Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odškodnění za justiční omyl je v nedohlednu, soudci chybu zatím neuznali

  7:12aktualizováno  7:12
Od začátku letošního května je Jaroslav Schindler bezúhonný člověk. Odsouzen byl za přepadení pošťaček ve Znojmě v roce 2005, vinu ale odmítal a k činu se dokonce přiznal někdo jiný. Soudci ale až do letoška chybu neuznali a on byl roky vláčen po soudních síních různých instancí. A teď se odsouvá i šance na odškodnění.

Jaroslav Schindler, odsouzený za loupež, kterou neudělal. Soud jej neočistil, třebaže se ke zločinu přiznal někdo jiný. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Prakticky ihned po rozhodnutí soudu si totiž Schindlerův trestní spis vyžádalo Krajské státní zastupitelství (KSZ) v Brně. A to navrhlo ministerstvu spravedlnosti podat stížnost pro porušení zákona tentokrát v neprospěch obviněných.

Na ministerstvu teď zkoumají, jestli takovou stížnost podají. „Řízení bylo pravomocně skončeno rozsudkem, v němž se soud nevypořádal s částí předložených důkazů,“ zdůvodnil mluvčí KSZ v Brně Hynek Olma. To může v praxi znamenat, že soudci při odůvodňování svých rozsudků udělali něco „špatně“, třeba nenapsali nějakou větu do odůvodnění.

Pokud by ministr spravedlnosti tuto stížnost pro porušení zákona opravdu podal, bude o ní rozhodovat Nejvyšší soud (NS) v Brně. Do té doby budou veškerá odškodňovací řízení přerušena.

A pokud by NS řekl, že zákon porušen byl, nemůže sice zprošťující rozhodnutí pro Schindlera zrušit, ale může to mít akademický význam pro obdobná nebo následná rozhodnutí. „Vidím v tom takovou právní kličku a prevenci se vyhnout případným finančním škodám, za které by pak mohl někdo nést odpovědnost,“ míní Schindler.

Ministerstvo si vyžádalo další spis

To ale ministerstvo označilo za čistě spekulativní konstrukt. „Důvodem, proč přezkum stále trvá, je fakt, že ministerstvo si vyžádalo další související trestní spis. Na tento proces se nevztahují žádné lhůty,“ sdělil mluvčí resortu Jakub Říman.

I podle Zdeňka Jemelíka ze spolku Šalamoun, který se ve věci znojemského justičního omylu dlouhodobě angažuje, je možné, že by ministerstvo odmítlo zaplatit odškodnění, kdyby NS rozhodl, že zproštění bylo dosaženo nezákonným rozhodnutím.

„Nemyslím ale, že tato situace nastane. Není pravděpodobné, že by se na zprošťujícím rozsudku našla taková vada,“ myslí si. V kauze už také padlo několik návrhů na kárná řízení soudců, ale všechny byly neúspěšné, protože dotyční měli pouze svůj „právní názor“, tak je nelze trestat.

Autor:


Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Další z rubriky

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Voda v Brněnské přehradě je nebezpečná, hygienici zakázali koupání

V Brněnské přehradě kvůli zelené vodě plné sinic hygienici zakázali po deseti...

Hygienici zakázali po deseti letech koupání v Brněnské přehradě. A nepředpokládají, že zákaz do konce léta zruší. Na...

Kukuřice nahoru, řepka dolů. Zemědělci z Brněnska radí, jak na erozi

Kukuřičné pole nad Oslavany protínají pásy jiné barvy. Jde o takzvané přerušení...

Sucho a následné přívalové deště. To jsou dva největší problémy, které dlouhodobě trápí zemědělce. Jak v takových...

Najdete na iDNES.cz