Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ticho o přepadení v parku v Lužánkách. Rodičům vadí, že policie mlčela

  9:10aktualizováno  9:10
Na kroužky do volnočasového centra v Lužánkách chodí denně stovky dětí. Další do parku míří do skautské klubovny či jím prostě jen procházejí. Bez obav. Protože bezpečnost parku, kterému se dříve lidé za tmy raději vyhýbali, se v posledních letech zvýšila. Teď proto rodiče vyděsil incident, který se stal v úterý 24. listopadu.

Ilustrační snímek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Čtrnáctiletého chlapce přepadl a okradl mladík, který ho ohrožoval nožem, a dokonce lehce zranil. Že by se teď zvýšil počet přepadení v parku, je podle policie i provozovatelů kroužků nepravděpodobné (více o přepadení zde).

Ale lidé se zlobí. Policie totiž o napadení dítěte informovala až po čtrnácti dnech. Nevěděli o tom ani ve Středisku volného času Lužánky a nemohli tak rodiče dětí upozornit. Že se o přepadení doslechla až teď, vadí třeba Marii Kotoučkové.

„Mám desetiletého syna a chci, aby se z něj stal samostatný kluk. Chodí na spoustu kroužků, i do Lužánek, a já nebo manžel ho stále vyzvedáváme. Nechápu, jak si někdo může troufnout na dítě. A nechápu lidi okolo, určitě tam musel být někdo, kdo to viděl, a nikdo tomu klučinovi nepomohl, lidé jsou k sobě bezohlední,“ myslí si Kotoučková.

Podobné reakce se objevily i v diskusi na webu iDNES.cz. „Aby dělali to, co mají, nebo aspoň pokutovali nevychované majitele psů nebo cyklisty, to je pro ně moc práce. Natož chytat lupiče s nožem, ještě by se mohli ‚policisté‘ vylekat,“ adresoval strážcům pořádku čtenář Tomáš Novotný.

Ve středisku volného času se o útoku dozveděli z novin

Několikadenní zpoždění v informování veřejnosti je podle mluvčí policie standardní postup. „Nejdříve čerpáme z našich informací, děláme vlastní operativní činnost. Až potom se obracíme na veřejnost,“ vysvětluje mluvčí Andrea Straková.

Přepadení v Lužánkách označuje za náhodu. „K takovým událostem dochází spíše na odlehlejších místech a k nim Lužánky nepatří,“ dodává. V podobných případech policisté reagují zvýšeným dohledem uniformovaných hlídek, ale i kriminalistů v civilu.

Ve Středisku volného času Lužánky se o útoku dozvěděli až z novin. „Policie se na nás neobrátila, ani nevíme, jestli to bylo dítě z našeho kroužku,“ podotýká dlouholetý ředitel centra Milan Appel, který má však pro postup policie na rozdíl od některých rodičů větší pochopení. Park je podle něj v dnešní době bezpečný, k přepadení v něm dochází zhruba jednou za pět let.

Je správné, že policisté o přepadení v Lužánkách neinformovali hned?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

Ne 1411
Ano 154

Středisko volného času nová bezpečnostní opatření nyní neplánuje. Už před lety na vlastní náklady namontovalo u vstupu dvě halogenová světla a většina rodičů si děti vyzvedává uvnitř v čekárně.

„Ale park je veliký. Ani nevím, kde přesně se přepadení stalo. Doporučujeme dětem, aby chodily ve skupině, neboť pak si na ně nikdo netroufne, a klademe jim na srdce, aby šly z parku rovnou domů. Ale když je někdo třeba z Černých Polí, tak to neobchází a jde přímo parkem,“ podotýká ředitel.

Dříve podle něj bylo v parku nebezpečněji. „Stalo se i za bílého dne, že paní strhli z krku řetízek. Ale nutno říct, že park byl plný keřů a různých zákoutí, dnes se o něj Veřejná zeleň města Brna dobře stará a parkem vidíte skrz. Preventivně se přepadením zabránit nedá, můžou se jen minimalizovat právě tím chozením ve skupinkách,“ dodal Appel.

Ani ve skautském oddílu o přepadení nevěděli. „Předpokládám, že kdyby byl důvod, policisté by se ozvali. V parku vidím policejní hlídky co chvíli,“ poznamenal vedoucí skautského střediska Michal Zedníček.

Pověst parku se zlepšila

Park v Lužánkách neměl ještě před několika lety příliš dobrou pověst. Pomohla mu rekonstrukce, která začala v 90. letech, poslední etapa skončila před pěti lety. Dnes tady má Veřejná zeleň města Brna na starosti jen dílčí úpravy. Překvapivě se ale od letošního roku zaměřuje i na prevenci kriminality. Zavedla totiž večerní a noční směny.

„To určitě k bezpečnosti přispívá. Když jsem před devíti lety nastupoval, v lužáneckém parku okrádali lidi, byly tam různé partičky, co šikanovaly děcka. Tomu se naší neustálou přítomností zamezilo. Nemůžeme sice nikoho vyhazovat ani omezovat, ale takové party to přestane časem bavit, když nemají klid,“ myslí si šéf Veřejné zeleně Jozef Kasala.

Strach nemá ani Veronika Šromová, která do zdejšího parku chodí s dcerou a psem. „Park znám odmalička a rozhodně se tady cítím stále bezpečněji. Večer, klidně i v noci tu procházím,“ uvedla.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Ukázali jsme, že lze zaútočit na bezpečnost čipů, říká brněnský expert

Sedmatřicetiletý Petr Švenda je výzkumník a pedagog na Fakultě informatiky...

Brněnský expert na bezpečnost IT systémů Petr Švenda bude dávat svým nejbližším pod stromeček zařízení proti...

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Pavlovský archeopark vyhlásili v Mexiku nejlepší stavbou z betonu

V unikátním archeoparku v Pavlově u Mikulova se lidé z archeologických nálezů...

Archeopark v Pavlově na Břeclavsku získal další ocenění. V Mexiku ho vyhodnotili jako nejlepší veřejnou stavbu z...Najdete na iDNES.cz