Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odškodnění za justiční omyl je v nedohlednu, soudci chybu zatím neuznali

  7:12aktualizováno  7:12
Od začátku letošního května je Jaroslav Schindler bezúhonný člověk. Odsouzen byl za přepadení pošťaček ve Znojmě v roce 2005, vinu ale odmítal a k činu se dokonce přiznal někdo jiný. Soudci ale až do letoška chybu neuznali a on byl roky vláčen po soudních síních různých instancí. A teď se odsouvá i šance na odškodnění.

Jaroslav Schindler, odsouzený za loupež, kterou neudělal. Soud jej neočistil, třebaže se ke zločinu přiznal někdo jiný. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Prakticky ihned po rozhodnutí soudu si totiž Schindlerův trestní spis vyžádalo Krajské státní zastupitelství (KSZ) v Brně. A to navrhlo ministerstvu spravedlnosti podat stížnost pro porušení zákona tentokrát v neprospěch obviněných.

Na ministerstvu teď zkoumají, jestli takovou stížnost podají. „Řízení bylo pravomocně skončeno rozsudkem, v němž se soud nevypořádal s částí předložených důkazů,“ zdůvodnil mluvčí KSZ v Brně Hynek Olma. To může v praxi znamenat, že soudci při odůvodňování svých rozsudků udělali něco „špatně“, třeba nenapsali nějakou větu do odůvodnění.

Pokud by ministr spravedlnosti tuto stížnost pro porušení zákona opravdu podal, bude o ní rozhodovat Nejvyšší soud (NS) v Brně. Do té doby budou veškerá odškodňovací řízení přerušena.

A pokud by NS řekl, že zákon porušen byl, nemůže sice zprošťující rozhodnutí pro Schindlera zrušit, ale může to mít akademický význam pro obdobná nebo následná rozhodnutí. „Vidím v tom takovou právní kličku a prevenci se vyhnout případným finančním škodám, za které by pak mohl někdo nést odpovědnost,“ míní Schindler.

Ministerstvo si vyžádalo další spis

To ale ministerstvo označilo za čistě spekulativní konstrukt. „Důvodem, proč přezkum stále trvá, je fakt, že ministerstvo si vyžádalo další související trestní spis. Na tento proces se nevztahují žádné lhůty,“ sdělil mluvčí resortu Jakub Říman.

I podle Zdeňka Jemelíka ze spolku Šalamoun, který se ve věci znojemského justičního omylu dlouhodobě angažuje, je možné, že by ministerstvo odmítlo zaplatit odškodnění, kdyby NS rozhodl, že zproštění bylo dosaženo nezákonným rozhodnutím.

„Nemyslím ale, že tato situace nastane. Není pravděpodobné, že by se na zprošťujícím rozsudku našla taková vada,“ myslí si. V kauze už také padlo několik návrhů na kárná řízení soudců, ale všechny byly neúspěšné, protože dotyční měli pouze svůj „právní názor“, tak je nelze trestat.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz