Stanislav Kligl zaujal dvěma panáčky slivovice pod hučkou.

Stanislav Kligl zaujal dvěma panáčky slivovice pod hučkou. | foto: ČTK

Přes osm set lidí „mělo pod čepicí“. Je to rekord

Milovníci dobré nálady a turistiky dnes v Černé Hoře na Blanensku vytvořili netradiční rekord. Celkem 823 lidí a čtyři psi absolvovali letošní první turistický pochod v Moravském krasu s čepicí, pod kterou měli schovaný libovolný předmět.

"Mezi nejzajímavější exponáty patřil živý potkan, napodobenina lejna, kostka másla, vrabčí hnízdo s vajíčky nebo košíček červené karkulky s buchtami a vínem," řekl prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Tradiční zahájení turistické sezony v Moravském krasu předcházely pochody se startem v Blansku, Boskovicích a Tišnově s cílem v Černé Hoře. "Našli se i tací, kteří několikakilometrový pochod absolvovali s těžkým dílenským svěrákem nebo horolezeckým sedákem plným karabin," řekl Marek.

Cílem akce, která vzdala hold všem chytrým lidem, bylo získat zápis v České knize rekordů. Setkání upořádali příznivci Kašpara Krásy Blanenského, fiktivního všeuměla a současníka dalšího smyšleného českého génia Járy Cimrmana. Z nejnovějších výzkumů údajně vyplývá, že podobnou akci uspořádal jejich idol přesně před sto lety, tedy v roce 1908.

Lidé si na dnešní setkání mohli vzít libovolný předmět a ukrýt jej pod přesně definované pokrývky hlavy. Povoleny byly kšiltovky, lodičky, kulichy, zmijovky a brigadýrky, zakázány naopak klobouky, šátky a čelenky. "Většina lidí měla klasické sportovní čepice s kšiltem, k vidění byl ale i přibližně metr dlouhý kulich nebo zateplené vojenské beranice," dodal Marek.

Řada lidí si pod čepicí nesla žlutou ponožku. Tím odkazovali na událost z loňského roku, kdy se na zahájení turistické sezony v Černé Hoře sešlo 554 lidí a šest psů s jednou žlutou ponožkou. Recesisté si tehdy připomněli ponožkový pochod uspořádaný prý Kašparem Krásou Blanenským v roce 1907. Všeuměl si údajně tehdy v roztržitosti vzal na túru jednu žlutou ponožku.

Podle recesistů nebyl dosud význam Kašpara Krásy Blanenského doceněn. A to přitom podle nich všeuměl stál u zrodu baseballu, palačinek a dokonce i turistického salámu.