Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nezdržujte se u řek, radí odborníci. Na jihu Moravy se přemnožili komáři

  10:02aktualizováno  10:02
Používat silné repelenty a v přírodě zůstávat neustále v pohybu. Jen tak se lze nyní podle odborníků vyhnout nepříjemným útokům bodavého hmyzu. Jihomoravští komáři jsou totiž na vrcholu svých sil a je jich více než loni. Největší aktivitou hýří u řek.
Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejúčinnější jsou postřiky larev speciálním bacilem. (Ilustrační snímek)

Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejúčinnější jsou postřiky larev speciálním bacilem. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Na soutoku Dyje a Moravy na Břeclavsku už odborníci doporučují se vůbec nezdržovat.

"Hlavně při dolním toku Dyje je komárů dost. V tuto dobu je to normální. Ani silné repelenty nepomůžou stoprocentně, je potřeba se neustále pohybovat, vůbec nezastavovat," přiblížil Oldřich Šebesta z břeclavské hygienické stanice.

Největší komáří aktivita na jižní Moravě

  • Břeclavsko: mezi hrází dolní nádrže Nových Mlýnů u Křivého jezera přes Lednici, Břeclav až k Lanžhotu na soutok Dyje s Moravou
  • Přístaviště na řece Moravě v Hodoníně
  • Lechovice u Znojma

Nejhorší situace je v turisty oblíbené oblasti mezi hrází dolní nádrže Nových Mlýnů u Křivého jezera přes Lednici, Břeclav až k Lanžhotu. Komáři otravují lidem život také v přístavišti na řece Moravě v Hodoníně a v Lechovicích u Znojma.

Bodavého hmyzu se sice letos asi nevylíhne kalamitní množství, více než v předchozích letech ho však je. "V roce 2010 byla komáří kalamita. Vajíček je od té doby v přírodě ještě hodně. Leží tam a čekají na zaplavení a vylíhnutí," vysvětlil Šebesta.

V předchozích dvou letech bylo na jaře spíš sucho, vajíčka dostala příležitost až letos, kdy jarní vláhy přibylo. "Čekal jsem to dokonce i horší," připustil Šebesta.

"Letos se sešlo několik nepříznivých faktorů. Bylo hodně sněhu, který tál pozdě, což naznačovalo, že by mohly být velké záplavy. Ale naštěstí v době tání nenapršely vůbec žádné srážky, takže záplavy nebyly zdaleka tak velké, jak se čekalo," popsal.

Na komáří larvy nejlépe zabírá komáří chřipka

Jižní Morava na komáry trpí pravděpodobně nejvíc v celé České republice. Kalamity tohoto hmyzu jsou poměrně běžné, protože se zde nacházejí četné rybníky a hlavně lužní lesy a nivy. Ty často zaplavuje voda a tím dává komárům ideální podmínky pro rozmnožování.

Svou roli sehrává i vysoká průměrná denní teplota a návaznost na nížiny v sousedním Rakousku a Slovensku. Na Břeclavsku se proto nacházejí i teplomilné druhy, které jinde v republice nejsou.

Pro turisticky atraktivní oblast, jako je okolí Nových Mlýnů, mohou být komáři vážná hrozba. Lidem z města, kteří na komáry nejsou zvyklí, může jejich vysoká aktivita úplně pokazit dovolenou. Místní obchodníci jsou však vybavení. Hotely a penziony mají v oknech většinou sítě a v kempech jsou k dostání speciální přípravky.

"Když je komárů hodně, prodáváme hostům repelenty, ale letos to není nic moc. Zatím si nikdo z hostů nestěžoval," podotkla Jindra Husárová z kempu nedaleko Křivého jezera.

Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejefektivnější a nejšetrnější jsou postřiky larev v kalužích zvláštním bacilem. "Larvy vlastně dostanou takovou chřipku a umřou," popsal Ivan Bartoš z Agentury pro ochranu přírody.

Létajícího hmyzu se lze zbavit už jen dočasně. "Když už jsou komáři všude, je zásah proti nim jen lokální a vydrží pár dní. Pak komáři nalétnou znovu. Chemický postřik navíc vyvraždí všechno živé, nejen komáry," poznamenal Bartoš.

Pokud do lesů a niv nepřijdou ještě nějaké záplavy, měli by komáři na jižní Moravě začít přirozeně hynout začátkem června.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz