Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přes internet se dá držet i dieta, nákupy potravin se ale prodraží

  9:01aktualizováno  9:01
V Brně funguje několik portálů, které nabízejí on-line nákup potravin. Nakoupit v nich jde kromě trvanlivých produktů i maso, chlazené nebo mražené výrobky, a dokonce i pečivo. Navíc zákazník zaplatí jen za dopravu.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nakupovat potraviny nebo nápoje bez pobíhání mezi regály, bez front u pokladen a bez složitého hledání místa k zaparkování lze v Brně už téměř rok. Stačí jen proklikat internetové "regály", a jídlo domů "přijde" samo. A paty z bytu člověk nemusí vytáhnout, ani když zatouží po bezpracné večeři pro dva. Prodej jídla po síti dorazil i do Brna, byť se zatím jedná o několik služeb.

Princip je vždy stejný, zákazník na webových stránkách potravinového internetového obchodu nebo restaurace vyplní registrační formulář s kontaktními údaji, vybere si a objedná zboží a počká na jeho dodání. Platí se až při odběru zásilky, při nakupování potravin v internetové samoobsluze lze ale platit i převodem z účtu.

Za komfort si ale zákazníci připlatí - při porovnání cen, které MF DNES provedla, vycházejí internetové obchody výrazně dráž.

Přes internet se dají koupit i rohlíky
U internetového supermarketu firma dodá objednávku do dvaceti čtyř hodin. Kromě trvanlivých potravin a nápojů se takto dají nakupovat i chlazené výrobky včetně masa, mražená zelenina, a dokonce i pečivo.

Minimální cena objednávky je 100 Kč. U nákupu s celkovou cenou pod 1 800 korun je ale potřeba počítat se zaplacením dopravného. Do 899 korun činí 99 Kč, za dražší nákup pak zákazník zaplatí už jenom 49 Kč.

"Dovozné náš nákup zase tak neprodražuje, když si totiž člověk spočítá vlastní projetý benzin, dojde k podobným částkám," tvrdí provozovatel obchodu Nakuptesi.cz Jiří Barvíř. Konkurenci už mu nedělají jen tradiční supermarkety, v Brně funguje i obdobný web Rozvozpotravin.cz. Ten doručuje zboží na rozdíl od Barvířových stránek standardně o víkendu. Cena za dovoz se pohybuje od 95 korun u nákupu do 1 499 korun a 145 za nákup do centra Brna. Firma doručuje také dárkové koše.

. Srovnání cen

Je levnější supermarket, nebo internet?

SUPERMARKET BILLA
Náměstí Svobody, Brno

Fernet 0,5 l 138,90
mléko polotučné 1 l 19,90
máslo Rama máslová 26,90
tavený sýr Veselá kráva 26,90
10 rohlíků 25,00
1 kg brambor 13,90
mraž. pizza Ristorante 49,90
mouka polohrubá 13,90
celkem 281,40 Kč

NAKUPTESI.CZ
Internetový obchod

Fernet 0,5 l 144,00
mléko polotučné 1 l 20,66
máslo Rama máslová 25,50
tavený sýr Veselá kráva 30,00
10 rohlíků 25,00
1 kg brambor 25,84
mraž. pizza Ristorante 49,90
mouka polohrubá 14,90
cena bez dopravy 335, 80
doprava 99,00
celkem 434,80 Kč

ROZVOZPOTRAVIN.CZ
Internetový obchod

Fernet 0,5 l 145,00
mléko polotučné 1 l 20,50
máslo Rama máslová 24,50
tavený sýr Veselá kráva 31,50
10 rohlíků 25,00
1 kg brambor 24,00
mraž. pizza Ristorante 49,00
mouka polohrubá 16,90
cena bez dopravy 336,40
doprava 95,00
celkem 431,40 Kč

Pozn.: Uváděné ceny jsou v korunách.

V Brně funguje také původem maďarský internetový portál NetCisnik.cz. Ten umožňuje rychlý přístup k objednání jídla po síti z šesti brněnských pizzerií. Portál pouze zprostředkovává objednávky, dopravu musí mít restaurace vlastní.

"Brno bylo společně s Prahou prvními městy, kde jsme začínali před třemi lety působit. Těch šest restaurací není nějak málo, ale myslím si, že Brno má daleko větší potenciál," říká Vlastimil Lisák, který maďarského provozovatele serveru v tuzemsku zastupuje.

Rád by třeba v seznamu restaurací viděl nějaký sushi podnik. "Měl by podle mého obrovskou výhodu v tom, že by byl jediný, a tím pádem lákal množství zákazníků," myslí si Lisák.

Sám se snaží restaurace působící v Brně aktivně oslovovat. "Jejich reakce jsou obvykle spíše odmítavé. S tím, že takovou službu nepotřebují, protože už tak mají zákazníků dost nebo spoléhají na vlastní stránky," přibližuje Lisák. To je třeba případ brněnské pizzerie Zakki. V katalogu NetČíšník uvádí pouze kontakt pro objednávky přes telefon, ale na svých stránkách nabízí i možnost objednávku vyklikat po síti.

Nabídka brněnských restaurací po internetu není vyčerpávající, například rozvozce řeckého jídla Greek Food v nabídce NetČíšníka vůbec nefiguruje.

Přímo domů si mohou nechat naservírovat jídlo i lidé, kteří chtějí zhubnout. Službu nabízí v Brně například internetový server Krabicky.com, podobných firem je ale víc. Za dovoz pěti jídel "na míru" až domů člověk zaplatí na "krabičkách" 60 korun za den, za kompletní stravu na den pak muži dají 350 Kč a ženy 300 Kč. Doporučená délka trvání kúry jsou čtyři týdny.

Jediný den, kdy si musí hubnoucí Brňané navařit sami, je neděle. A z domu musí vyjít i předtím, než začnou krabičky dostávat. Jak budou hubnout, jim totiž firma řekne až po návštěvě dietologa.

Podobnou službu chtěla v Brně rozjet i společnost Nutricare, zatím ale od svého plánu upustila a svoji dietu nabízí jen v Praze.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz