když nemá dostatek potravy v lese, hledá ji jinde. Obzvlášť se stahuje do kukuřice, protože jí chutná, a navíc je to nyní často jediná plodina, která v tomto období ještě roste na polích.

"Letos není žaludový rok a v lesích není ani dost bukvic, tak jdou za potravou na pole, do zahrad i sadů," vysvětluje jednatel Okresního mysliveckého spolku v Blansku Jaroslav Zelený, proč jsou divočáci letos tak mimořádně otravní.

Dokonce si už na ně stěžují i chataři a zahrádkáři. Divoká prasata jim chodí na jablka i brambory a nezastaví je kolikrát ani plot. "Minulý týden jsme měli tři stížnosti. Jedna paní dokonce tvrdila, že si nechala postavit plot za 90 tisíc korun, ale divočáci si ho nadzvedli a podlezli pod ním do zahrady," dodal.

Střetů divočáka s autem na jihu Moravy přibývá

Divočáci nemají v přírodě přirozené nepřátele a myslivcům se někdy do lovu moc nechce. Zastřelit divoké prase není jednoduché. Je chytré, plaché a může být velmi nebezpečné. Do kukuřičného pole nebo houštiny si za ním troufne málokdo. Navíc divočáci jsou odolnější než jiná zvěř. Přemnožili se a jsou s nimi stále větší potíže.

Zvláště nyní ohrožují automobilisty. Auta se s divočáky srazila v posledních dnech například u Bořitova, Rájce-Jestřebí, Újezdu u Boskovic, Lipůvky i u dalších obcí v kraji. Řidičům se naštěstí nic nestalo, opravy aut však přišly na desítky tisíc korun (čtěte Řidiči vběhlo do cesty stádo divočáků, šest jich zabil).

"K nehodám došlo hlavně v noci a ráno. Řidiči by měli zvláště v těchto hodinách jezdit kolem lesů a polí opatrně a počítat s tím, že se jim může dostat do cesty divoké prase nebo jiné zvíře," upozornila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Pachové ohradníky, které by měly zvěř odradit od toho, aby přecházela přes cesty, se v Česku teprve začínají používat. Například na Vysočině se tak už některé úseky silnic chrání a i na jižní Moravě se vybírají úseky, ve kterých často dochází k častým střetům automobilů se zvěří.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Najdete na iDNES.cz