Studentky ve svém návrhu přestavby hasičské zbrojnice v Mikulově využily...

Studentky ve svém návrhu přestavby hasičské zbrojnice v Mikulově využily samotnou zbrojnici i přilehlou bývalou tělocvičnu, již zakryly kamuflážní stěnou. | foto: Vizualizace: Lenka Jablonská, Mária Kubinová

Přestavbu za desítky milionů navrhly studentky, architekti se cítí dotčeni

  • 62
Bývalá hasičská zbrojnice v Mikulově, jejíž osud řešili lidé i v referendu, je prázdná už přes tři roky. A pomalu chátrá. Město chce v části areálu vytvořit depozitář děl Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“ a stálou expozici soudobého umění z těchto sbírek. Další část má sloužit městské knihovně.

Návrhy na přestavbu za více než 70 milionů korun však nepochází od známých architektů, vypracovaly je jako své závěrečné práce diplomantky Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Tehdy ovšem neměly tušení, že se podle nich bude skutečně stavět. Mikulovští zastupitelé si teď jednu ze studentských prací vybrali pro další rozpracování včetně projektové dokumentace.

Studentky v ní využily zbrojnici a také přilehlou bývalou tělocvičnu. „Přestože k sobě obě budovy stylově vůbec nepřísluší, nepovažovaly jsme za vhodné některou z nich odstranit, a tak jsme se rozhodly vytvořit takzvanou kamuflážní stěnu,“ popsala studentka Lenka Jablonská, jak spolu se spolužačkou Márií Kubinovou vyřešily nevzhlednou část objektu.

Z ulice tak pohled na tělocvičnu zčásti zakrývá stěna z různě světelně prostupných trojúhelníků. Zůstává jen pohled na typickou siluetu zbrojnice.

Do jejích garáží studentky umístily galerii, do podzemí pod celou plochu dvora pak knihovnu. Světlo dovnitř proniká stropními světlíky z atria plného stromů a laviček, které je citlivě propojené s budoucím parkem. V někdejší tělocvičně má vzniknout libresso – kavárna s čtenářským koutkem.

Návštěvnost Mikulova raketově roste

Potřebné miliony na přeměnu návrhu v realitu radnice zatím nemá. Starosta Rostislav Koštial (ODS) doufá, že se městu podaří získat na projekt dotaci. Ze strany opozice i odborné veřejnosti navíc zaznívá kritika, že řešit tak zásadní stavbu podle studentských prací je minimálně nestandardní. A měla být uspořádána veřejná architektonická soutěž.

„Projekt knihovny a galerie je pro to ideální, dělá se to tak běžně v České republice i v zahraničí. Soutěž stojí asi dvě procenta nákladů stavby, za což město může dostat řadu odborných názorů. A zároveň také stanovit strop pro cenu,“ vysvětloval na minulém zasedání zastupitelstva mikulovský architekt Ivo Hrdlička.

Koštial však považuje studentské studie za kvalitní. „Kdybychom neměli odvahu jednu z nich vybrat a zadat projekt, nikdy bychom se nepohnuli,“ míní. Navíc návrh čeká rozpracování, čímž město získá jasnější obrysy ceny i nutných stavebních zásahů. Podle Koštiala tak město nebude projekt šít horkou jehlou. „Nechceme megalomanské dílo, které bude prázdné,“ tvrdí.

Osobně se ovšem toho, že by galerie a knihovna nebyly navštěvovány, neobává. Cestovní ruch v Mikulově roste obrovským tempem (psali jsme zde).

„Už teď jsme s návštěvností předstihli Lednici. V centru se přes den v sezoně pohybuje deset až dvacet tisíc lidí. Musíme se o ně postarat, nabídnout jim zázemí,“ poznamenal. Prostory dnešní zbrojnice by navíc mohly sloužit pro kongresy či jako zázemí místních spolků.