Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ticho o přepadení v parku v Lužánkách. Rodičům vadí, že policie mlčela

  9:10aktualizováno  9:10
Na kroužky do volnočasového centra v Lužánkách chodí denně stovky dětí. Další do parku míří do skautské klubovny či jím prostě jen procházejí. Bez obav. Protože bezpečnost parku, kterému se dříve lidé za tmy raději vyhýbali, se v posledních letech zvýšila. Teď proto rodiče vyděsil incident, který se stal v úterý 24. listopadu.

Ilustrační snímek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Čtrnáctiletého chlapce přepadl a okradl mladík, který ho ohrožoval nožem, a dokonce lehce zranil. Že by se teď zvýšil počet přepadení v parku, je podle policie i provozovatelů kroužků nepravděpodobné (více o přepadení zde).

Ale lidé se zlobí. Policie totiž o napadení dítěte informovala až po čtrnácti dnech. Nevěděli o tom ani ve Středisku volného času Lužánky a nemohli tak rodiče dětí upozornit. Že se o přepadení doslechla až teď, vadí třeba Marii Kotoučkové.

„Mám desetiletého syna a chci, aby se z něj stal samostatný kluk. Chodí na spoustu kroužků, i do Lužánek, a já nebo manžel ho stále vyzvedáváme. Nechápu, jak si někdo může troufnout na dítě. A nechápu lidi okolo, určitě tam musel být někdo, kdo to viděl, a nikdo tomu klučinovi nepomohl, lidé jsou k sobě bezohlední,“ myslí si Kotoučková.

Podobné reakce se objevily i v diskusi na webu iDNES.cz. „Aby dělali to, co mají, nebo aspoň pokutovali nevychované majitele psů nebo cyklisty, to je pro ně moc práce. Natož chytat lupiče s nožem, ještě by se mohli ‚policisté‘ vylekat,“ adresoval strážcům pořádku čtenář Tomáš Novotný.

Ve středisku volného času se o útoku dozveděli z novin

Několikadenní zpoždění v informování veřejnosti je podle mluvčí policie standardní postup. „Nejdříve čerpáme z našich informací, děláme vlastní operativní činnost. Až potom se obracíme na veřejnost,“ vysvětluje mluvčí Andrea Straková.

Přepadení v Lužánkách označuje za náhodu. „K takovým událostem dochází spíše na odlehlejších místech a k nim Lužánky nepatří,“ dodává. V podobných případech policisté reagují zvýšeným dohledem uniformovaných hlídek, ale i kriminalistů v civilu.

Ve Středisku volného času Lužánky se o útoku dozvěděli až z novin. „Policie se na nás neobrátila, ani nevíme, jestli to bylo dítě z našeho kroužku,“ podotýká dlouholetý ředitel centra Milan Appel, který má však pro postup policie na rozdíl od některých rodičů větší pochopení. Park je podle něj v dnešní době bezpečný, k přepadení v něm dochází zhruba jednou za pět let.

Je správné, že policisté o přepadení v Lužánkách neinformovali hned?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

Ne 1411
Ano 154

Středisko volného času nová bezpečnostní opatření nyní neplánuje. Už před lety na vlastní náklady namontovalo u vstupu dvě halogenová světla a většina rodičů si děti vyzvedává uvnitř v čekárně.

„Ale park je veliký. Ani nevím, kde přesně se přepadení stalo. Doporučujeme dětem, aby chodily ve skupině, neboť pak si na ně nikdo netroufne, a klademe jim na srdce, aby šly z parku rovnou domů. Ale když je někdo třeba z Černých Polí, tak to neobchází a jde přímo parkem,“ podotýká ředitel.

Dříve podle něj bylo v parku nebezpečněji. „Stalo se i za bílého dne, že paní strhli z krku řetízek. Ale nutno říct, že park byl plný keřů a různých zákoutí, dnes se o něj Veřejná zeleň města Brna dobře stará a parkem vidíte skrz. Preventivně se přepadením zabránit nedá, můžou se jen minimalizovat právě tím chozením ve skupinkách,“ dodal Appel.

Ani ve skautském oddílu o přepadení nevěděli. „Předpokládám, že kdyby byl důvod, policisté by se ozvali. V parku vidím policejní hlídky co chvíli,“ poznamenal vedoucí skautského střediska Michal Zedníček.

Pověst parku se zlepšila

Park v Lužánkách neměl ještě před několika lety příliš dobrou pověst. Pomohla mu rekonstrukce, která začala v 90. letech, poslední etapa skončila před pěti lety. Dnes tady má Veřejná zeleň města Brna na starosti jen dílčí úpravy. Překvapivě se ale od letošního roku zaměřuje i na prevenci kriminality. Zavedla totiž večerní a noční směny.

„To určitě k bezpečnosti přispívá. Když jsem před devíti lety nastupoval, v lužáneckém parku okrádali lidi, byly tam různé partičky, co šikanovaly děcka. Tomu se naší neustálou přítomností zamezilo. Nemůžeme sice nikoho vyhazovat ani omezovat, ale takové party to přestane časem bavit, když nemají klid,“ myslí si šéf Veřejné zeleně Jozef Kasala.

Strach nemá ani Veronika Šromová, která do zdejšího parku chodí s dcerou a psem. „Park znám odmalička a rozhodně se tady cítím stále bezpečněji. Večer, klidně i v noci tu procházím,“ uvedla.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Brněnský olympijský park láká na zábavu i hvězdy. Představí třicet sportů

V pavilonu Z brněnského výstaviště se chystá olympijský park, který nabídne...

Velkoplošné obrazovky pro fandění i sportovní atrakce nabídne v únoru olympijský park na brněnském výstavišti. Proti...

Najdete na iDNES.cz