Bez alkoholu, žádné SMS, budíček v 5:30. Brno nabízí nocleh v kasematech

  8:28aktualizováno  8:28
Pověstný lotr Babinský či italský revolucionář Silvio Pellico by jistě udělali vše pro to, aby z vězení v kasematech hradu Špilberk unikli. Brňanům či turistům přijíždějícím do Brna se nyní nabízí možnost opačná. Mohou si zaplatit 250 korun za to, aby v kasematech mohli přenocovat.

Pětadvacet zájemců bude moct přenocovat v brněnských kasematech na historických pryčnách. Na snímku průvodce Zbyněk Rederer. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Tuto sobotu při příležitosti Dne Brna totiž dostane 25 zájemců zcela unikátní příležitost v kasematách pobýt déle než při běžné návštěvnické prohlídce.

Zážitkový nocleh provází legenda o obráncích Brna, kteří v roce 1645 bojovali proti švédské přesile. Právě na ty si budou účastníci noclehu hrát.

Jak se slaví Den Brna

Přenocování na Špilberku je součástí oslav Dne Brna. Ten město slaví tuto sobotu, program je však připraven i na pátek a neděli. Obléhání Brna za třicetileté války připomene v sobotu v 15.00 bitevní ukázka na Špilberku, vedle toho budou z časostroje na náměstí Svobody vypadávat speciální kuličky. Kompletní program najdete na GoToBrno.cz

„Po vyčerpávajících bojích padají únavou. O půl jedenácté se setkávají na hradebním bastionu, kde jsou děla. Odtud je hradní hlídka odvádí do prostoru vojenských kasemat. Zde jsou pro obránce připravené dvě místnosti s dřevěnými pryčnami. Odvážlivce, kteří na pryčnách případně usnou, bude střežit kostýmovaná hradní stráž,“ popisují organizátoři akce z Turistického informačního centra města Brna (TIC).

„V kasematech je zima a vlhko,“ dodává lakonicky Pavel Ciprian – ředitel Muzea města Brna, které o Špilberk pečuje.

Zájemci o nezvyklý nocleh si musí přinést vlastní spacák či deku. Pobyt má také jasná pravidla. Lidé se při koupi vstupenky musí například zavázat, že během akce nebudou pít alkohol, telefonovat ani posílat SMS, ani se nepatřičně chovat ke spolunocležníkům na dřevěných pryčnách. Kdo tato pravidla poruší, toho hlídka vyvede ven.

O půl šesté ráno pak čeká „unavené obránce“ budíček a polévka k snídani. „Bude to chudá česnečka, protože Brno je pochopitelně po vleklých bojích celkem vyjedené,“ vysvětluje šéfka TICu Petra Kačírková.

Co naplat, že příběh o unavených obráncích historicky příliš nesedí. V době, kdy Brno čelilo Švédům, totiž kasematy na Špilberku ještě nebyly. A po svém vybudování sloužily většinu času spíš jako vězení než jako zázemí pro vojáky.

Nocleh v kasematech nabízí Špilberk zatím jen na zkoušku. Teprve pokud o něj budou mít lidé zájem, zváží Muzeum města Brna nabídku dalších termínů.

Podle Jaroslavy Trubačové, která v Brně už šest let provozuje agenturu na zážitky, by takový nápad u lidí uspět mohl. Nahrávat by mu podle ní mohla i cena, která je v porovnání s obdobnými zážitkovými noclehy relativně nízká.

„Podobná přenocování s programem začínají obvykle na pěti stech korunách,“ upřesnila Trubačová. I podobně přísná pravidla jsou podle ní u takových akcí běžná.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Prodej bytů jde vyřešit aukcemi, říká nový starosta největší části Brna

V letech 2006 až 2014 byl Vojtěch Mencl uvolněným zastupitelem pro rozvoj...

Do vedení Brna-střed se vrací ODS. Rozvoj největší městské části bude čtyři roky řídit urbanista Vojtěch Mencl, který...

Lékaři chtějí čím dál víc peněz za pohotovost, až tisíc korun za hodinu

Ilustrační snímek

Pro nemocnice a Jihomoravský kraj je rok od roku větší problém přesvědčit lékaře, aby brali služby na pohotovosti....

Dotace na závlahy jsou k ničemu. Zemědělci by se utopili v papírech

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Ministerstvo chce rozdat miliony na závlahy, aby měli zemědělci zajištěnou vodu na polích během extrémního sucha,...

Najdete na iDNES.cz