Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nezdržujte se u řek, radí odborníci. Na jihu Moravy se přemnožili komáři

  10:02aktualizováno  10:02
Používat silné repelenty a v přírodě zůstávat neustále v pohybu. Jen tak se lze nyní podle odborníků vyhnout nepříjemným útokům bodavého hmyzu. Jihomoravští komáři jsou totiž na vrcholu svých sil a je jich více než loni. Největší aktivitou hýří u řek.
Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejúčinnější jsou postřiky larev speciálním bacilem. (Ilustrační snímek)

Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejúčinnější jsou postřiky larev speciálním bacilem. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Na soutoku Dyje a Moravy na Břeclavsku už odborníci doporučují se vůbec nezdržovat.

"Hlavně při dolním toku Dyje je komárů dost. V tuto dobu je to normální. Ani silné repelenty nepomůžou stoprocentně, je potřeba se neustále pohybovat, vůbec nezastavovat," přiblížil Oldřich Šebesta z břeclavské hygienické stanice.

Největší komáří aktivita na jižní Moravě

  • Břeclavsko: mezi hrází dolní nádrže Nových Mlýnů u Křivého jezera přes Lednici, Břeclav až k Lanžhotu na soutok Dyje s Moravou
  • Přístaviště na řece Moravě v Hodoníně
  • Lechovice u Znojma

Nejhorší situace je v turisty oblíbené oblasti mezi hrází dolní nádrže Nových Mlýnů u Křivého jezera přes Lednici, Břeclav až k Lanžhotu. Komáři otravují lidem život také v přístavišti na řece Moravě v Hodoníně a v Lechovicích u Znojma.

Bodavého hmyzu se sice letos asi nevylíhne kalamitní množství, více než v předchozích letech ho však je. "V roce 2010 byla komáří kalamita. Vajíček je od té doby v přírodě ještě hodně. Leží tam a čekají na zaplavení a vylíhnutí," vysvětlil Šebesta.

V předchozích dvou letech bylo na jaře spíš sucho, vajíčka dostala příležitost až letos, kdy jarní vláhy přibylo. "Čekal jsem to dokonce i horší," připustil Šebesta.

"Letos se sešlo několik nepříznivých faktorů. Bylo hodně sněhu, který tál pozdě, což naznačovalo, že by mohly být velké záplavy. Ale naštěstí v době tání nenapršely vůbec žádné srážky, takže záplavy nebyly zdaleka tak velké, jak se čekalo," popsal.

Na komáří larvy nejlépe zabírá komáří chřipka

Jižní Morava na komáry trpí pravděpodobně nejvíc v celé České republice. Kalamity tohoto hmyzu jsou poměrně běžné, protože se zde nacházejí četné rybníky a hlavně lužní lesy a nivy. Ty často zaplavuje voda a tím dává komárům ideální podmínky pro rozmnožování.

Svou roli sehrává i vysoká průměrná denní teplota a návaznost na nížiny v sousedním Rakousku a Slovensku. Na Břeclavsku se proto nacházejí i teplomilné druhy, které jinde v republice nejsou.

Pro turisticky atraktivní oblast, jako je okolí Nových Mlýnů, mohou být komáři vážná hrozba. Lidem z města, kteří na komáry nejsou zvyklí, může jejich vysoká aktivita úplně pokazit dovolenou. Místní obchodníci jsou však vybavení. Hotely a penziony mají v oknech většinou sítě a v kempech jsou k dostání speciální přípravky.

"Když je komárů hodně, prodáváme hostům repelenty, ale letos to není nic moc. Zatím si nikdo z hostů nestěžoval," podotkla Jindra Husárová z kempu nedaleko Křivého jezera.

Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejefektivnější a nejšetrnější jsou postřiky larev v kalužích zvláštním bacilem. "Larvy vlastně dostanou takovou chřipku a umřou," popsal Ivan Bartoš z Agentury pro ochranu přírody.

Létajícího hmyzu se lze zbavit už jen dočasně. "Když už jsou komáři všude, je zásah proti nim jen lokální a vydrží pár dní. Pak komáři nalétnou znovu. Chemický postřik navíc vyvraždí všechno živé, nejen komáry," poznamenal Bartoš.

Pokud do lesů a niv nepřijdou ještě nějaké záplavy, měli by komáři na jižní Moravě začít přirozeně hynout začátkem června.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Najdete na iDNES.cz