Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bez alkoholu, žádné SMS, budíček v 5:30. Brno nabízí nocleh v kasematech

  8:28aktualizováno  8:28
Pověstný lotr Babinský či italský revolucionář Silvio Pellico by jistě udělali vše pro to, aby z vězení v kasematech hradu Špilberk unikli. Brňanům či turistům přijíždějícím do Brna se nyní nabízí možnost opačná. Mohou si zaplatit 250 korun za to, aby v kasematech mohli přenocovat.

Pětadvacet zájemců bude moct přenocovat v brněnských kasematech na historických pryčnách. Na snímku průvodce Zbyněk Rederer. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Tuto sobotu při příležitosti Dne Brna totiž dostane 25 zájemců zcela unikátní příležitost v kasematách pobýt déle než při běžné návštěvnické prohlídce.

Zážitkový nocleh provází legenda o obráncích Brna, kteří v roce 1645 bojovali proti švédské přesile. Právě na ty si budou účastníci noclehu hrát.

Jak se slaví Den Brna

Přenocování na Špilberku je součástí oslav Dne Brna. Ten město slaví tuto sobotu, program je však připraven i na pátek a neděli. Obléhání Brna za třicetileté války připomene v sobotu v 15.00 bitevní ukázka na Špilberku, vedle toho budou z časostroje na náměstí Svobody vypadávat speciální kuličky. Kompletní program najdete na GoToBrno.cz

„Po vyčerpávajících bojích padají únavou. O půl jedenácté se setkávají na hradebním bastionu, kde jsou děla. Odtud je hradní hlídka odvádí do prostoru vojenských kasemat. Zde jsou pro obránce připravené dvě místnosti s dřevěnými pryčnami. Odvážlivce, kteří na pryčnách případně usnou, bude střežit kostýmovaná hradní stráž,“ popisují organizátoři akce z Turistického informačního centra města Brna (TIC).

„V kasematech je zima a vlhko,“ dodává lakonicky Pavel Ciprian – ředitel Muzea města Brna, které o Špilberk pečuje.

Zájemci o nezvyklý nocleh si musí přinést vlastní spacák či deku. Pobyt má také jasná pravidla. Lidé se při koupi vstupenky musí například zavázat, že během akce nebudou pít alkohol, telefonovat ani posílat SMS, ani se nepatřičně chovat ke spolunocležníkům na dřevěných pryčnách. Kdo tato pravidla poruší, toho hlídka vyvede ven.

O půl šesté ráno pak čeká „unavené obránce“ budíček a polévka k snídani. „Bude to chudá česnečka, protože Brno je pochopitelně po vleklých bojích celkem vyjedené,“ vysvětluje šéfka TICu Petra Kačírková.

Co naplat, že příběh o unavených obráncích historicky příliš nesedí. V době, kdy Brno čelilo Švédům, totiž kasematy na Špilberku ještě nebyly. A po svém vybudování sloužily většinu času spíš jako vězení než jako zázemí pro vojáky.

Nocleh v kasematech nabízí Špilberk zatím jen na zkoušku. Teprve pokud o něj budou mít lidé zájem, zváží Muzeum města Brna nabídku dalších termínů.

Podle Jaroslavy Trubačové, která v Brně už šest let provozuje agenturu na zážitky, by takový nápad u lidí uspět mohl. Nahrávat by mu podle ní mohla i cena, která je v porovnání s obdobnými zážitkovými noclehy relativně nízká.

„Podobná přenocování s programem začínají obvykle na pěti stech korunách,“ upřesnila Trubačová. I podobně přísná pravidla jsou podle ní u takových akcí běžná.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Najdete na iDNES.cz