Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odškodnění za justiční omyl je v nedohlednu, soudci chybu zatím neuznali

  7:12aktualizováno  7:12
Od začátku letošního května je Jaroslav Schindler bezúhonný člověk. Odsouzen byl za přepadení pošťaček ve Znojmě v roce 2005, vinu ale odmítal a k činu se dokonce přiznal někdo jiný. Soudci ale až do letoška chybu neuznali a on byl roky vláčen po soudních síních různých instancí. A teď se odsouvá i šance na odškodnění.

Jaroslav Schindler, odsouzený za loupež, kterou neudělal. Soud jej neočistil, třebaže se ke zločinu přiznal někdo jiný. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Prakticky ihned po rozhodnutí soudu si totiž Schindlerův trestní spis vyžádalo Krajské státní zastupitelství (KSZ) v Brně. A to navrhlo ministerstvu spravedlnosti podat stížnost pro porušení zákona tentokrát v neprospěch obviněných.

Na ministerstvu teď zkoumají, jestli takovou stížnost podají. „Řízení bylo pravomocně skončeno rozsudkem, v němž se soud nevypořádal s částí předložených důkazů,“ zdůvodnil mluvčí KSZ v Brně Hynek Olma. To může v praxi znamenat, že soudci při odůvodňování svých rozsudků udělali něco „špatně“, třeba nenapsali nějakou větu do odůvodnění.

Pokud by ministr spravedlnosti tuto stížnost pro porušení zákona opravdu podal, bude o ní rozhodovat Nejvyšší soud (NS) v Brně. Do té doby budou veškerá odškodňovací řízení přerušena.

A pokud by NS řekl, že zákon porušen byl, nemůže sice zprošťující rozhodnutí pro Schindlera zrušit, ale může to mít akademický význam pro obdobná nebo následná rozhodnutí. „Vidím v tom takovou právní kličku a prevenci se vyhnout případným finančním škodám, za které by pak mohl někdo nést odpovědnost,“ míní Schindler.

Ministerstvo si vyžádalo další spis

To ale ministerstvo označilo za čistě spekulativní konstrukt. „Důvodem, proč přezkum stále trvá, je fakt, že ministerstvo si vyžádalo další související trestní spis. Na tento proces se nevztahují žádné lhůty,“ sdělil mluvčí resortu Jakub Říman.

I podle Zdeňka Jemelíka ze spolku Šalamoun, který se ve věci znojemského justičního omylu dlouhodobě angažuje, je možné, že by ministerstvo odmítlo zaplatit odškodnění, kdyby NS rozhodl, že zproštění bylo dosaženo nezákonným rozhodnutím.

„Nemyslím ale, že tato situace nastane. Není pravděpodobné, že by se na zprošťujícím rozsudku našla taková vada,“ myslí si. V kauze už také padlo několik návrhů na kárná řízení soudců, ale všechny byly neúspěšné, protože dotyční měli pouze svůj „právní názor“, tak je nelze trestat.

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Za podnikáním kdysi vyrazil škodovkou na Západ. Z výdělku postavil kostel

Josef Kouřil z Kyjova v roce 1991 založil firmu Wiky, která se zbývá prodejem...

Po revoluci sedl do škodovky a vyrazil do západní Evropy. Toto rozhodnutí Josefu Kouřilovi z Kyjova změnilo celý život....

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Za zlodějem se zabouchly plechové dveře, vysvobodili ho hasiči

Policejní auto (ilustrační foto)

Zloděje museli o víkendu vysvobodit hasiči. Třiatřicetiletý muž si vyhlédl jeden z bytových domů v Janáčkově ulici v...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz